Българският национален отбор допусна четвърта поредна загуба в предварителна група "D" на Световна волейболна лига. Също така поражението е и четвърто поредно за тима ни от състава на Полша с резултат 1:3 гейма. И Този път взехме първия гейм и отстъпихме в другите 3, а численото изражение на точките в тях има вида 23:25; 25:20; 25:23; 25:23.

Мачът бе без значение за по-нататъшното продължаване на двата тима, тъй като Полша е домакин на финалния турнир и се класира по право, а българите си осигуриха участие в Катовице още преди сблъсъците със световните вицешампиони. За това, че спечелиха първата позиция в групата, домакините прибраха 1 милион долара от общия награден фонд от 20 млн $ в тазгодишното издание на Лигата.

Срещата днес може да се определи като най-оспорваната от четирите сблъсъка с момчетата на аржентинския наставник Раул Лозано, но несигурно посрещане и основно проблеми по-скоро от психологическо естество у разпределителя ни Андей Жеков не ни позволиха да спечелим нещо повече от гейм.

В началните минути възпитаниците на Мартин Стоев започнаха сковано, като допускаха грешки основно при посрещането, от което страда цялата организация на играта и атаката. За сметка на това поляците отново показаха стабилна игра на блок.

След като първото техническо прекъсване дойде при 8:5 в полза на домакините, Боян Йорданов застана на началния удар и разликата бързо се стопи само до една точка. При следващото пълно завъртане, когато Супер Бобо отново застана на линията за изпълнение на начален удар, разликата отново бе една точка, но за съжаление поляците се справиха в атака и играта продължи да се развива точка за точка при минимален аванс за Влазли и компания.

След добри изяви на българската блокада, нашите поведоха с точка, а минута преди втората техническа пауза, която дойде при 16:15 за Полша, Христо Цветанов обезсърчи с блокада току-що влезлия Курек. След пордното изравняване Мартин Стоев предприе първа смяна, като на полето се появи капитанът Пламен Константинов за сметка на Костадин Стойков. Николай Николов пък замени Краси Гайдарски с цел по-силен сервис, но карнобатчанинът не опрравда доверието в този случай. Влизането на Константинов веднага даде резултат, след като капитанът ни внесе спокойствите предимно в посрещане. След като пропуснахме да завършим гейма на два пъти при 24:21, домакините намалиха аванса ни само до точка, но с безпощадната си лява ръка на Боян Йорданов завърши гейма (25:23) за България.

Вторият гейм отново започна равностойно, а Костадин Стойков отново започна в стартовия състав. Постепенно обаче домакините натрупаха три точки аванси първата пауза дойде при 8:4 в тяхна полза. Последваха още по-тежки минути за третите в света, въпреки появата на полето на Николай Николов. Стоев взе прекъсване при отчайващата вече разлика от 5 точки (14:9), а техническата пауза дойде при 16:11. При 19:11 вече нарвите на нашия наставник не издържаха и вторият ни разпределител Иван Зарев замени Андрей Жеков. Още с първото отиграване се видя, че с младия плеймейкър на ЦСКА центровете ни се чувстват много по-сигурни при атаката. Силният сервис на Николай Николов и добре изградената блокада стопиха аванса на полеците до 21:17 и Раул Лозано бе принуден да вземе таймаут. В заключителните минути нашият тим отново не успя да се възползва от своите възможности и поляците затвориха гейма при 25:20.

В третата част Мартин Стоев реши на поста диагонал на рапределителя да започне Стойков, а посрещачи стартираха Алексиев и Ананиев. Геймът отново започна равностойно, като нашите национали имаха превес на блокада. Все пак Полша се оттегли с точка преднина на първото техническо прекъсване (8:7). Постепенно световните вицешампиони взеха инициативата и Мартин Стоев взе прекъсване, за да се накара на своите момчета при 14:11 точки. След поредица пропуснати възможности нашите все пак успяха да изравнят за 16:16, а веднага след това Грушка отигра технично нападението си (18:16). До края на гейма възпитаниците на Раул Лозано запазиха преднината си въпреки опитите на нашия състав да промени нещата и геймът завърши при 25:23 т.

За четвъртия гейм на полето остана влезлият във втората част Пламен Константинов, а битката отново се завърза с постоянно изравняване на резултата. Първата пауза в гейма дойде при 8:7 в наша полза след успешна атака на Тодор Алексиев. В може би най-оспорвания до момента гейм, домакините взеха предина от 2 точки (13:11) след поредната ниска топка в центъра, подадена от Жеков, за да се стигне до 16:13 при техническата пауза.

В края на гейма се появи и Боян Йорданов, чиято серия от сервис върна надеждите ни за успех в гейма, след като стопихме пасива си и резултатът стана 21:21. Чудесен блок на Тодор Алексиев спря Влазли и българите излязоха с точка напред при 23:22. За съжаление при 23:23 и прехвърлена топка в нашето поле, коженото кълбо се хлъзна в ръцете на Андрей Жеков, след което поляците не пропуснаха да спечелят гейма с 25:23, а с това и четвърти пореден мач с по 3:1 гейма.

Полша - България - 3:1 (23:25, 25:20, 25:23, 25:23)
зрители: 12 000
съдии: Йованович (Сърбия), Хобор (Унгария)
времетраене: 2:07 часа

Съставите на двата тима:

Полша: Себастиен Свидерски 14, Пьотър Грушка 12, Даниел Плински 13, Павел Загумни 4, Мариуш Влазли 24, Марчин Моздзонек 7 (Пьотър Гацек-либеро, Михал Бакиевич, Роберт Пригел, Бартош Курек)

България: Боян Йорданов 12, Христо Цветанов 16, Андрей Жеков 3, Красимир Гайдарски 2, Костадин Стойков 12, Методи Ананиев 5 (Теодор Салпаров-либеро, Тодор Алексиев 13, Николай Николов 8, Иван Зарев, Пламен Константинов 5)