Българският национален отбор по волейбол записа първа загуба в група "D" на Европейското първенство за мъже в Москва. Възпитаниците на селекционера Мартин Стоев бяха надиграни с 0:3 (22:25, 26:28, 23:25) гейма от Финландия след един час и 21 минути игра.

Срещата в зала "Олимпийска" в руската столица започна с две поредни точки за скандинавците, след което двата състава започнаха да играят точка за точка. Първата техническа пауза дойде при резултат 8:6 за съперниците ни, като мачът гонитбата в резултата продължи до 13:12 за Финландия, когато Боян Йорданов реализира три поредни точки и нашите излязоха напред в резултата за пръв път от началото.

Това обаче не продължи дълго и възпитаниците на селекционера Мауро Беруто отговориха също с три поредни точки, повеждайки с 16:14, при който резултат дойде и второто техническо прекъсване.

Финландците ни изненадваха главно през центъра, което принуди Мартин Стоев да потърси промяна с включването на Николай Николов на мястото на Красимир Гайдарски при 15:17. Главното ни оръжие от първата среща с Хърватия обаче - блокадата - не действаше, като за сметка на това волейболистите на Финландия успяваха да неутрализират нападението ни.

През втората част нашите излязоха преобразени и заложиха на мощен и добре пласиран сервис, което веднага даде резултат. Блокадата също запчна да действа по-концентрирано и първата почивка дойде при 8:6 в полза на България.

Въпреки че при втората пауза волейболистите ни водеха с 16:13, те допуснаха необичайно много грешки, които позволиха на скандинавците да се върнат в борбата за спечелване на гейма и след три поредни точки Финландия дори поведе с 19:18.

Оттук до края играта отново се завърза и двата състава започнаха да си разменят по едно успешно разиграване. Мартин Стоев замени Пламен Константинов с Методи Ананиев, но ключовият играч в края на гейма бе Даниел Милушев, който първо направи сам точка при 22:22, след което след фантастична единична блокада България поведе с 24:22. Финландците обаче върнаха две точки и отново изравниха, след като Матей Казийски не успя да завърши атака на нашите и би в аут.

След като изпуснахме три геймбола обаче, скандинавците успяха да накажат недостатъчната ни концентрираност в завършващата фаза и взеха и този втори гейм с 28:26 точки след 31 минути игра.

В третия гейм след традиционната начална размяна на точки скандинавците взеха предимство от 2 при първата пауза след атака в аут на Гайдарски - 8:6. След подновяването на играта се почувства импулс в играта на българите и нашите направиха три поредни точки след чудесна игра на Константинов и Казийски - 9:9.

След равенството обаче отново изпуснахме инициативата, но все пак второто техническо прекъсване дойде при точка преднина за играчите на Мартин Стоев - 16:15.

Капитанът на Финландия Томас Самуелво обаче си правеше каквото поиска с българите, включително и срещу тройните блокади на нашите срещу него. На два пъти съперниците ни направиха по две последователни точки в своя полза и така леко достигнаха до мачпойнт - 24:22. Матей Казийски успя да върне една точка за България, но в крайна сметка след още едно разиграване Финландия успя да вземе и третия гейм с 25:23 след 26 минути игра.

Така в утрешния мач с Италия трябва да гоним задължителна победа, ако искаме да си осигурим класиране по-нататък.

БЪЛГАРИЯ: Красимир Гайдарски 4, Матей Казийски 17, Андрей Жеков 4, Пламен Константинов 12, Боян Йорданов 7 - Теодор Салпаров-либеро (Иван Станев, Методи Ананиев, Данаил Милушев, 5, Костадин Стойков)

ФИНЛАНДИЯ: Мико Еско 2, Мати Ойванен 6, Оли Кунари 12, Константин Шумов 8, Туомас Самелвуо 17, Мати Ойванен 6 - Тапио Кангасниеми-либеро (Анти Ситела)

Съдии: Петер Крончик (Словения), Мартин Бренола (Испания)