Григор Димитров победи Давид Гофен с 6-4, 7-6(5) и се класира за първи път в кариерата си за полуфинал в Монте Карло. Българинът игра отлично в първия сет, заспа в началото на втория, но направи страхотен обрат, след като изоставаше с 0-4. Утре той ще играе с победителя от втория четвъртфинал между Рафаел Надал и Доминик Тийм.

Мачът започна в лежерно темпо под погледа на малобройната публика на Централния корт в Монте Карло. Двамата печелеха бързо сервис геймовете и и може би си мислеха дали ще изиграят мача си на двойки, в който са партньори.

Гришо се нагоди към играта с дълги размени на удари, харесвани от съперника му. В петия гейм Гофен допусна четири грешки след размени и беше пробит за първи път в мача.

Последваха нови два къси гейма. Деветият гейм беше единственият сравнително дълъг в първия сет. Димитров достигна до два сетбола, но се изнерви и допусна белгиецът да се върне в играта.

Давид Гофен не е тенисист, който се слави със силен сервис. Григор се възползва от това и с остри ретури и търпелива игра направи нов пробив и затвори сета след 6-4 за 35 минути.

Началото на втората част не предвещаваше урагана, с който мачът щеше да завърши. В същото приспивно темпо, характерно за първите гейма в мача Давид Гофен за няколко минути направи два пробива и дръпна с 4-0. Димитров сервираше слабо, а съперникът му дори си позволи да пласира уинъри при ретур.

Тази година Григор Димитров вече загуби един сет на нула - срещу Макензи МакДоналд в Австралия. Но хасковлията се опита да се закачи в сета и успя. С два страхотни сервис гейма намали за 2-5, а след това се справи с острите сервиси на Гофен и върна първия пробив.

Снимка 351827

Белгиецът се смути и даде лесно следващия гейм и трябваше за втори път да сервира за сета. Десетата партия реши мача. В нея имаше 18 разиграни точки. Обратите бяха няколко, като тенисът беше на страхотно ниво. Размените бяха продължителни и драматични. Имаше точка с 27 разигравания. Григор изпусна четири възможности за пробив, а Давид 3 сетбола. В решителная момент Димитров пласира невероятен ретур, който форсира грешката на Гофен.

Закономерно се стигна до тайбрек, в който хасковлията имаше инициативата през цялото време. Той първи стигна до минипробив за 2-0 и след това до втори за 4-2. Белгиецът се съпротивляваше и успяваше да се връща. Димитров стигна до два мачбола за 6-4 след хубаво изпълнение със смяна на посоката.

Първият беше загубен след грешка. Последната точка в мача беше отново много дълга. Двамата рискуваха премерено,  а и слайсовете на Григор влизаха. Накрая Гофен сбърка и срещата приключи след 1 час и 46 минути игра.

Снимка 351830

Вторият сет продължи 72 минути и в него се разиграха общо 101 точки. За сравнение в първата част имаше общо 54 точки.

Така Григор Димитров са класира за първи път за 1/2-финал на "домашния" си турнир в Монте Карло и даде заявка за отличен сезон на клей.