Генералният секретар на Българската федерация по борба и бивш старши-треньор на националния отбор в свободния стил - Валентин Райчев даде специално интервю за ТОПСПОРТ.

Селекционерът на тима ни сподели очакванията си за предстоящия Мондиал в Париж през август, като коментира и представянето на част от националите ни на завършилото Държавно първенство в Сливен.

Подготовката на "лъвовете" ни тече с всичка сила, като се очаква не само основните лидери в състава да се представят на най-високо ниво, но и младите ни таланти да покажат какво могат.

За да навлязат борците ни в оптимална форма, юношите ще вземат участие в Европейското първенство в Германия, а мъжете ще се включат в силния международен турнир в Полша.

Валентин Райчев, за когото догодина предстои значим юбилей - 60 години - си припомни върха в своята професионална кариера - олимпийската титла в Москва, спечелена през 1980-а година, както и някои подробности от професионалния си път, спомогнали за трупането на безценен опит от него в света на борбата.

Г-н Райчев, на какъв етап от подготовката си са националите ни за предстоящото Световно първенство в Париж?
- Може да се каже, че сме в начален етап от нея. Но заниманията ни до момента бяха проведени подобаващо. Някои от борците ни буквално слязаха от лагера в Белмекен и другата база, в която се готвим, за да участват на провелото се Държавно първенство в Сливен.

Каква е оценката Ви за представянето на състезателите в конкретното, визирано от Вас, състезание?
- Много от състезателите се включиха в различни от обичайните си категории. Това със сигурност се отразява, но за нас идеята по-скоро беше да се участва в състезанието, с цел обиграване и проверка на моментното състояние.

Владимир Дубов най-резултатен борец на държавното в Сливен, Стоян Петков - най-етичен треньор

Владимир Дубов най-резултатен борец на държавното в Сливен, Стоян Петков - най-етичен треньор

Фурор за славистите в надпреварата

Някои медии загатнаха, че имаме национали, които могат скоро да преценят, че е дошъл моментът да сложат точката в своята кариера. Отговаря ли това на истината?
- Не. Не разполагам с подобна информация. Сигурен съм, че ако някой от борците ни пожелае да постъпи по подобен начин, аз ще съм сред първите, които ще разберат.

А ако се стигне до нещо подобно, можем ли да бъдем спокойни, че следващата ни генерация е достатъчно подготвена и талантлива, за да отговори подобаващо на високите очаквания, създадени от настоящите ни национали?
- Да. Абсолютно. Разполагаме с много момчета, които нямат търпение да покажат какво умеят. Можете да сте спокойни, в този ред на мисли. България има, а и винаги е имала таланти и шампиони в борбата.

Това ли е най-българският спорт?
- Може да се каже. Сред водещите, а защо не и водещият. На база успехи, на база интерес от страна на публиката, на база продукцията, с която разполагаме. Трябва да Ви кажа, че наистина съм много щастлив, когато пътувам за състезание, да речем някъде извън София, и видя как възрастни и млади хора идват, за да гледат как се борят техните деца, внуци, роднини. Една такава картинка няма как да не стопли сърцето ми и да не ме кара да продължавам да бъда доволен от интереса на хората към борбата. Това е спортът, който сякаш е вроден в самите нас. В нашите гени е. Допринесъл е за оформянето на характера и лика ни като народ. Откакто я има България, винаги е съпровождана от успехите ни на тепиха. Това е една неоспорима тенденция.

Снимка 300473

Станахме свидетели на промяна на върха в Българската федерация по борба. Емблематичният за спорта ни Валентин Йорданов освободи поста си, след дълги години начело. Как бихте коментирал това му решение и заставането на Христо Маринов начело?
- Смяната беше положителна. Понякога има нужда от промяна, от един различен поглед. А и каквото и да се каже за ролята на г-н Йорданов в борбата ни, ще е малко. Каквото и положително понятие да си изберете за него, във връзка с българската борба, няма да сбъркате. Той я утвърди, наложи нашите имена, нашите управленци, нашите борци на световната сцена. Има много хора, които трябва да му бъдат благодарни за всичко това.

Поклон пред едно величие!

Поклон пред едно величие!

Валентин Йорданов: Неповторим, непобедим, единствен

Христо Маринов е млад, но аз вярвам, че за него това е предимство, а не недостатък. Времето ще покаже. За мен случилото се е нещо положително, което ще даде резултат.

Снимка 300481

Сега към Вас самия. Догодина Ви предстои значим юбилей. Някак неустено премина този Ви преход от активната състезателна кариера към треньорското поприще.
- Да. Има нещо такова. Наистина не разбрах кога мина времето. Харесвам сегашното си амплоа и смятам, че се справям на ниво със своите задачи. За мен в началото това беше сериозно предизвикателство и трябва да Ви кажа, че все още продължавам да се усъвършенствам. Колкото и опит да има един треньор, той винаги може да бъде надграден.

А сте имал и сериозни примери за подражание в тази насока?
- Да. Треньори са ми били някои от най-големите имена в борбата ни. Наистина не искам да ги изброявам всички, тъй като ако пропусна някого няма да е коректно. Но да, примери съм имал чудесни и смятам, че от всеки един съм научил по нещо безценно в борбата.

Снимка 300472

Малко известен факт е, че сте се занимавал и с други спортове, преди борбата - баскетбол, футбол, лека атлетика...
- Така е. 

Взел сте от всичко по нещо, което после сте можел да използвате на тепиха.
- Абсолютно. Физическата подготовка, кондицията, издръжливостта винаги са от полза, по време на схватка.

Цялата Ви клубна кариера е преминала в Левски. Имате чудесни спомени от този наш спортен гранд?
- Безспорно. Безценни спомени, наистина. Състезавал съм се само в един отбор и това е Левски.

Колко различна е ситуацията в клубовете ни сега, в сравнение с тази от преди двайсетина и повече години? В какво се изразява основно тя?
- Много. Съществено различна. Тогава имаше изключителна дисциплина и държавна ангажираност със спорта ни. Не казвам, че сега подкрепа няма, но тогава всичко беше различно. Може би и заради това резултатите ни бяха по-високи, а успехите - безбройни.

Продължителната Ви кариера има своя безспорен връх и той е постигнат в Москва.
- Да, наистина това беше върхът за мен. Олимпийската титла. Мечтата на всеки борец.

Сигурен съм, че помните всичко от тази 1980-а година, до последния детайл.
- Няма как да го забравя. За мен това беше една сбъдната мечта.

Тогава и правилата са били доста по-различни от сегашните.
- Да. Ще Ви кажа само, че в последния ден от надпреварата в категорията ми трябваше да играя пет поредни срещи. Вие си направете сметка за какво става дума. Общо 8 борби, а в последния ден, тогава когато предстои финалът - най-важната битка, се бориш цели 5 пъти. И в последната схватка трябва да бъдеш най-убедителен.

Какво помните от финала? Преди това побеждавате най-големите имена в категория до 74 килограма.
- Помня, че до самия край резултатът беше равен. 5:5. И в такъв случай, при равна борба, аз щях да загубя. Представете си - имаш шанс за златото, а можеш да го изгубиш, без всъщност да си загубил финала. 

Какво си помислихте в този момент?
- Помислих си, че няма как да се случи така, че да не спечеля. И 30 секунди преди края стигнах до успеха. До златната, мечтана точка и победа. Олимпийският връх. Успях да сбъдна мечтата си.

Снимка 300471

След това извървяхте и целия път до най-високата треньорска позиция - в мъжкия национален отбор.
- Да. Наистина се получи добре всичко в моята кариера. Няма от какво да бъда недоволен.

И като за финал, знам че по традиция прогнози не давате, но бихте ли се ангажирал с такава за представянето на мъжете ни на Световното първенство в Париж?
- Не бих искал да им създавам още повече напрежение. Подготовката е достатъчно сериозна, за да ги засипвам с очакванията си. Те знаят какво могат и какво бихме искали ние - треньорите от тях. Надявам се всичко да се случи спроед очакванията ни.