Докато се усетим, първият полусезон в шампионата на родната "А" група се изтърколи. Като в истински филм, последният епизод, последните щрихи, 15-ият кръг, се оказа най-интересен за фенове и специалисти. Дерби в София между първия и втория, мач на другия роден гранд Левски в Търговище.

В последните седмици усилено срещам мнения от колеги в медиите, както и от фенове, как постоянно всичко живо се взира в ЦСКА и проблемите на "Армията", докато на "Герена" видиш ли и бомба да падне, никой не разбирал. Явно журналистите, които отговарят за Левски, са някакви магьосници, че видиш ли винаги успяват да потулят това, което става с отбора им.

Говори се непрестанно в последните седмици за "двоен стандарт". Всякакви анализатори, знайни и незнайни, изпозлват този израз. Е, нека видим едно друго измерение на двойния стандарт.

Денят е неделя. Хубаво като за ноември време, празник в Търговище. Малко повече от месец след като тук бе единият роден гранд ЦСКА, сега на гости е и Левски. Някъде към 20-30-а минута на мача стадионът е взривен. Всички искат дузпа. Такава определено има, вижда се с просто око дори по телевизията, където аз гледах мача. Правя бърз поглед из родните сайтове и почти нявсякъде секунди след ситуацията, тя вече е описана като "грозна, скандална".

Мачът си продължава. През второто полувреме закономерно Левски натиска, все пак трябва да се търси задължителна победа. И какво се случва? Бранител на домакините в средата на второто полувреме сграбчва Йовов за ръка така, както би хванал детенце на път за сладкарницата, и го дърпа в наказателното поле. Още една класическа дузпа. Отново не е свирена.

Какъв е изводът? Слабо и некадърно съдийство, което подминава две класически нарушения в наказателните полета. В крайна сметка обаче, критерият поне е еднакъв. И двете нарушения не са свирени. Отварям сутрешната преса обаче и там тонът е опустошителен - съдия е добутал Левски до победата, "сините" са били скандални в Търговище и какво ли още не. Едната дузпа е "скандална", а нарушението срещу Йовов "може би е трябвало да се отсъди". Това какъв стандарт е искам да попитам...

И още малко за двойния стандарт. Същите тези моралисти, които скочиха да защитават правата на "малкия" отбор на Светкавица и обвиниха във всички земни грехове съдиите на мача в Търговище, странно позамълчаха снощи. Дербито е на стадион "Българска армия", без грам съмнение двата най-добри отбора този полусезон мерят сили в своеобразния финал на първия полусезон.

Къде с класа, къде с малко шанс, но ЦСКА заслужено повежда с 2:0. И се почва. Първо Емил Гъргоров е спрян с меко казано скандална засада, а Бадема точно в този момент остава в ситуация, в която да центрира прострелно към 4-5 свои съотборнци в наказателното поле. Що-годе голова ситуация, спряна със засада.

Минават се няколко минути. Прекрасна атака на гостите, при която топката стига до същия Гъргоров и Бадема вкарва. Гол няма, отново флагът е високо, отново ситуацията е ужасяващо скандална.

За капак, няколко минути по-късно Костадин Стоянов прави едно от фирмените си влизания на съперник и го изтласква с тяло. Да, той не изполва ръцете си в тази ситуация, нито посяга да го спъва, а го изтласква с тяло. Но точно по подобен начин влиза и Пламен Илиев при прословутата ситуация за дузпа в Търговище, но тук изобщо не се говори за това положение.

Двата мача вече са в миналото. Днес е нов ден, нов късмет. Гледам какво се пише и говори, но темата "Търговище" откъм съдийство остава водеща. Дори шефът на арбитрите Коце Костадинов се обяснява надълго и нашироко какво е трябвало да се свири и какво не. И какво излиза - една недадена дузпа в Търговище, компенсирана с недадена за Левски в същия мач при същия резултат, се оказва по-голямо провинение от три скандални ситуации за едно полувреме все в полза на един и същи отбор в дербито на есенния полусезон. И това ако не е двоен стандарт...