Българският национален отбор по волейбол се класираха за седми път в историята за финалната фаза на Световната лига в Москва, след като взеха нова победа срещу Египет с 3:0 (25:20, 25:19, 25:16). По този начин тимът ни зае първо място в група "D" и изпревари основния ни съперник Куба.

Българите спечелиха първия гейм срещу "фараоните" с 25:20. Момчетата на Мартин Стоев нямаха почти никави проблеми, след като поддържаха разлика от 5-6 точки почти през цялото време. Националите ни дори изпуснаха да спечелят още по-убедително, след като изтърваха два геймбола при 18 точки за домакините.

Вторият гейм отново бе за нашите - и при първото, и при второто техническо прекъсване волейболистите ни водеха с 2 точки (8:6 и 16:14). Последваха още две мощни атаки и разликата нарасна на 4 точки – 18:14. Добрата игра на България не бе спряна и от прекъсването за Египет, поискано от Гжегош Рис. Преднината от 4 точки се запази и при 22:18. Възпитаниците на Мартин Стоев спечелиха втората част с 25:19 и поведоха с 2:0 гейма.

Третата част завърши при резултат 25:16 за възпитаниците на Мартин Стоев, с което класирането ни сред най-добрите на планетата бе узаконено и на практика.

Най-резултатни за българите бяха Владимир Николов и Пламен Константинов с по 12 точки.

"Не играхме добре. Бяхме прекалено спокойни, защото си бяхме направили сметката, че ни трябва разлика от 12-13 точки. Едва в третия гейм играхме нашата си игра. Отдавна не сме имали толкова добър отбор и според мен заслужаваме да завършим в тройката на финалния турнир в Москва", сподели Владо Николов след срещата.

В понеделник бе обявен и последният, шести отбор, който се класира за финалите в Москва - това е представителният тим на Италия, който получи "уайлд кард" от организаторите.

”Решението кой точно отбор да получи ”уайлд кард” бе изключително трудно, но трябваше да се вземе. Много фактори, обаче наклониха везните в полза на Италия", се казва в изявлението на президента на Международната волейболна федерация Рубен Акоста.

Като причина за избора на "скуадра адзура" се изтъква фактът, че тимът е участник във всичките издания на Световната лига от 1990 година досега, а освен това има 9 титли в надпреварата, с което се нарежда на първо място във вечната ранглиста.

За руската столица ще пътуват общо шест участника - победителите от отделните групи, Русия - като домакин - и "скуадра адзура".

Освен възпитаниците на Мартин Стоев първи в групите си станаха съответно тимовете на Сърбия и Черна гора (победител в А група), Бразилия (победител в Б група) и Франция (Ц група).

Нашите момчета са в една група с Бразилия и Италия във финалите на Световната лига.

В другата група са Русия, Сърбия и Франция.

Първите два отбора в двете гурпи играят на полуфиналите.

Нашият тим ще изиграе откриващия мач на финалите в сряда от 13,00 часа българско време срещу победителя от последните три издания - Бразилия.