На Олимпиадата в Париж това лято, след 24-годишна пауза, България отново имаше своя шампион по борба в класическия стил. Спортния Олимп изкачи Семен Новиков. Заслужено обра аплодисментите и похвалите. Но такива заслужава и човекът до него, треньорът Сослан Фарниев, който е истинско попадение за българската борба.
Само на 36 години, Фарниев дойде у нас от Русия. Възпитаник е на осетинската школа. Той е Световен и Европейски шампион за юноши в тежка категория. Носител на Купата на европейските шампиони. Капитан на националния отбор.
Източник: startphoto.bg
Бивш помощник треньор на Русия при мъжете, когато наставник е Олимпийският шампион Алан Хугаев. В продължение на 2 години, до 2022-ра, е начело на отбора на Сборная до 23 години. 6 пъти е избиран за най-добър треньор в региона, от който е. За 10 години като треньор има 14 състезатели в националния отбор. Става наставник едва на 24 години, веднага след края на състезателната си кариера. Подтиква го неговият треньор Мнацкан Исканадрян - Олимпийски шампион. Именно той вижда в Сослан качества за тази отговорна и трудна професия.
Фарниев живее със спорта и борбата. Активен е и в социалната мрежа "Инстаграм", където ежедневно публикува клипове и снимки от тренировките, които прави. Там има над 25 000 последователи.
"Без сериозен труд по време на тренировки, не можеш да очакваш големи успехи. В България има много добри борци. Опитвам се да променя организацията на подготовка. Треньорът не е бавачка. Трябва да изцеди най-доброто от състезателя", споделя Сослан, който е и отличен анализатор. Сам казва, че само за месец изписва по две тетрадки с анализи и резултати.
Източник: startphoto.bg
"Онези, които мислят че знаят всичко, са глупаци", категоричен е той. И е напълно прав...
Философията му е, че да подготвяш борци е като да шофираш. Според ситуацията знаеш къде да дадеш малко повече газ или леко да отнемеш. Някои атлети са физически по-здрави, други компенсират уменията си с интелигентност и техника, подходът трябва да бъде индивидуален към всеки. Треньорът трябва да разбира от психология, анатомия, възстановяване, правилно хранене... Фарниев познава близките и приятелите на борците си, защото е важна средата, в която се движат. С тях е постоянно. Не са отбор, а истинско семейство.
Източник: startphoto.bg
Идва у нас заради фамилия Ганчеви, въпреки че го искат за национален селекционер от много места. Впечатлен е от Гриша Ганчев. "Бил съм на много места, познавам много хора, които са свързани с борбата и обичат този спорт. Но до момента не бях виждал човек от ранга на г-н Гриша Ганчев, който да обича борбата чак толкова много. Дори чаша вода ще занесе лично на бореца, такъв е той", казва Сослан Фарниев за бизнесмена. Той се обръща към него с "Бат' Гриша". Наскоро подписа нов договор, въпреки че интересът към него се засили след Олимпийската титла на Семен Новиков и офертите станаха още повече. Остана верен на Ганчев и българската борба. А надеждите са на следващите Игри, които ще бъдат в САЩ, успехите да са още повече.
Източник: Gettyimages
При този специалист няма "не мога" и "не искам". Тези думи не трябва да фигурират в речника на състезателите му. Бивш състезател в тежка категория, Фарниев сега е тежка категория професионалист. Треньорът, който дава надежди, че най-доброто за борбата ни на най-високо ниво тепърва предстои. Че златният Олимпийски медал на Новиков е само началото...