Знаете ли, че вчера се проведе двубой между отборите на Верея и Ботев (Пд)? Имате ли представа как завърши той?

Все въпроси с повишена трудност.

Ами няма как да бъде другояче, след като титаничната футболна битка се проведе в часовия пояс между 20:00 – 22:00. Време, в което на българина му е до всичко друго, но не и за рестартиралата се Първа лига.

Да се чуди човек на нейните създатели. Бидейки заложник на фирмата организираща първенството, БФС въведе безброй странни новости. Една от тях е наличието на късни мачове дори от 21:15 часа. Революция, която няма как да вирее в нашата страна. Опит за директна конкуренция с големите шампионати на Испания, Италия или Франция, която още отсега е обречена на грандиозен провал.

Прав е Венци Стефанов, когато казва, че турските сериали ще бъдат далеч по-гледани, отколкото мач от Първа лига. Да не говорим за момента, когато от септември по родните канали се завърнат така обичаните тук риалити формати, които с простотията си тотално ще грабнат зрителското внимание. Нерентабилно решение, което не може да бъде оправдано дори от Левски, ЦСКА, Ботев и Локо.

Грандовете се радват на най-голям рейтинг, но в името на какво техните фенове ще бъдат измъчвани с мачове почти до полунощ? Да не говорим за привържениците, които са по трибуните. Добре известен факт е, че градският транспорт в София и Пловдив след 22:00 часа е изключително нередовен. Ако не си с личен автомобил, ще трябва да ходиш пеш или да си хванеш такси. Така един мач от Първа лига ти излиза „златен”, а меракът ти да гледаш футбол с марка БГ ще се изпари още след първия път.

А какви ще ги вършим, когато дойде зимата? Ще има ли ентусиасти, които ще пробват да издържат на -4 градуса само и само, за да видят „безупречната” техника на Коце Дяков, Ники Дюлгеров и др?

Далеч по-нормален е форматът със срещи от 18 или 19 часа, които ще бъдат съобразени както с телевизионния зрител, така и с безопасността на футболните фенове по спортните съоръжения. Да не говорим, че чрез маркетингови проучвания е доказано, че най-доброто време за гледане на български футбол е 16:00.

Идеята за късни мачове доведе след себе си и най-голямата глупост. БФС нареди на всички елитни клубове да поставят на своите стадиони осветление. Решение, което е необходимо, но не на всяка цена и не в този момент. Ремонтните дейности трябваше да се извършат преди или след края на сезона.

Тук бих искал да направя леко лирическо отклонение. Адмирациите към спорното министерство, което отпусна средства за реновирането на терените в Русе, Варна и Горна Оряховица, с което доказа, че за българския футбол се мисли в перспектива, а не в минало време.

Да се върнем на осветлението... Проблемът  идва от факта, че докато бъде поставено, въпросните тимове биват прогонвани от домовете си, принуждавайки се да скитат немили-недраги из България. Примерите с Дунав Русе (играещ в Разград) и Локо ГО (домакинстващ в Пловидв) са покъртителни. Вместо да се радват на завръщането в елита, техните фенове са принудени да правят нощни преходи из пътищата на страната, за да се доберат до „Лудогорец Арена” или „Лаута”.

А колко по-лесно щеше да бъде, ако въпросните новаци винаги домакинстват в далеч по-ранен час, за да бъдат улеснени и техните поддръжници. Действие, чрез което на трибуните ще има поне по 500-1000 човека повече. Не казвам, че са много, но поне ще придадат малко повече живот в сравнение на гибелната ситуация в момента.

Това, че в България вече се играе в час „шампионска лига”, няма да вдигне нивото на шампионата. Начините за „рестарт” са други. За съжаление обаче, журналисти и фенове говорят на коренно различен език с хората от БФС.

Но нека не ги притесняваме Боби, Лечков и останалите. Те сигурно все още са по морето, където закриват летния сезон със стабилни партита, я с Преслава, я с някоя друга дива, която може да „оправи” футболистите ни, но не и футбола.