Вчера се изиграха срещите в "бялата" група на финалния турнир на WТА в Сингапур с награден фонд 7 милиона долара.

Поставената под номер 8 Светлана Кузнецова изтръгна изключинелно драматична победа над втората в схемата и носителка на титлата от миналата година Агниешка Радванска (Полша). Рускинята спаси мач бол и стигна до успеха със 7:5, 1:6, 7:5 след 2:48 часа игра. 31-годишната Кузнецова едва в събота си осигури място в надпреварата на осемте най-добри през сезона, благодарение на спечелената титла на турнира в Москва.

Зрителите обаче станаха свидетели на нещо невиждано. Кузнецова взе ножицата и се подстрига на корта в третия сет. Новата прическа ѝ донесе късмет.

През първия сет тя успя да направи обрат след като изоставаше с 1:4. Вторият премина изцяло под доминацията на Радванска, която спечели с 6:1. В третия тя на три пъти имаше пробив аванс, включително и сервирайки за мача при 5:4, когато пропусна мачбол. Впоследствие Кузнецова върна пробива, спечели подаването си за 6:5, след което, при третата си възможност, затвори срещата при сервиса на съперничката. Рускинята допусна цели 50 непредизвикани грешки срещу едва 32 на полякинята, но въпреки това триумфира.

След мача Кузнецова каза, че в третия сет играта ѝ станала доста по-лесна след като отрязала част от косата си. Според нея при всеки форхенд дългата коса ѝ влизала в очите.

"Това положение започна да ме притеснява. Опитах се да си закрепя косата, но при изпълнението на удар от дясно края ѝ непрекъснато влизаше в очите ми и ми пречеше. Затова, след като изоставах с 1:2 в третия сет, реших малко да я подрежа. В края на краищата играта е много по-важна от причската, затова без да се замислям взех решението да се възползвам от ножицата. Не зная дали много отрязах, но това не е проблем. Ще порасне отново", каза Кузнецова.

Другата среща между Каролина Плишкова и Гарбине Мугуруса също предложи много драматична борба и отново на победителката се наложи да спасява мачбол. Това беше Плишкова, която се наложи с 6:2, 6:7(4), 7:5 след 2:29 часа игра.

Двубоят започна отлично за финалистката на Откритото първенство на САЩ. Тя взе пет от първите шест гейма по пътя си към успеха в първия сет. Във втората част Мугуруса пропиля аванс от 5:3, но в последвалия тейбрек тя взе три поредни разигравания, с което спечели със 7:4 точки и изравни резултата.

Испанката изглеждаше сигурна победителка, след като поведе с 4:0, а при 5:2 сервираше за първи път за победата, но пропусна мачбол и чехкинята намали изоставането си на 3:5. Това сякаш даде допълнително самочувствие на Плишкова и тя продължи серията си на пет поредни гейма, с което триумфира.