Националният отбор по волейбол на България загуби от Италия с 1:3 (25:22, 23:25, 21:25, 17:25) в последния си мач от предварителна група А на Европейското първенство в Монпелие (Франция).

С това националите ни записаха второ поражение в груповата фаза и приключват на трето място в потока с три успеха, две загуби и 9 точки.

Третата позиция класира страната ни на 1/8-финали на Евроволей 2019, като "лъвовете" ще пътуват за Словения, където ще играят с втория от група С. Съперникът ще стане ясен след двубоя между домакините от Словения и Русия.

Впечатляваща Франция нанесе първа загуба на България на Евроволей 2019

Утре "трикольорите" излизат срещу Италия

Отборът на Италия отбеляза четвърта победа и в последния ден на групата, 18 септември, ще играе с Франция за първото място в група А.

Волейболистите на България отбелязаха отличен старт и поведоха с ударното 9:3. Водачеството на националите ни продължи до 13:8, след което "адзурите" показаха своите възможности и намалиха пасива си до една точка разлика 16:17. Родните представители обаче запазиха устойчивост, като продължиха да натискат и спечелиха с 25:22, а с това поведоха с 1:0 гейма.

Франция загатна за огромен потенциал в мача с България

Вижте статистическите показатели от загубата на "лъвовете" от "петлите"

Играта продължи равностойно във втората част, като борбата бе за всяка точка, а двата тима сменяха водачеството си. След двадесета точка обаче, няколко грешки на родния тим дадоха предимство и италианците и те поведоха с 24:21. Волейболистите ни показаха решителност и успяха да се доближат до съперника на точка - 23:24. В този важен момент тимът на Италия показа класата си и не допусна обрати, спечели гейма с 25:23, като изравни 1:1 гейма.

Светослав Гоцев: Феноменална Франция, биха ни със сервис

Централният блокировач похвали "петлите"

Оспорвана бе и третата част, в която двата тима отново се захапаха.След поредното равенството при 16:16, две поредни успешни блокади на Матео Пиано даде предимство на Италия с 19:17, а успешни атаки на Османи Хуанторена и Иван Зайцев увеличиха преднината на 21:17. Това бе преломен момент, Италия не допусна изненади, като удържа водачеството си и затвори и тази част, като поведе с 2:1 гейма.

Неуспехът се отрази на националите ни и в четвъртата част те нямаха същите съпротивителни сили. Италия взе първоначален аванс, удържа го докрай и спечели мача само с един загубен гейм.

Резултати от петия ден на Евроволей 2019

Осем отбора вече са сигурни участници в следващата фаза

Най-резултатен отново бе Цветан Соколов, който приключи с 22 точки (2 аса, 1 блокада), 11 точки добави Тодор Скримов (1 ас). С 10 точки приключи Светослав Гоцев (2 аса, 2 блокади). За Италия най-полезен бе Иван Зайцев с 21 точки (1 ас, 1 блокада), Османи Хуанторена добави 20 точки (1 блокада).

Словения победи Турция с 3-0 и може да срещне на 1/8-финал България