Считаният за топрефер в света Лубош Микел (на снимката) ще ръководи дербито между ЦСКА и Локо (Сф) в неделя на стадион "Българска армия". Това ще бъде първото идване на словака в България.

Арбитърът е на международната сцена от 1 януари 1993 година и за тези повече от 14 години се утвърждава като един от най-строгите в професията си. Преди да се захване със съдийството, Лубош Микел е бил учител. Владее отлично четири езика.

След това е мениджър, а от миналата година е... депутат. Сериозните занимания не му пречат да бъде един от най-добрите съдии, като специалистите му отреждат почти винаги едно от първите места в съдийските ранглисти. До този момент Лубош Микел не е ръководил мач на български клубен отбор в евротурнирите. Словакът обаче се е срещал с наши играчи, които са част от европейските отбори.

На 24 април 2002 година Микел ръководи първи 1/2-финал между Манчестър Юнайтед и Леверкузен с Митко Бербатов. Двата тима правят 2:2, а българският нападател излиза титуляр, като е заменен в 72-ата минута. На реванша "аспирините" стигат до 1:1, което ги праща на финал срещу Реал (Мадрид), загубен с 1:2.

Година по-късно Лубош Микел стига върха в кариерата си, като е назначен да ръководи финала за купата на УЕФА между Селтик и Порто. В състава на шотландците е българинът Стилиян Петров. Съдията дори показва жълт картон на Стенли, който е заменен в 105-ата минута. Срещата завършва след сребърен гол на Дерлей в 115-ата минута за 3:2.

Преди двайсетина дни словашкият рефер участва в нещо невероятно. Той ръководи 1/4 финалната среща между Манчестър и Рома, която приключи с разгромна победа на "червените дяволи" със 7:1.

Интересен факт е, че Микел основава асоциация в родината си Словакия, която защитава младите таланти във футбола. Той е първият рефер след разделянето на Чехословакия, който ръководи мач от световно първенство.

Преди него трима съдии от бившата вече Чехословакия са на световни първенства (Мартин Мацка 1958, Карол Галба 1962, 1966, Войтех Христов 1982, 86). Лубош Микел е главен рефер на 1/4-финала от последното световно първенство между Германия и Аржентина (4:2 след дузпи).

Словакът подмина дузпа за "гаучосите" в края на битката. След двубоя пък заради сбиване между двата отбора даде директен червен картон на Куфре от Аржентина за настъпване на Пер Мертезакер.