Новите шампиони от Лукойл Нефтохимик (Бургас) се класираха за финал в турнира за Купата на България по волейбол при мъжете.

В повторение на финалния плейоф за титлата в родното първенство (3-0 победи за Лукойл) възпитаниците на треньора Северин Димитров победиха категорично вицешампиона Левски Сиконко с 3:0 гейма (25:22, 25:23, 26:24) в полуфиналния двубой.

По този начин утре „шейховете” ще спорят за златото с тима на Пирин Балканстрой (Разлог), който по-рано надделя с 3:1 гейма над Черно море Баск и ще могат да постигнат безапелационен в историята на отбора дубъл.

Лукойл е домакин на финалите в турнира, като имаше възможността да постигне четвърта поредна победа над Левски пред бурните аплодисменти от своите привърженици в пълната зала „Младост”.

Още в началото двата тима се „захапаха” и резултатът се движеше точка за точка. Първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:7. Най-голямата разлика за домакините дойде след втората техническа пауза, когато възпитаниците на Северин Димитров поведоха с 3 точки. След добри изяви в атака и блок на Учиков обаче резултатът отново бе изравнен при 20:20. Последваха безапелационни отигравяния от центъра на Лукойл Стоян Самунев и в крайна сметка домакините затвориха гейма при 25:22 точки.

След завързано начало на втората част, в средата на гейма бургазлии материализираха предимството си, което се изрази в 4 точки повече на второто техническо прекъсване. Силната защита, комплексната добра игра на 26-годишният краен нападател Васил Стоянов и повечето индивидуални грешки на „сините” наклониха везните в полза на Лукойл. В края на гейма в игра се появиха и двамата братя Братоеви, които раздвижиха играта на вицешампионите, но високият и добре построен блок разколеба нападението на Левски и геймъ завърши при 25:23.

Драма се получи в третия гейм. До втората техническа пауза, която дойде при 16:10 за домакините, нищо не предвещаваше подобно развитие на гейма. Малко преди това разликата дори бе стигнала 7 точки и двата тима сякаш очакваха края на мача. Гостите обаче се амбицираха за обрат, след като няколко пъти успяха да затруднят противниковото посрещане със силен сервис след изпълнение на Валентин Братоев, от което заработи и блока им. По този начин момчетата на Мартин Стоев сведоха преднината на Лукойл само до точка при 18:17.

Двата отбора продължиха „преследването”, а резултатът бе изравяван на няколко пъти. В края на гейма обаче нервите на гостите не издържаха и бургазлии затвориха гейма, а с това и мача при 26:24.

Стартовите състави:
Левски Сиконко: Константин Митев, Николай Учиков (8), Методи Ананиев (16), Николай Антонов (3), Красимир Гайдарски (5), Теодор Богданов (10), Владислав Иванов – либеро, (Валентин Братоев 6, Георги Братоев 3, Димитър Шабанлийски

Лукойл Нефтохимик: Иван Станев (1), Петър Христов (12), Андрей Николов (6), Васил Стоянов (17), Стоян Самунев (11), Николай Николов (12), Калин Василев – либеро, (Добромир иванов)

Съдии: Петер Кончник (Словeния), Добрин Добрев
Бургас, зала ”Младост”.

Преди мача бе награден бронзовият медалист – Пирин Балканстрой (Разлог). Момчетата на Любомир Герасимов получиха медалите си, както и премия от 5000 лева за третото си място в шампионата.

Междувременно пък станаха ясни индивидуалните призьори в шампионата. Крайният нападател на Левски Сиконко Методи Ананиев бе определен за „най-добър нападател”, като е реализирал 224 точки с ефективност 57,44%.

Диагоналът на Марек „Юнион Ивкони” пък е „най-резултатен” нападател, а 260 от 337-те му точки са реализирани от атака. Отново той бе отличен и за „най-добър сервис”, като е записал 53 точки от начален удар или 1,13 точки средно на гейм.

Атанас Митрев (Пирин) е най-доброто либеро, а Благовест Катранджиев, също от Пирин, бе избран за най-добрия посрещач.