100 000 лева ще бъде наградният фонд на серията от четири турнира по плажен волейбол "M-Tel Beach Masters", които ще се проведат в страната през лятото. Това стана ясно на официалното представяне на веригата, което организаторите направиха в хотел "Хилтън" в столицата.

Партньор на надпреварата освен е Българската федерация по волейбол. Главни спонсори са Samsung, Hypo Group Alpe Adria Leasing и други. Според д-р Митко Иванов, вицепрезидент на БВФ, амбициите са до три години турнир у нас да влезе в календара на Световната верига World Tour.

Първото състезание е от 21 до 24 юни във Варна, като надпреварата в морската ни столица ще бъде валидна за Балканско първенство.

Следващият турнир е от 6 до 8 юли в София, като срещите ще се играя до НДК. Третият кръг от веригата е от 10 до 12 август, а домакин ще бъде един от градовете от Южното Черноморие.

Заключителният, четвърти турнир е от 7 до 9 август отново в София, а състезанието ще бъде и финал на държавното първенство.

На Балканиадата във Варна ще участват най-добрите двойки при мъжете и жените от страните от региона. В останалите три състезания ще играят 16 мъжки и 8 дамски дуета от България плюс отбори от чужбина.

Във веригата ще се включи и най-добрата мъжка австрийска двойка по бийч волей Ник Бергер и Роберт Новотни. 33-годишният Бергер е участник на две олимпиади и европейски шампион през 2003-а.

"Ние бяхме поласкани от поканата в турнирите и ще играем с удоволствие в България", заяви Новотни в "Хилтън".

Междувременно се разбра, че най-популярната ни двойка в плажния волейбол Петя и Цветелина Янчулови се е разпаднала.

Петя Янчулова е направила нова двойка заедно с Ева Чолакова, която също живее в Сан Диего, САЩ. Целта пред двете е да преодолеят квалификациите за олимпийските игри в Пекин следващото лято. Ако двойката се класира за Игрите, Петя ще участва за трети път на такъв форум.