Българският национален отбор по волейбол победи с 3:1 гейма Китай за малко повече от час в третия си двубой от група "D" на тазгодишното издание на Световната лига.

Така и след тази среща от групата ни продължаваме да сме начело в класирането с пълен актив от 3 победи от 3 мача.

Възпитаниците на Мартин Стоев спечелиха убедително първия гейм с 25:16, след като имаха видимо превъзходство през тази част. С много силна игра на Боян Йорданов и Матей Казийски в нападение, както и на Краси Гайдарски на блокада българите дръпнаха с 5 точки още след първото техническо прекъсване (8:3).

До второто авансът на домакините нарасна на 8 (16:8), след което за българите бе лесно да затворят гейма с цели 9 точки - 25:16. Вторият гейм започна с доста по-убедителна игра от страна на китайците, които поведоха с 4:1 в самото начало.

Постепенно обаче "трикольорите" се съвзеха и до първата пауза успяха да обърнат резултата до 8:7. Последва силна серия на Боян Йорданов и авансът ни нарасна на 3 точки - 11:8.

Вместо да се възползват от това българите допуснаха нов срив в играта си и това доведе до 13:16 за Китай във второто техническо прекъсване. Резултатът застрашително нарастваше - 13:19, за да се стигне до изравняване - 19:25.

По подобен начин започна и третата част - 5:2 за Китай в началните минути. В последвалите разигравания волейболистите ни се върнаха в мача - 6:8 до първо техническо прекъсване, след което и изравняване до 10:10.

Със силен сервис на Андрей Жеков успяхме да вземем аванс - 16:13 след втората пауза. Оттук насетне двубоят тръгна точка за точка, за да завърши в крайна сметка с три в полза на българите - 25:22.

Четвъртият гейм вече изцяло бе в полза на момчетата на Мартин Стоев, което припомниха, че разликата между двата отбора все пак е доста голяма.

Българите поведоха с 4:1, увеличиха аванса си и до първото техническо прекъсване - 8:3. Играта не се промени с нищо и в последвалите минути - 16:10 след втората пауза.

В заключителната част на гейма, вече напълно освободени психически волейболистите ни дръпнаха с 19:11, за да приключат гейма с 25:17, а с това и мача с 3:1.

България 3:1 Китай

Стартови състави:

България: Андрей Жеков, Матей Казийски, Христо Цветанов, Боян Йорданов, Красимир Гайдарски, Методи Ананиев, Теодор Салпаров - либеро

Китай: Шен, Жи, Деуей, Жианжу, Янгчао, Фудонг, Лен - либеро