Младежкият ни национален отбор по волейбол не успя да победи връстниците си от Куба в решителен за класирането ни на полуфинал на Световното първенство мач и по този начин пропусна възможността да се класира за борбата за медалите.

Волейболистите от карибите, в чийто тим играят трима от разширения състав на мъжкия национален отбор, спечелиха с 3:2 гейма (-17, 14,- 27, 17, 17), въпреки 27-те точки на 17-годишният ни диагонал Цветан Соколов.

След срещата възпитаниците на наставника Виктор Карагьозов вече имат 3 победи и 2 загуби, с колкото са и кубинците, но те са с по-добър точков актив - 1.013 срещу 0.993 за българите, а това е първият признак който определя тима, класирал се по-напред след победите и загубите.

Младежите ни ще играят за 5-8 място, като по-късно ще стане известен техния съперник. На полуфинала Иран ще срещне Бразилия, а съсътавът на Италия ще мери сили с Русия, след като се справи с Япония.

„Въпреки, че играхме добре, не успяхме да спечелим – понякога се случва и това в спорта”, лаконично заяви след срещата Виктор Карагьозов.

„Брилянтната победа на нашия отбор се дължи най-вече на колективния дух. Успехът е подарък за показания характер и себераздаването на момчетата”, не скри емоции наставникът на Куба Хуан Гала, надявайки се Япония да победи Италия и да помогне на неговия отбор да играе на полуфинал.

Срещата започна добре за нашия състав, който поведе още в началото и не изпусна инициативата до края на гейма. Втората част обаче протече по коренно обратен сценарии, за да дойде крайно оспорвания трети гейм. Първо нашите младежи победоха с 2 точки на първото техническо прекъсване, за да дойде равенство при 9:9. На втората почивка вече отстъпвахме с 14:16, но взехме частта след 29:27.

В четвъртата част отново рано спряхме да се борим, но пропуснахме най-големия си шанс в изключително равностойния тайбрек, когато поведохме с 13:11, за да пропуснем три мачбола при 14:13, 15:14 и 16:15, и в крайна сметка да загубим с 19:17 точки.

Съставите на двата тима:
България: Иван Колев 14, Бойко Бонев 12, Георги Братоев 8, Цветан Соколов 27, Мартин Иванов 5, Живко Иванов 9, Добромир Иванов - л (Венелин Кадънков, Емил Панайотов 1, Тодор Вълчев, Константин Михайлов)

Куба: Леонардо Морено 8, Осмел Камехо 6, Райдел Делгадо 26, Йосвани Гонсалес 6, Ядер Санчес 26, Йоанди Леал 18, Йосниер Хулен-либеро