Григор Димитров показа, че не е преодолял комплекса Рафаел Надал и отпадна на 1/2-финала на турнира "Мастърс" 1000" в Монте Карло. Българинът беше равностоен в първия сет, но след това рухна. Само липсата на бяла кърпа в ръцете на Дани Валверду не доведе до предсрочно прекратяване на мача. Резултатът е красноречив 4-6, 1-6. Първата част продължи 1 час и 5 минути, а втората само 31 минути.

НА ЖИВО: Григор Димитров - Рафаел Надал 4-6, 1-6

Григор Димитров - Рафаел Надал: 4-6, 1-6

"Матадора" се намира в супер форма, българинът може да го свали от световния връх

Григор Димитров и Дани Валверду бяха решили да отговорят на мощната игра на Рафаел Надал с неговите козове. Мачът започна с много дълги разигравания, в които и двамата чакаха другия да сгреши. Това, съчетано с много бавното изпълнение на сервиси от испанеца, направи първите партии много дълги.

Световният №1 поведе с 3-0, но това стана след 16 минути игра и всяка точка беше завършвана с много труд и пот. Хасковлията не се притесни и с хубави сервиси, придружени с една двойна грешка, взе един гейм. След това направи добри ретури и накара Надал да бърка, с което върна пробива за 2-3.

Снимка 352006

Надал опита отново бързо да пробие, но срещна защитната стена на Григор. Българинът спаси следващите две партии, в които подава, но започнаха да се появяват грешки в играта му, които щяха да се окажат фатални малко по-късно.

Испанецът успя да наложи надмощието си при своите подавания и направи решителния пробив в десетия гейм. В него Димитров се смути и допусна две двойни грешки, довели до два сетбола. Надал реализира безапелационно втория  с топка на линията. В този момент мачът трябваше да приключи, защото се оказа, че Григор се е предал.

Снимка 352004

Вторият сет може и да не се описва. В него Рафаел Надал проведе наказателна акция. Григор Димитров почти не опита да се съпротивлява и може би бързаше да се прибери бързо вкъщи.

Резултатът стана 3-0 само за девет минути като хасковлията беше пробит на нула. В следващия гейм Димитров подари бързо нови четири точки. Нямаше и помен от дългите разигравания от първия сет. Две-три размени на удари бяха последвани от непредизвикана грешка на българина.

Все пак Надал постъпи джентълменски и не затвори сета на нула. Но, когато дойде неговия ред да сервира, беше безпощаден. Частта продължи 31 минути. Реално беше удължена от бавното изпълнение на начален удар от страна на "Матадора". Независимо, че двамата тенисисти бяха предупредени за правилото за 25 секунди, Надал не се съобразява с него.

Снимка 352008

Сравненията между сетовете са красноречиви. В първия точките са 36 на 32 за Надал, като разликата се получи в последните два гейма. Григор спаси 4 точки за пробив, а Надал 1.

Във втората част резултатът е 26 на 11. Гришо взе само 4 точки, когато сервира  и предизвика един удължен гейм. Надал си взе двете възможности за пробив и броеше грешките на Димитров.

При втори сервис Надал спечели 72% от разиграванията, а Димитров 26%. През втория сет само след едно второ подаване хасковлията се зарадва.

Всички резултати от турнира "Мастърс" в Монте Карло

Григор Димитров е поставен под №4 и започва директно от втория кръг

В този мач видяхме двете лица на Григор Димитров. В първия сет той беше равностоен на най-добрия тенисист на клей. На моменти дори имаше леко превъзходство. Но след това видяхме как загуби самообладание и правеше невъзможни грешки.

Представянето на българския №1 в Монте Карло може да се оцени като добро. Проблемът пред него е, че като види срещу себе си Роджър Федерер или Рафаел Надал губи ума и дума.