Един сребърен и 2 бронзови медала спечелиха националите ни по борба на Световното първенство за спортисти с увреден слух, което продължава в град Владимир, Русия.

След изиграването на срещите в класическия стил, страната ни е на 7-мо място в класацията по отличия от началото на шампионата. Уникален малшанс за Иван Стоилов при мъжете в категория до 72 килограма, който победи в четири поредни срещи и на финала водеше с 2:0 точки, когато стара травма в коляното му попречи да задържи преднината и да стане Световен шампион. Стоилов се бореше с Мохамед Акдениз (Турция) и всичко вървеше отлично за него до средата на схватката, когато при опита си да направи хвърляне през гръб със захващане на ръката /раменно/, извика силно и се наложи да влезе лекар на тепиха. Нашето момче стисна зъби, но турчина се възползва максимално от създалата се ситуация и успя набързо да обърне срещата до 5:2 и да триумфира със златния медал.

Веднага след финала Акдениз вдигна ръката на Стоилов, за да покаже респекта си от борбата на българина, който продължи до края, въпреки болката в коляното. Още в първия ден в кат. 55 килограма Панайот Димитров тушира трима съперници, но на ½-финал беше спрян от Разван Абдулрахманов (Русия) с 4:1 точки. В спора за бронза Панайотов надигра с 3:1 Мехмет Сакър (Турция) и се качи на третото място за награждаване.

Малко по-късно неговия брат Дилян също се справи чудесно по пътя към полуфиналите и той с три победи, но турчина Мехмед Йогут го победи с 1:4 точки и го прати в битката за 3-5 място. Там Дилян се наложи с 4:0 над Айбек Риспеков (Казахстан) и завърши надпреварата при класиците с бронзов медал.

В категория до 77 кг. Христо Кличуров загуби с 2:0 точки на ¼-финал от Дайлет Йелибаев (Казахстан), при 82 кг. Христо Павлов не успя да победи на 1/8-финал Абузар Хафшаяни (Иран) - 3:7 точки. Ангел Ценов (87кг) беше "изтеглен" на репешаж за бронза, но загуби накрая от Мейсам Гейдандесхфори (Иран) с 7:3 и остана 4-ти в крайното класиране. При най-тежките до 130 килограма Павлин Христов отпадна от Милас Шонку (Казахстан) с 4:3 точки.

Националите ни са водени от треньора Денислав Чамишки и неговия помощник Светослав Миленков.

Днес е почивен ден на Световното първенство, а утре (събота) започват срещите в свободния стил. Всичките ни седем борци ще вземат участие отново в същите категории.

Седем борци с увреден слух ще представят България на предстоящото Световно първенство

"Момчетата са добре подготвени и искам да благодаря на федерацията на глухите спортисти за това, че обезпечиха лагерите на Белмекен и НСА"