България започна с победа квалификацията за Европейското първенство по волейбол. Селекцията на Силвано Пранди победи Австрия с 3:1 (25:21, 20:25, 25:19, 25:22). Утре "лъвовете" се изправят срещу Израел.

България започна силно мача и с добри атаки на Мартин Атанасов и Николай Къртев поведе със 7:3. Австрийците успяха да стопят разликата до само две точки след мощен начален удар на разпределителя Александър Туш. Резултатът бе изравнен при 11:11.

Нашите продължаваха да изпитват трудности в посрещането на противниковия сервис и Австрия поведе с 16:14. България обаче успя да си върне аванса след два мощни начални удара на Мартин Атанасов - 18:17. Силният сервиз на Тодор Скримов и добрите му изяви помогнаха на "лъвовете" да спечелят гейма с 25:21.

Снимка 513660

Източник: cev.eu

Вторият гейм започна равностойно до 9:9. Австрия заигра добре на блокада и поведе с 18:16, а след това дръпна и с 21:17. "Орлите" затвориха гейма с 25:20.

България започна силно третата част и поведе с 5:3, запазвайки преднината си до 12:10. Тогава грешките на сервис и от двата отбора зачестиха, което доведе до равенство 13:13, запазило се до 15:15. Последваха две поредни точки за България, втората на Скримов след контраатака, за да дръпнем със 17:15, което доведе до прекъсване за Австрия. След него флот сервисът на Георги Сеганов затормози опонентите ни и поведохме с пет точки при 23:18, а после нямахме проблеми и спечелихме гейма с 25:19.

Снимка 513661

Неточности в играта на България в началото на четвъртия гейм дадоха преднина от две точки на противника. Нашите бързо се окопитиха и изравниха при 5:5 и дори поведоха със 7:6 след технично нападение на Цветан Соколов. Резултатът се движеше точка за точка, когато на линията за изпълнение на начален удар застана Аспарух Аспарухов. Българският тим завърши котнраатака, а Аспарухов реализира ас и така България поведе със 17:15. Австрия изравни и поведе благодарение на лошо посрещане на нашите и неразбирателство между Сеганов и Аспарухов - 18:17. В крайна сметка "лъвовете" взеха гейма с 25:22 и победиха съперника си с 3:1.

Цветан Соколов завърши със 17 точки за българите, а Алекс Грозданов добави 15.