Завършилият 96-и шампионат на България предложи повече извънфутболни емоции, отколкото качествена игра и интрига от спортно естество. Надпреварата се проведе за четвърти пореден път по сложната схема с редовен сезон, втора фаза и баражи. И за четвърти пореден път първото място е за хегемона Лудогорец и второто за ЦСКА.
Единствената разлика е, че третото място не е за Левски, а за Славия. "Белите" замениха "сините" в баража за Лига Европа, който спечелиха. Рокадата се случи в последния кръг, благодарение най-вече на огромните проблеми в Левски.
Първенството беше помрачено от тримесечното спиране заради пандемията и дори можеше да не завърши. Последните срещи бяха играни без публика, колкото и малко да е тя по-родните терени, което направи картината още по-тъжна.
Източник: LAP.bg
Лудогорец взе поредната си девета титла, която е от най-безпроблемните за тима от Разград. Разликата от 16 точки беше намалена в последния кръг и показва, че ако беше запазен форматът с още пет мача, първото място със сигурност щеше да е отново за "орлите". Те си позволиха да играят много от срещите не на пълни обороти. Интригата реално беше поддържана до края на октомври от тогава финансово стабилния Левски, както и от играещия отлично Локомотив (Пловдив).
След това разликата започна методично да се увеличава, като Лудогорец правеше по някой неочакван равен, колкото да отлага и на теория спечелването на титлата. Играта на шампионите, дори след привличането на чешкия специалист Павел Върба, не отговаря на възможностите на футболистите. Липсата на реална конкуренция дава възможност това да не е фатално.
Източник: LAP.bg
ЦСКА за четвърта поредна година зае второто място. Това се случи без на практика тимът да бъде реален конкурент за титлата. "Армейците" стартираха с една точка в първите два мача у дома и това обуслови тяхното постоянно изоставане. Постепенно те започнаха да наваксват и в края на редовния сезон настигнаха Локомотив (Пловдив) и Левски, благодарение на сривовете на тези два тима, Локомотив (Пловдив) заради съсредоточаването в Купата и Левски заради финансовата криза, ЦСКА без да блести спечели второто място. Липсата на постоянство във важните срещи лиши "червените" от шансове да се противопоставят на Лудогорец, както се случи преди година. Тимът от Борисовата градина играеше много предпазливо почти през цялата кампания.
Източник: LAP.bg
Славия е една от двете приятни изненади на сезона. "Белите" постигнаха най-доброто си класиране след шампионския сезон през 1996 година. Те показаха, че отбор съставен само от българи може да играе качествен футбол и да побеждава всеки. След 17-ия кръг, завършил на 25 ноември 2019 година, те бяха на осмо място, изоставайки на 22 точки от лидера Лудогорец и на 15 точки от Левски. След Нова година тяхната форма беше най-добра и постепенно, първо си осигуриха място в шестицата, а след това настигнаха тройката след Лудогорец и заслужено си извоюваха квота за Лига Европа.
Източник: LAP.bg
Левски остана извън подиума за първи път след 2015 година, когато финишира извън първата шестица. Отборът започна много амбициозно и дори успя да поведе в класирането след седмия кръг в края на август. В последващото вечно дерби "сините" изпуснаха сигурна победа и оттам тръгнаха надолу. Амбициите за титла дълго време бяха подклаждани от многобройните им фенове, но качеството на играта не отговаряше на скъпата за България селекция.
След финансовите проблеми заради загубата на благодетел през зимата, сривът стана предвидим и очевиден. Пандемията и спирането на футбола тотално изместиха фокуса и преместиха неизбежното във времето. Отборът спря да печели победи, като успехът за Купата срещу Лудогорец само подхрани фалшиви илюзии. С оглед на развоя на нещата, още пет кръга щяха да изпратят Левски на шесто място.
Източник: LAP.bg
Локомотив (Пловдив) финишира на пето място с еднакъв актив с Левски от 53 точки, но може би трябва да е най-доволният отбор през изминалата кампания. "Смърфовете" играха стойностен футбол и завършиха редовния сезон на второ място. След това Бруно Акрапович хвърли всички сили за Купата и постигна целта си. Накрая се превърна и в арбитър за третото място побеждавайки Левски на "Герена".
Тук трябва да се отбележи противоречивото решение на БФС да се зачитат само преките двубои от редовния сезон при равенство в точките. Това беше направено с цел да няма домакинско предимство във втората фаза. Но и в двете равенства, които се получиха отборите, които гостуваха в третите срещи спечелиха и промениха общия баланс. Царско село победи Етър във Велико Търново и трябваше да трепери на бараж, а пловдивчани се наложиха над "сините", но останаха пети. При равенството между Ботев (Враца) и Дунав, врачани също взеха убедително третия мач като гости, но се наложи головата разлика от редовния сезон да спасява Ботев и в крайна сметка да изпрати Дунав във Втора лига. Дори наставникът на русенци Пламен Донев живееше с фалшивата илюзия, че нулевото равенство на неговия тим, трето за сезона, в групата за избягване на бараж срещу Ботев (Враца) е достатъчно за спасението. Разбира се, че никой преди 12 месеца не можеше да предвиди, какво ще се стовари на света през тази зима.
Източник: LAP.bg
Берое се класира на шесто място и игра много стойностен футбол след подновяването на кампанията. Заралии помогнаха много на Мартин Камбуров да се доближи до рекорда на Петър Жеков. Те влязоха в първата шестица, което на практика ги лиши от възможността да се борят за място в Лига Европа, но успяха да объркат нечии сметки. Много загуби преди Нова година доведоха до огромно изоставане, което не можа да бъде компенсирано в края, както това стори Славия. Берое направи само едно равенство на 30 ноември у дома срещу Левски.
Източник: LAP.bg
Седмият в крайното класиране Ботев (Пловдив) направи много неубедителен сезон. "Канарчетата" започнаха изключително слабо след ненадейната поява на сръбския специалист Желко Петрович. Разлика с играта спрямо времето на Николай Киров беше потресаваща. Петрович, като не малко случайно попаднали чужди специалисти у нас, се оправдаваше с всичко. Все пак веднага след загубата на националите от Англия с 0:6 Желко беше уволнен. Тогава 16 октомври "канарчетата" бяха на 12-о място с 9 точки от 12 мача, колкото имаше и 13-ия Царско село.
Назначението на Ферарио Спасов даде отличен резултат и тимът постепенно се стабилизира, натрупа точки и с малко късмет зае седмото място крайното класиране. Ботев игра и полуфинал за Купата срещу ЦСКА, но не можа да осигури изцяло пловдивски сблъсък за трофея.
Източник: LAP.bg
Варнеският Черно море направи приятно впечатление с играта си. Тимът се хвърляше като равен с равен срешу всеки и беше на косъм от попадане в първата шестица. "Моряците" бяха много над тимовете от втората осмица, но пандемията ги лиши от голяма част от титулярите в плейофите и те, независимо от домакинското си предимство изпуснаха баража. Крайното осмо място не отговаря на качеството на играта на момчетата на Илиян Илиев.
Източник: Етър
Благодарение на по-добрите си показатели спрямо Етър, тимът на Арда (Кърджали) зае деветото място. Новакът, воден от Стамен Белчев не можеше да играе на собствения си стадион и домакинстваше в Пловдив. Кърджалийците печелеха много точки навън и изглеждаха сериозни претенденти за Топ 6. След Нова година и особено след рестарта, те тръгнаха много надолу, но натрупаният точков актив ги остави спокойно в елита.
Етър завърши на десета позиция, но почти до края изглеждаше като фаворит за изпадане. Търновци играеха приятен футбол, но постоянно бяха в задната част на класирането. Те успяха да влязат в плейофите за Лига Европа благодарение на регламента и напук на големите си финансови проблеми. Все пак е хубаво такъв традиционен футболен център да има отбор сред най-добрите.
Източник: LAP.bg
Ботев (Враца) имаше много труден сезон, но успя да покаже добри игри в края и да се спаси. Тони Здравков смени Сашо Ангелов и с много мъка спаси тима от изпадане. В решителните срещи врачани играха много стабилно и след великолепната победа като гост на Царско село избягаха от баражите.
Източник: LAP.bg
Дунав (Русе) влезе в Първа лига точно когато беше въведен новия формат. Тимът дори стигна до Лига Европа, но след това последваха сезони, съпроводени от финасова криза и битка за оцеляване. Третият път "стомната се счупи" и "драконите" отпаднаха. Въпреки огромните проблеми русенци изиграха някои стойностни мачове и бяха на косъм от избягване на баража. Накрая дори и Цветомир Младенов, който се справяше отлично предишните два сезона в подобни ситуации, не успя да вземе решаващия мач с Монтана. Дано отборът оцелее във Втора лига и успее да се върне скоро сред най-добрите.
Източник: LAP.bg
Царско село се спаси в последния момент. Отборът от полите на Витоша беше постоянно в края на класирането, но винаги можеше да поднесе изненади от всякакво естество. Тимът допусна загуба от последния Витоша. Това е единствения пълен успех за бистричани в току-що завършилата кампания. "Царете" успяха да победят гранда на ЦСКА на 29 февруари и в много от мачовете играха стойностен футбол. Те стигнаха до бараж след равни точки с Етър и по-лоши показатели в редовния сезон в преките двубои с "болярите" (един гол на чужд терен по-малко от две равенства). Победата им във Велико Търново във втората фаза се оказа без значение. Все пак Любослав Пенев нямаше как да допусне баражът срещу Септември да бъде изгубен.
Източник: LAP.bg
След три сезона големи мъки Витоша (Бистрица) изпадна. Планинският отбор записа само една победа през целия сезон. Регламентът беше променен, така че последният да изпада директно без право на бараж. Това се оказа фатално за бистричани и рано-рано беше ясно какво ще се случи. Витоша често получаваше похвали за добрата си игра, но една победа и три равенства от 29 мача са доказателството, къде е мястото на тима.
Изминалият сезон, за пореден път доказа, според мен, че сложната схема за провеждане на първенството е безмислена. Практиката в световен мащаб е доказала, че играят ли отборите повече от два пъти един срещу друг, последните кръгове стават все по-малко интересни. Натрупването на преки двубои само увеличава преднината на по-силните. Въвеждането на допълнителна Купа на лигата е вариант за повече дербита, както и възможност за разграване на повече трофеи. Баражът за Лига Европа е нонсенс. Защо седмият отбор в крайното класиране ще има предимсво пред четвъртия, петия и шестия? А и натрупаната вече практика доказа, че след него нищо не се променя. Само в първия случай Верея успя да стигне до дузпи на терена на третия Левски.
БФС взе решение: Футболът в България спира за един месец
Забраната влиза в сила още от днес
Спирането на футбола заради пандемията и възможността да бъдат гледани само мачове от първенството на Беларус показа, че нивото на нашия шампионат не е толкова ниско. През сезона имаше мачове, които с качеството и интригата си, потвърдиха защо футболът е такъв феномен в живота на хората.
Следващият 97-и футболен шампионат на България започва съвсем скоро. Дано и публиката бъде отново допусната до стадионите.
Източник: LAP.bg