Националният отбор по волейбол на Полша спечели 23-тото издание на един от най-престижните турнири в този спорт Световната Лига. На финала, който се проведе в препълнената зала „Арена Армеец", „дружина полска" спечели по безапелационен начин с 3:0 над олимпийските шампиони от САЩ.

През цялата среща момчетата на Андреа Анастази показаха волейбол от много висока класа като чудесен мач за шампионите направиха Бартош Курек и Марчин Мозджонек  . От своя страна „янките",  които бяха водени от своята звезда Клейтън Стенли,  така и не съумяха да дадат нужния отпор, с което съвсем логично изгубиха набързо с 3:0.

Титлата в Световната Лига е първа в историята на поляците, като със спечелването им, те дадоха много сериозна заявка и за спечелване на златните медали от предстоящата Олимпиада в Лондон. Също така те спечелиха и крупния награден фонд от 1 млн. долара.

Двата отбора започнаха първата част доста равностойно, като това продължи до резултат 19:16 в полза на Полша. От там нататък, той стана 21:16 след ас на влезлия като резерва Михал Ручиак и блокада на Збигнев Бартман. В крайна сметка Полша спокойно взе гейма с 25:17 след нова атака на Бартман.

Вторият гейм бе и най-оспорваният в целия финален мач. Американците затрудниха максимално поляците, но въпреки всичко момчетата на Андреа Анастази спечелиха с 26:24.

Терият гейм протече много леко за „дружина полска" и след сервис в аут на американския капитан Клейтън Стенли, резултатът стана 25:20, с което Курек и компания се поздравиха с победата в Световната Лига.

ПОЛША - САЩ 3:0 (25:17, 26:24, 25:20)

ПОЛША: Лукаш Жигадло, Збигнев Бартман, Марчин Мозджонек, Пьотър Новаковски, Бартош Курек, Михал Винярски - Кжиштоф Игначак-либеро

Старши-треньор: Андреа Анастази

Треньор: Андреа Гардини

САЩ: Донълд Съксо, Клейтън Стенли, Дейвид Лий, Ръсел Холмс, Матю Андерсън, Шон Рууни - Ричърд Ламбърн-либеро

Старши-треньор: Алън Найп

Треньор: Джон Спероу.