Американецът от азиатски произход Мaкензи МакДоналд игра в понеделник мач на корт №10 в Мелбърн, а утре ще има възможността да излезе на централния "Род Лейвър Арина" срещу световния №3 Григор Димитров.

Програма за третия ден на Australian Open 2018

Ще се играят срещите от втория кръг на турнира от Големия шлем

Роденият в Бъркли, щата Калифорния тенисист до преди 2 години играеше само университетски тенис. През 2016 година той стана професионалист, но участваше само в нискоразредни турнири. До настоящия Australian Open американецът имаше изиграни само четири срещи от най-високо ниво, като и в четирите беше победен.

Късметът го изправи в първия кръг с друг квалификант, шведа Елиас Имер. Организаторите не се поколебаха и запратиха двубоя на корт без трибуни, където преминаващите могат да се зазяпат малко в играта.

Двамата играха почти 2 часа и 40 минути. Макензи беше по-агресивен и с повече уинъри и повече двойни грешки се наложи със 6-4, 6-3, 4-6, 6-1. Този му успех го извади под светлината на прожекторите, защото по схема се падна да играе с един от фаворитите за титлата на Australian Open.

МакДоналд трябваше много да се потруди за това. Най-сложен беше третият му квалификационен мач в неделя с френския ветеран Стефан Робер. Макензи спечели двубоя във формат 2 от 3 сета с 7-6(5), 6-7(7), 6-4 за 2 часа и 17 минути. Преди това той се наложи миналата убедително над Ноа Рубин (САЩ) с 6-1, 6-0. В четвъртък египтянинът Карим-Мохамед Мамун се оказа костелив орех, но се отказа при резултат 4-6, 6-2,  4-2 за американеца след 1 час и 47 минути.

През 2016 година МакДоналд стана известен с изпълнения на сервис отдолу. В мач с канадеца Питър Полански, също участник на Australian Open 2018,  той получи контузия и реши да продължи, изпълнявайки "детски" сервиси. Макензи дори успя да спечели тайбрека на първия сет, но в края на третата част се отказа.

Макензи не е тенисист от нивото на Григор Димитров, но ще излезе за мача на живота си и не бива да бъде подценяван.