Българският национален отбор по волейбол разпиля eвропейския първенец Италия с 3:0 гейма (25:20, 25:18, 25:21), в последен мач от Група "D" на шампионата на Стария континет в Русия. След успеха "лъвовете" остават на второ място и в първата среща от следващата фаза на надпреварата ще се изправят срещу първия от Група "В", като почти сигурно това ще бъде съставът на домакините. Останалите отбори, срещу които ще се изправим, са Белгия, Полша, Италия и Финландия.

Мачът започна с успешен начален удар на Андрей Жеков. По същия начин и Матей Казийски изпълни отлични сервиси, с което изравни резултата - 3:3. При 8:6, в полза на "адзурите",, дойде първото техническо прекъсване. След паузата зад топката застана капитанът Пламен Константинов, който доведе резултата до 11:9 за "трикольорите". Това принуди селекционера на Италия Джан Паоло Монтали да поиска прекъсване. Въпреки кратката почивка, нашите продължиха с отличната игра на мрежата и на сервис, и съвсем заслужено слечелиха първия гейм с 25:20.

Втората част започна отново в полза на италианците, които набързо поведоха с 3:0. При първото техническо прекъсване резултатът беше 8:6, отново в тяхна полза. След подновяването на играта момчетата на Мартин Стоев заиграха по-уверено, изравниха, а резултатът се движеше точка за точка. Зад топката застана Матей Казийски, който с два аса принуди Монтали да поиска прекъсване при 14:12 за България. До края на гейма Третите в света не оставиха никакви шансове на противника и с пълни основания спечелиха и втория гейм - 25:18.

Началото на третата част започна равностойно, като резултатът отново вървеше точка за точка. "Лъвовете" обаче вдигнаха оборотите и при първото техническо прекъсване разликата бе значителна - 10:5 за България. След подновяването италианските волейболисти направиха три поредни точки, което принуди Мартин Стоев да поиска прекъсване. Втората техническа пауза дойде при 16:15 за европейския шампион, който с по-добра игра заслужено стигна до минимален обрат. Това обаче не стресна бронзовите медалисти от световното в Япония. До края на мача нашият отбор заигра с категорично превъзходство и заслужено затвори гейма на 25:21.

Най-резултатен за България отново бе Матей Казийски, който реализира 20 точки. След него се нареди Даниел Милушев. Диагоналът изигра отлиен мач и съвсем заслужено записа 16 т. По седем вкараха капитанът на отбора Пламен Константинов и центърът Красимир Гайдарски, а Андрей Жеков и Евгени Иванов, съответно по пет и три точки.

ИТАЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 0:3

Състави:
България: Евгени Иванов (3 т.), Андрей Жеков (5), Пламен Константинов (к) (7), Матей Казийски (20), Красимир Гайдарски (7), Даниел Милушев (16), Теодор Салпаров (л)
Селекционер: Мартин Стоев

Италия: Луиджи Мастранджело, Валерио Вермилио, Алберто Чизола, Алесандро Феи, Матей Чернич, Алесандро Фарина (л)
Селекционер: Джан Паоло Монтали