България за трети път зае четвъртото място в Световната лига. Този път обаче нашите го направиха с уникална игра.

Поне беше такава в първите три срещи от финалите в Москва. След победата над олимпийския и световен шампион Бразилия всички у нас и по света започнаха да говорят, че сме скритият фаворит.

Последваха още два невероятни успеха над Сърбия и Черна гора и Италия. Излязохме първи от групата, и то без загубен гейм.

И вместо това да бъде като сигнална лампа за нашите, те се отпуснаха и загубиха с 0:3 от Франция, класирала се за полуфиналите по чудо.

Това бе и разликата между големите отбори и мишките. Срещу "петлите" волейболистите ни излязоха без грам мотивация и играеха сякаш се виждаха за първи път.

Ужасяващият сервис на Владимир Николов не работеше, разпределителят Андрей Жеков не бе в синхрон с нападателите, а Казийски беше спипан от френската блокада.

Последните двама не могат да бъдат винени. Това е първият им мач на такова ниво и е нормално да бъдат сковани.

Тогава Николов трябваше да се прояви като лидер на отбора. Човек, който е играл дълги години във Франция, би трябвало да знае и кътните зъби на съперниците.

Вместо това диагоналът, който беше един от главните виновници за класирането ни на финалите и победите в групата в Москва, не приличаше на себе си.

Почти всяка атака на Николов беше спирана от френската блокада. Виждайки това, старши треньорът Мартин Стоев трябваше да го смени веднага. Наставникът обаче го направи чак в третия гейм при резултат, който вече беше отчайващ за нашите.

Същият сценарий се повтори и в мача за третото място. Тогава Стоев извади Николов, но не пусна в игра талантливия нападател на Левски Сиконко - Боян Йорданов, а Костадин Стойков, който играе по-добре като посрещач.

Фактът е вече е налице - пак станахме четвърти. Позиция, която щеше да ни се вижда недостижима, ако не бяхме победили Куба.

Сега обаче, когато записахме триумфи над европейски, световни и олимпийски шампиони, представянето ни изглежда като провал.

Но не е така. Голямо благодаря на мъжете, показали лоялност и жертвоготовност към родния трибагреник.

Предстои световно първенство в Япония и възможност за поправка. Стига родната федерация да не започне с редовните си номера - бавене на премии и приписване на заслуги.

А треньорът Стоев и всички в "А" отбора трябва да си зададат въпроса: "Успех ли е четвъртото място?"