В събота най-интересната среща от календара на родната "А" група предлага евродерби. Един срещу друг ще се изправят надеждите ни в турнира на УЕФА Литекс и Локомотив (София).

Ловчанлии имат предимство в мачовете между двата отбора. От 22 срещи те са спечелили 13 и са загубили 7, което им дава предимство от гледна точка на традицията. Но в този случай "железничарите" ще бъдат в ролята на фаворити.

Напълно заслужено, след добрите игри, които показаха, те заемат първото място във временното класиране. То обаче трябва да бъде защитено в дерби-мачове срещу силни отбори.

Вихрен, Марек, Родопа и Беласица не могат да се смятат за такива, а Локо (Пд) и Черно море в момента са далече от най-доброто си представяне. За "червено-черните" срещата се явява първата по-висока бариера на родната сцена. Имената на съперниците сами по-себе си трябва да говорят за голям мач.

В историята на двубоите те са записали едва две равенства помежду си. Резултатът 1:0 в полза на някой от тимовете е фиксиран само 3 пъти. Един от тях бе през септември миналата година. В двубоя, игран на стадиона в "Надежда", разликата между двата отбора се появява на терена през второто полувреме и се казва Христо Коилов.

Ветеранът не само асистира на Тренчев за единствения гол в мача, но и коренно променя играта на Локо. Най-резултатната среща също е записана през настоящия месец. В града на люляците, на 30 септември 2001 г., след уникален обрат домакините побеждават с 5:3. Само за 14 минути софиянци повеждат с 2:0, но до края на полувремето ловчанлии обръщат резултата в своя полза 3:2. Още три гола падат през втората част за крайното 5:3.

Предстоящата битка едва ли ще ни предложи толкова попадения, но със сигурност ще се превърне във война на нерви. Локо ще се опита да спечели първия си истински сблъсък за сезона и да защити реномето си на водач в класирането. Литекс пък ще търси реванш за провала в Стара Загора. Отделно "сражението" на родната сцена ще бъде генерална репетиция за европейските реванши с Макаби и Фейенорд.