България стартира участието си в Световната лига по волейбол този сезон с категорична победа над Аржентина с 3:0 гейма (25:22, 25:21, 25:19).

Пред препълнените трибуни на зала "Конгресна" в Двореца на културата и спорта във Варна и пред погледа на политици, спортни деятели и шампиони, българите се разправиха с "гаучосите" за малко повече от 70 минути.

Дебют за България направиха Методи Ананиев и Николай Николов, а като резерва в третия гейм влезе и местният любимец Владислав Александров. И тримата имаха отлични изяви, а Ананиев записа и 9 точки.

Въпреки многото промени в състава и липсата на основни фигури, като капитана Пламен Константинов, ветерана Евгени Иванов и Владимир Николов, волейболистите на Мартин Стоев не оставиха никакви шансове на съперника.

Аржентина също пристигна с много подмладен състав и си личеше, че състезателите на Джон Уриарте все още са далеч от старата си слава и класа.

В първия гейм гостите дръпнаха с 5:1, но след това Матей Казийски и Боян Йорданов се разиграха и се стигна до изравняване при 13:13. След второто техническо прекъсване българите дръпнаха в резултата и затвориха спокойно при 25:22.

Във втория гейм превъзходството на играчите на Стоев беше още по-пълно, особено в атака и на блокада. Треньорът пусна втория разпределител Иван Зарев, за да запази силите на Андрей Жеков, който доскоро лекува контузия. Зарев се включи отлично и с разнообразна игра в нападение съвсем съсипа защитата на Аржентина - 25:21.

В третата част южноамериканците започнаха да въртят състава в опит да намерят печеливш вариант, но такъв очевидно просто липсваше. Блокадата на Матей Казийски и на Красимир Гайдарски отчая втория диагонал Чавес и единствено отделни проблясъци на Шолтис и на Ернандес спасиха аржентинците от пълен разгром.

Българите демонстрираха и с много добра игра в задно поле, спасиха доста топки в защита и завършиха контрите си. Казийски сложи край на мача с технично пускане зад блока за 25:19 и за 3:0 гейма.

Най-резултатен за България беше Боян Йорданов, който отбеляза 19 точки. След него се нарежда волейболист номер 1 на Европа за 2006 година Матей Казийски с 12, следвани от Методи Ананиев с 9, Красимир Гайдарски и Владислав Александров с по 4, Христо Цветанов и Николай Николов с по 3, Костадин Стойков с 1.

Най-много точки за Аржентина отбеляза Густаво Шолтис - 13.

Вторият двубой между България и Аржентина е на 27 май, отново в ДКС във Варна от 17.30 часа.

Мартин Стоев, треньор на българския отбор:
"Радостен съм от спечелването на срещата. За шести път участваме в лигата и това е най-убедителният мач като първи двубой. Определено отборът на Аржентина не го познавахме в този вид. Единствено познавахме Шолтис. Не можахме да се подготвим
тактически по-добре. Ние също участвахме с трима дебютанти. Нашият отбор има по-голям международен опит и закономерно във важните моменти успя да надделее. Според мен дебютантите играха добре. Мисля, че всеки уважаващ себе си треньор няма да излезе на игрището, за да загуби и затова смятам, че Полша ще играе
феърплей, още повече, че международната федерация гледа тези неща под лупа".

Джон Уриарте, треньор на аржентинския отбор:
"Беше един труден дебют, тъй като наскоро нашата федерация и аз взехме решение за подмладяване на отбора. Това е един изцяло подмладен отбор. Тези млади играчи с този дебют, някои играят за първи път в националния отбор, а и да не забравяме, че играем срещу третите в света, показаха мъжество. Предстои ни много
труд, за да постигнем целите, които си поставяме. Тази година лигата започна много рано и нямахме възможност за контролни срещи, за да се подготвим. Очаквам Полша, независимо, че е домакин, да не прави тънки сметки, а да играе за победа срещу