Звездата на световния биатлон Йоханес Тингнес Бьо спечели последния старт от Световното първенство в италианския зимен център Антхолц-Антерселва.

Той триумфира в масовия старт на 15 км и така завоюва първа индивидуална титла от шампионата. Бьо има общо шест медала в Антхолц-Антерселва, като три от тях са златни - в класическата смесена щафета и в единичната смесена щафета. Норвежецът има сребро в преследването, в индивидуалната дисциплина на 20 км и в мъжката щефата на 4 по 7.5 км. Така той вече има десет световни титли в кариерата си.

Днес Йоханес Тингнес Бьо повали всичките 20 мишени и измина трасето за 38:09.5 минути. Французинът Кентен Фийон Майе завърши на второ място на 42.0 секунди с три наказателни обиколки. Със силен финален спринт Емилиан Жаклен (Франция) изпревари Тарей Бьо (Норвегия) и завоюва бронзовото отличие. Французинът финишира на 55.0 секунди от победителя с две пропуснати мишени.

Франция спечели щафетата 4 по 7.5 км, България завърши на 11-о място

Владимир Илиев завъртя две обиколки на последния пост

Българинът Красимир Анев се класира на 16-о място с две грешки в четирите стрелби и на 2:07.2 минути след победителя. Той беше единственият наш сънародник в последната надпревара в Антхолц-Антерселва.

Олимпийският шампион от Пьончан 2018 Мартен Фуркад (Франция) направи три грешки и с пасив от 1:13.1 минута остана на седма позиция. Световният шампион в дисциплината от миналата година Доминик Виндиш (Италия) е 14-и с три пропуснати мишени и изоставане от 1:47.1 минута. Състезанието, като всички на Световното първенство е валидно за Световната купа.

Седемкратният носител на Кристалния глобус Мартен Фуркад е лидер в генералното класиране след 17 от 24 състезания със 788 точки, следван от сънародника си Кентен Фийон-Мейе със 712 точки и Йоханес Тингес Бьо с 690 точки. Владимир Илиев е 31-и със 138 точки, а Красимир Анев е 37-и със 121 точки.

Крайно класиране в масовия старт на 15 км за мъже от Световното първенство по биатлон:

1. Йоханес Тингнес Бьо (Норвегия) - 38.09,5 минути (0+0+0+0 грешки в стрелбата)

2. Кентен Фийон Майе (Франция) - на 42,0 секунди (1+0+1+1)