Световният номер 1 в тениса Роджър Федерер се класира за третия кръг на турнира от сериите „Мастърс" в Хамбург на червена настилка. Швейцарецът спечели в нервен мач срещу тръгналия от квалификациите аржентинец Хуан Монако с 6:3, 2:6, 6:4. Срещата се игра при затворен покрив на централния корт в германския пристанищен град, заради дъжд.

Първата част беше с три пробива. След като двамата си размениха по един, Федерер спечели гейм при подаването на съперника си за 5:3 и след това затвори сета. След това обаче южноамериканецът направи два пробива (за 2:0 и 5:2) и изравни частите.

Истинска драма за брюнета от Базел беше решителният сет. При 1:1 Роджър пропусна два брейкбола, а после се спаси с два перфектни начални удара от пробив при 3:4. След този гейм обаче швейцарският ас проби сервиса на Монако, а след това с лекота завърши мача с бомбен начален удар. Двубоят продължи точно два часа.

Това бе първа поява на корта на световния лидер след загубата от Воландри в Рим и първи мач, след като обяви, че се разделя с треньора си Тони Роуч.

В следващия кръг Федерер очаква победителя от мача между двама бивши победители в турнири от Големия шлем Марат Сафин (Русия) и Хуан Карлос Фереро (Испания).