Българският национален отбор по волейбол постигна втората си поредна победа на Европейското първенство в Азербайджан. "Лъвиците" на Иван Сеферинов оцеляха в драматична битка срещу Турция, спечелена с 3:2 (25:17, 10:25, 25:16, 20:25, 20:18). Волейболистките ни демонстрираха хладнокръвие в решителните моменти и по този начин смълчаха препълнените трибуни на залата в Баку, които определено подкрепяха нашите южни съседки.

Най-резултатна за българския успех беше Доби Рабаджиева с 19 точки. Със 17 точки завърши Елица Василева, а Хриси Русева остана с 11.

България остава на второ място в група C, където лидер е утрешният ни съперник Русия. Днес волейболистките на Сборная се справиха трудно с Украйна 2:3.

Снимка 314203

Източник: twitter.com/CEVEuroVolley

Любопитен момент от срещата бе изборът на домакините за музикални хитове, представляващи България по време на исканите паузи от Иван Сеферинов. Една от песните беше на Азис - "Сен Тропе", ритмите на чиято се харесаха доста от турските и азерски фенове. Верни на своята традиция, нашите момичета отпразнуваха победата си днес с кратко хоро под съпровода на хита "Бяла роза".

Първият гейм започна далеч по-добре за нашите съпернички, които бързо дръпнаха в резултата до 11:5 след серия от успешни блокади Наз Айдемир. Постепенно "лъвиците" на Иван Сеферинов се съвзеха и обърнаха резултата до 16:15 в своя полза след аут на Йозсьой и два страхотни блока на Ели Василева и Христина Русева. Последваха два отлични аса на Добриана Рабаджиева - 18:15. До края на частта нашите момичета запазиха спокойствие и спечелиха спокойно с 25:17.

За съжаление представянето ни не беше далеч от успешното през втория гейм, когато загубихме тежко с 10:25. Явно усещащ накъде отиват нещата, през тази част Иван Сеферинов пусна в игра част от своите резерви.

И третия гейм стартира равностойно до 2:2, след което туркините поведоха с 4:2 след атака от краче и ас на Еда Ердем. Последва ново равенство при 5:5 след атака на Еми Димитрова и контра блок-аут на Ели Василева. България дори дръпна със 7:5 след две атаки в аут на Гьозде Кърдар и Полен Услюпехливан и с 8:6 след атака-пайп на Доби Рабаджиева. Две успешни контри на Рабаджиева и Василева и 10:6. Въпреки усилията на Турция да стигне до равенство, българските "лъвици" задържаха преднината си до 13:9 и даже я увеличиха на 14:9 след ас на Страши Симеонова, контра на Доби Рабаджиева и аут на Услюпехливан.

Снимка 314201

България запази предимството си до 20:13 след поредна успешна атака на Еми Димитрова, след което затвори гейма в своя полза с убедителното 25:16 след атака на Ели Василева и аут на Нериман Йозсьой.

За съжаление, вместо да затворим мача в четвъртия гейм, българските националки отново демонстрираха своето непостоянство и допуснахме да бдем победени с 20:25. Турция изгради отлична преднина до второто техническо прекъсване -16:9, която така и не бе наваксана от "лъвиците" ни.

Драмата във финалния пети гейм беше голяма! Битката в тайбрека вървеше точка за точка, като нашите момичета пропиляха цели три мачбола. От своя страна туркините също имаха възможността на два пъти да затворят мача, но отлична Лора Китипова сътвори атака по диагонал. И всичко свърши от четвъртия път - Рабаджиева и Китипова направиха отлична комбинация, която се увенча с успех и така България постигна своята втора поредна победа на Европейското първенство в Баку!