Българският национален отбор по волейбол спечели много трудна, но сладка победа срещу Полша във втория си двубой от група "F" с 3:2 гейма (20, -16, 24, - 21, 13). Така до момента натрупахме 2 победи и 2 загуби на Европейското първенство в Русия, като в четвъртък играем последния си мач от групата - срещу сочения за аутсайдер тим на Белгия.

За съжаление обаче след успеха на Финландия над Белгия днес с 3:1, скандинавците излизат с едни гърди напред. Дори и успех над белгийците в четвъртък вече не ни гарантира място на 1/2-финалите. Загубата с 0:3 от Финландия в предварителна група ""D" ни изхвърли от борбата, тъй като при евентуален равен актив съперникът се класира с по-добри показатели и при геймово съотношение, и при прекия двубой.

Първата част започна равностойно, като резултатът се движеше точка за точка до първото техническо прекъсване - 8:7 за Полша. Изненадата в състава ни - Костадин Стойков не бе убедителен в тези начални минути, в които обаче и двата тима не показваха истинските си възможности, а предимно грешаха в отиграванията си.

След паузата блокадата ни заработи, а същевременно успяхме да подобрим и сервиса си. Така при второто прекъсване вече водехме с 2 точки -  15:13. Предимството ни продължи до 17:14, след което и поляците успяха да се върнат в мача - 17:17. Серия от много силни сервиси на капитана Пламен Константинов отново ни дадоха предимство - 21:17.   До края на тази част не изпуснахме аванса си и спечелихме с 25:20.

Изключително слабо започнахме втория гейм, в който допуснахме срив в играта. Серия от грешки в атака, породени до голяма степен и от представянето на Жеков, доведоха резултата до 1:8 при първо техническо прекъсване. Стоев реагира мигновено и веднага пусна в игра Боян Йорданов на мястото на Стойков. Дори и това не успя да спре устрема на поляците, които вече успяха да си върнат самочувствието след загубения първи гейм и започнаха да увеличават разликата - 13:3 до 16:5 на второ техническо. Оттук насетне "трикольорите" играеха само за по-почетен резултат в гейма, който завърши при 16:25.

Успяхме да поведем още в самото начало на третата част - 8:6. След паузата буквално смачкахме Полша, натрупвайки аванс от 12:8 до 16:11 и пет точки преднина. Необяснимо защо обаче и този път допуснахме преднината ни да бъде стопена. Този път съперникът направи серия от пет и резултатът бе изравнен. До края двата отбора буквално се надлъгваха за всяка точка, за да се стигне буквално до двубой на "нерви". В него класата на "старото куче" Пламен Константинов си каза думата и капитанът буквално ни измъкна от тежката ситуация, реализирайки контратаката ни при 25:24, за да затвори гейма.

Резултатът тръгна в полза на българите и в четвъртата част. При 2:2 първо единична блокада на Матей, а след това и успешен завършек на контратаката ни от страна на Боян Йорданов ни позволиха да поведем с 4:2. Вместо да задържим преднината обаче, отново започнахме да грешим в крайната фаза на нападението и в крайна сметка губехме с точка на първо техническо прекъсване - 7:8.

Гонитбата продължи и в следващите минути, в които успяхме да изравним резултата при 12:12 след добър сервис от страна на Андрей Жеков. Лозано взе веднага прекъсване, а след него три последователни блокади на Полша при атака на Боян и грешка на Казийски в нападение позволиха на съперникът да води с 16:12 при второто прекъсване. Оттук насетне направихме и серия от сервис мрежа при начален удар, а същевременно атаките на Матей излизаха в аут. Така абсолютно закономерно се стигна до  21:25 и ново равенство в резултата.

Много нервно се разви двубоят и в тайбрека. Поляците успяха да поведат с 6:4 след две успешни блокади. Стоев взе прекъсване, след което бе наш ред за блок - 6:6 след добра защита на младия Ники Николов. При 6:7 обаче Казийски прати за пореден път кълбото в аут и губехме с 2 точки на техническо  - 6:8. "Дружина полская" успя да задържи аванса си до 8:10, след което блок на Пламен и атака в аут на Блински изравнихме  - 10:10.

Оттук насетне си пролича и класата на капитана ни, който буквално поведе съотборниците си към успеха - той успя да реализира контрата ни за 11:10 и след като за първи път в този гейм поведохме, Лозано поиска прекъсване. Пламен обаче бе във вихъра си за две поредни точки и след почивката - 13:11 .  Изпуснахме шанса си след две поредни слаби отигравания на Казийски, но все пак Матей се реваншира за 14:13, след което тройната ни блокада реши всичко - 15:13 и макар и измъчено - успех с 3:2 срещу поляците.

Състави:

България: Андрей Жеков 2, Красимир Гайдарски 6, Матей Казийски 16, Николай Николов 13, Пламен Константинов (капитан) 20, Костадин Стойков 4, Теодор салпаров - либеро (Иван Станев, Методи Ананиев, Боян Йорданов 10, Данаил Милушев)

Полша: Михал Винярски 13, Даниел Плински 10, Павел Загубни 3, Робер Пригел 20, Лукаш Кадзиевич 8, Себастиан Швидерски (капитан) 8, Пиотр Гачек - либеро (Михал Бакиевич, Бартош Курек)

съдии: Лодерус (Холандия), Байчи (Словакия), зрители: 3500