Българският национален отбор по волейбол победи безпроблемно с 3:0 (25:18, 25:16, 25:21) гейма Китай в четвъртия си двубой от група "D" на тазгодишното издание а Световната лига, който се игра в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна пред 5000 зрители. Срещата трая 1 час и 6 минути и бе изгледана от президента на България Георги Първанов, който получи подарък - топка с автографите на всички играчи.

Възпитаниците на селекционера Мартин Стоев спечелиха убедително първия гейм с 25:18 за 22 минути. С отлична игра на мрежата те набързо успяха да поведат в резултата. Националите затрудняваха максимално гостите с начален удар. Страхотна серия от сервис направи Гайдарски - след четири перфектни негови такива, които затрудняваха китайците, българите поведоха от 5:3 с 9:3. Отлични изяви имаше блокадата на домакините в лицето на Цветанов, Казийски и Алексиев.

Отличната игра на националите ни позволи до второто техническо прекъсване да имат 8 точки аванс - 16:8. В края на гейма отлично в игра се включи и Владо Николов, който успя да отбележи 3 точки. В крайна сметка без никакви проблеми българите спечелиха гейма с 25:18.

Втората част започна далеч по-оспорвано от първия гейм. Независимо, че българите имаха точково и игрово предимство, те не успяваха да се откъснат с повече от две точки разлика. След 7:5 в полза на домакините, отново последва серия от страхотни сервиси, този път на Боян Йорданов, които също затрудняваха изключително китайците. Това позволи на националите ни да увеличат аванса си с пет точки. При такава разлика дойде и второто техническо прекъсване - 16:11.

Отличното изпълнение на начален удар от домакините предреши изхода и на втория гейм. Победата в него донесе Казийски, който след 21:16 изпълни изключително силни и прецизни начални удари. При един от тях той реализира директно точки, с което донесе успеха на българите с 25:16.

В третата част треньорът Мартин Стоев даде почивка на Боян Йорданов и вместо него гейма започна Владо Николов. По-късно в игра се появи и Николай Николов. Българите набързо дръпнаха в резултата, но позволиха на китайците да изравнят до 6:6. След добри отигравания и най-вече с начален удар домакините отново поведоха в резултата.

Самоотвержената игра на Китай не позволяваше на националите да дръпнат с по-сериозен аванс. Гостите успяваха да поддържат пасив само с точка-две. Независимо от това националите спечелиха гейма с 25:21, с което и мача.

Преди тази среща България записа две победи с по 3:0 гейма над Аржентина и успех с 3:1 над Китай. След днешната фантастична игра националите ни по волейбол запазват лидерството си в група "D".

Следващата ни среща за Световната лига е гостуването на Аржентина в събота от 22,00 часа.

България - Китай 3:0

Стартови състави:

България:Христо Цветанов (10), Андрей Жеков (1), Боян Йорданов (5), Красимир Гайдарски (7), Матей Казийски (14), Тодор Алексиев (10) (Теодор Салпаров - либеро, Владимир Николов 9, Николай Николов 0, Иван Зарев 0)

Китай: Цуй Ксиаодонг, Цуй Жианжун, Ю Давей, Шен Куонг, Жианг Фудонг, Фанг Йингчао, Куи Рен-либеро