В петък започват мачовете от Международната висша тенис лига (IPTL), където на корта ще се срещнат Сампрас, Агаси, Шарапова, Джокович и др. звезди.

Оформянето на лигата започна през пролетта. Тогава по-подходящ епитет за нея от "тайна организация" трудно можеше да се намери. През следващите 8 месеца обаче много неща се промениха.

История и формат

Идеята за създаването на новата лига принадлежи на великия индийски шампион на двойки Махеш Бхупати. За първи път за нея се заговори през миналата година, но дълго време освен разговори нямаше нищо. Пресаташе на лигата първоначално стана агентът на Надал Бенито Перес-Барбадийо, но след това той се оттегли от поста си (очевидно в момента, в който Надал се отказа от участие в лигата). В организацията на различни постове участват Карлос Моя, и мениджърът на Цонга Морган Менаим. На по-ранен етап известна роля играеше и Борис Бекер.

През март започнаха да се изясняват първите подробности. Бяха създадени 4 отбора - в Мумбай, Дубай, Бангкок и Сингапур. По-късно отборът на Бангкок беше сменен от отбора на Манила поради политическата нестабилност в страната. Мачовете ще се провеждат от 28 ноември до 13 декември. Известен е и форматът. В рамките на всеки мач между отборите ще има 5 сета. По един сет ще играят мъжете и жените, мъжката и смесената двойка и ветераните. Ключовите играчи от всеки отбор - шампиони от Големия шлем или бивши или настоящи водачи в световната ранглиста - могат да избират мачовете, в които ще участват.

Сетовете се играят до 6 гейма, а при 5:5 има тайбрек. Той се провежда по обичайните правила, но продължава 5 минути и сетът се печели от този, който е спечелил повече точки. В случай на равенство след изтичането на времето се играе решаващо разиграване (Shoot Out).

Всеки гейм носи 1 точка. Победата е за този отбор, който е спечелил повече точки. В случай на равенство в точките в общия резултат между отборите се играе нов тайбрек. Правилата са същите, но неговата продължителност е 7 минути. По подразбиране в него ще участват лидерите на отборите от мъжете участващи на сингъл.

Отборът, който спечели мача получава 4 точки за общото класиране. Загубилият отбор, но който е спечели повече от 20 гейма, получава 2 точки; повече от 10 гейма - 1 точка; по-малко от 10 гейма - 0 точки. Отборът събрал най-много точки печели Лигата.

Освен това в мачовете ще има някои нововъведения. Ще има времеизмервателна уредба, която ще отчита времето между разиграванията - 20 секунди и между сетовете - 3 минути. Капитаните на отборите ще могат да вземат едноминутни прекъсвания по веднъж на сет. Посрещачът ще има право веднъж в сета да активизира опцията Power Point и следващата точка ще се брои за две.

Целите на турнира са съвсем разбираеми - да се даде тласък на развитието на тениса в Азия и Близкия Изток, и, разбира се, да се спечелят пари.

Звезден състав

За участие в Лигата е привлечен изключително звезден състав: 29 играчи, сред които звезди от миналото настоящето и бъдещето. В отборите са включени 21 носители на титла от "Големия шлем" и 14 тенисисти, които са били № 1 в световната ранглиста.

Участниците са:

Отборът на Манила: Анди Мъри, Жо-Вилфред Цонга, Даниел Нестор, Кирстен Флипкенс, Карлос Мойя, Карлос Мойя, Трит Хюи.

Отборът на Сингапур: Серина Уилямс, Андре Агаси, Томаш Бердих, Лейтън Хюит, Ник Киргиос, Даниела Хантухова, Бруно Суарес, Патрик Рафтър. 

Отборът на Мумбай: Роджер Федерер,  Пит Сампрас, Гаел Монфис, Ана Иванович, Саня Мирза, Рохан Бопана, Фабрис Санторо.

Отборът на Дубай: Новак Джокович, Карлос Мойя,Каролин Возняцки, Южени Бушар, Марин Чилич, Горан Иванишевич, Ненад Зимонич, Малек Жазири.

Естествено, при събирането на такава компания не мина без дрязги. Например, Агаси попадна в отбора на Сингапур и трябваше да играе на 28-30 ноември, което съвпада с американския Ден на благодарността. И Андре остана недоволен от това, защото първоначално е смятал, че ще играе през декември. "При мене всичко  просто. Аз не мога да отсъствам от къщи повече от 5 дена. Иначе ще ми излезе много скъпо - няма да бъда дълго време със семейството си и няма да мога да се занимавам с делата си".

Беше съобщено, че, ако проблемът не бъде разрешен, Агаси може да се откаже от участие. В резултат в обновената програма Сингапур ще играе на 2-4 декември.

Освен това през есента организаторите загубиха Рафаел Надал. По неофициална информация за участието си той трябваше да вземе 1 милион долара, но даже такива суми не могат да предотвратят контузиите. Затова на негово място дойде Роджер Федерер, макар че първоначално швейцарецът искаше да изчака, за да види какво ще излезе от всичко това, а после да мисли за своето участие. Билетите за мачовете, в които ще играе Маестрото, бяха разграбени за 20 минути.

Мария Шарапова също изрази предпазливост. През пролетта нейният агент Макс Айзенбанд каза: "За тениса ще бъде много добре, ако тази идея се реализира. Но аз не виждам как това можже да стане. Надявам се, че греша". Но сега Шарапова е в отбора на Манила. Освен това Бхупати имаше проблеми да убеди "Най-прогресиращата" тенисистка на женската тенис асоциация Южени Бушар и победителя от Откритото първенство на САЩ Марин Чили.

Но все пак организаторите допуснаха два провала при подбора на състава. Първо не успяха да убедят На Ли да участва. Тя би им помогнала много за популяризирането на тениса в Азия, но през тази година прекрати кариерата си заради контузия и видимо все още не е готова да играе. Второ никой не разбра защо не бяха поканени Агниешка Радванска, Давид Ферер и най-вече шампиона от Откритото първенство на Австралия Стан Вавринка.

Пари

Известен е още един факт. Новата лига има страшно много пари. Само за драфта по официални данни са похарчени почти 24 млн. долара. Но досега не е известно колко ще получи всеки конкретен тенисист, а и дали тези данни някога ще бъдат публикувани. Дълго време никой не знаеше кой инвестира в цялата тази грандиозна идея. Но през юни имената на домакините станаха известни.

Отборът на Сингапур е собственост на легендата на крикета с близките си приятели Кишан Гелот (Intex Group), Шаши Шети (Avvashya Group) и Аджай Сети (дубайският Channel 2). Мумбайският отбор ринадлежи на компанията Micromax, което е видно от името на отбора, а дубайският - на основателя на сайта Musafir.com, който помага при организирането на пътешествия, Сачин Гадоя и на петима негови партньори. Отборът на Манила се владее от Франсис Люмен, който възглавява сингапурската медийна групировка All Youth Channels, Inc.

Освен това самият драфт - процедурата по формирането на отборите - премина по много причудлив начин. Вместо традиционната помпозност и широкото медийно отразяване на церемонията, беше проведено закрито наддаване, което се състоя в Дубай без присъствието на пресата. Както призна Лигата, това е било направено, за са се сформират равностойни състави, т.е. получи се даже не наддаване, а разпределение.

Както в интервю за в. "Телеграф" каза експерт запазил анонимността си (анонимността дълго време беше главна черта на организирането на IPTL) "играчите искали да разберат кои са собствениците на отборите, а собствениците - кои играчи ще се съгласят да вземат участие". Така се получи омагьосан кръг.

Но все пак IPTL, която първоначално се отличаваше със страшна тайнственост, изпълни обещанието си да даде прозрачност на своята структура. А не трябва да обвиняваме организаторите за разпределителния формат на драфта. Все пак проектът е комерсиален, а равните състави означават равна борба, а красивата борба означава зрителски интерес, а наличието на интерес означава печалби. Всичко е логично.

***

Засега можем да кажем едно нещо - планира се нещо много сериозно. От неясна и неразбираема идея Лигата се превърна в структурирана, прозрачна организация, която събра сериозен капитал и сериозни тенисисти. Но какво ще излезе от всичко това, включително и от гледна точка на рентабилността, засега не е до край ясно. Така или иначе очакванията са много големи.
Не трябва да забравяме още едно нещо. Това е демонстративен турнир, който се провежда между сезоните. Да, на хартия тези имена и отбори изглеждат впечатляващо, но трудно можем да си представим, че след дългия сезон равнището на игра ще бъде особено високо. Финалният турнир на АТР в Лондон беше ясно потвърждение на тази теза. Много е вероятно някои от играчите да дойдат да заработят хонорарите си с контузии, което не може да не се отрази на качеството на тениса.

За всички е ясно, че от демонстративен турнир не може да се очаква рамвнище характерно за "Големия шлем". Но ако целта е да се популяризира тениса в Азия, то в осъществяването на тази цел трябва да влиза възпитаването на феновете, които разбират същността на играта. А за това са нужни именно драматични висококласни срещи.