България допусна втора загуба срещу Полша в десетата си среща от група "D" на тазгодишното издание на Световната лига и отново с 1:3 гейма (23:25, 22:25, 25:20, 20:25).

В Двореца на културата и спорта във Варна "лъвовете" показаха значителна липса на концентрация в първата част, чието начало очаквано вървеше точка за точка до първото техническо прекъсване - 7:8.

След паузата обаче Полша постепенно взе инициативата и се възползва от няколко грешки в отбрана, за да се добере до 3 точки аванс на второто техническо прекъсване - 13:16.

Изключително драматично се развиха последните минути на гейма, в които успяхме да наваксаме пасив от 4 точки и при 22:23 след ас на Владо Николов се стигна до само точка в полза на съперника.

В последвалото разиграване се стигна до контратака за националите ни, но Тодор Алексиев стреля в мрежата и с това геймът приключи - 23:25.

И втората част, подобно на първата, се разви много драматично. При 5:5, последва силна серия на поляците и съперникът дръпна с цели 6 точки в резултата - 5:11. Мигновената реакция на Мартин Стоев бе да включи в игра Костадин Стойков, Ники Николов и да смени Андрей Жеков с Иван Зарев.

Последва успешна серия на националите, които главно с помощта на силния начален сервис на Владо Николов смъкнаха разликата до само 13:14. Техническото прекъсване дойде при 13:15, но веднага след това на помощ на съперника дойде и блокадата и Полша отново взе добър аванс в резултата - 17:21.

До края инициативата бе на страната на поляците и логично се стигна до 22:25 и втори гейм в полза на противника.

Изключително изненадващо на фона на събитията до момента се разви третата част. Още от самото начало българите взеха нещата в свои ръце и почти до края на гейма това не се промени. Поведохме с 6 точки на първото техническо прекъсване, до второто резултатът вече бе 16:6.

Успокоени от преднината си националите се поотпуснаха, но в крайна сметка успяха да запазят лидерството в резултата до края, възползвайки се максимално и от нервността и грешките на съперника -  20:25.

В абсолютна битка се превърна четвъртият гейм, в който резултатът вървеше с поделено надмощие и точка за точка. Първото техническо прекъсване дойде при 8:7 в наша полза, при второто Полша вече водеше с 16:14.

Отново поведохме - 17:16, но поляците си върнаха надмощието за минута - 19:17. Това като че ли се оказа и преломният момент в мача - последва нова серия на съперника и след   бе сложена точка на спора - 20:25, 1:3 гейма и второ поражение от Полша в тазгодишното издание на Световната лига.

Следващата седмица българският отбор, който вече си осигури участие на финалите гостува на днешния съперник за последните две срещи от групата. На практика поляците си осигуриха първото място в групата, но те се класират и по право като домакини.

България 1:3 Полша

състави:

България: Христо Цветанов, Андрей Жеков, Красимир Гайдарски, Владимир николов, Тодор Алексиев, Пламен Константинов, либеро - Теодор Салпаров

Полша: Михал Винярски, Потр Грушка, Войчек Гжиб, Себастиян Свидерски, Павел Загумни, Влазни, либеро - Пьотр Гацек

класирането и резултатите ни в група "D"