Тази година започна страхотно за българския тенис. Макар че сезонът е много особен и големите турнири ще бъдат много по-малко от обичайното, поводите за оптимизъм не са малко.

Пандемията за малко щеше да анулира първия турнир от "Големия шлем" - Australian Open. Борбата на организаторите да получат разрешение от компетентните органи на Зеления континент се увенча с успех и турнири при мъжете и дамите ще има. Двубоите ще започнат на 8 февруари, което е с 3 седмици по-късно от първоначално планираното. Това не може да се съпостави със закъснението на "Ролан Гарос" от 4 месеца или с отмяната на "Уимбълдън" 2020.

Състезателите са поставени в много тежки условия, като една част от тях не могат дори да тренират. Турнирният директор Крейг Тайли е твърдо решен да не допуска пробиви в системата за сигурност и да постави под минимално съмнение провеждането на Australian Open. Скъпоплатените професионалисти ще трябва да се примирят, защото по-добре е да има състезания, отколкото да се върне времето от пролетта на миналата година, когато спортът беше спрян изцяло. Нещо повече, по кортовете ще бъде допускана публика.

Снимка 514714

Източник: GettyImages

България ще има двама свои представители в Мелбърн. Високият ранкинг на Григор Димитров му гарантира място на поставен, което се надяваме, че ще бъде защитено със силна игра. Турнирът в Австралия е много успешен за бългaрския ас. Хасковлията за 11-и пореден път ще участва в него. Той има полуфинал от 2017 година, когато изигра незабравимия петсетов мач с Рафаел Надал. Григор има четвъртфинали през 2014 и 2018 година. Единственото му отпадане в първи кръг е от французина Жулиен Бенето през 2013 година.

Димитров има 24 победи и 10 загуби в основната схема на Australian Open, което е успеваемост от 71%. За сравнение - на "Уимбълдън" Гришо има победи в 60% от срещите. На US Open процентът е 58, а на Ролан Гарос - 55. Живеещият в Монте Карло хасковлия ще бъде допълнително стимулиран и от своята любима Лолита Османова, която пристигна специално за целта в Мелбърн.

Цвети Пиронкова стигна по трудния начин до Австралия. Тя направи фурор със завръщането си след майчинство и привлече вниманието върху себе си на спортната общественост по света. Пиронкова заслужено стана "Спортист №1 на България" за 2020 година, в която ковида премина като тайфун през световния спорт. Пловдивчанката получи "уайлд кард" за "Ролан Гарос", но австралийците никога не биха отправили същата покана към спортист от България. Нашето момиче стисна зъби и преодоля квалификациите в Дубай. Класата на Пиронкова беше очевидна. Последната ѝ съперничка рускинята Маргарита Гаспарян е от висока категория, но страда често от контузии и затова също се наложи да играе в пресявките.

Сидни 2014

Източник: GettyImages

Сидни 2014

Турнирът в Мелбърн не от успешните за Цвети. Тя е играла там 12 пъти от 2006 до 2017 година, като 8 пъти е отпадала във втория кръг и 4 пъти в първия. В Австралия пловдивчанката спечели единствената си титла на ниво WTA. На турнира в Сидни през 2014 година тя също, както е в момента, беше извън Топ 100 и трябваше да започне от квалификациите. Цвети направи блестящ рейд, като на четвъртфинала се справи с италианката Сара Ерани, на полуфинала с мощната чешка левичарка Петра Квитова, а на финала с бъдещата световна №1 Анжелик Кербер, която също играе с лявата ръка. Разбира се, че на следващата година организаторите от Австралия не дадоха "уайлд кард" на Цвети да защити трофея си.

Турнирите от ATP и WTA в Австралия бяха анулирани в началото на 2021 година и това даде възможност да възникне една нова надпревара -  ATP 250 в Анталия (Турция). Стечението на обстоятелствата вкара в квалификациите за това състезание трима родни тенисисти. И те не пропуснаха шанса си да привлекат вниманието върху себе си.

Димитър Кузманов и Адриан Андреев не само преодоляха пресявките, но регистрираха по една победа в основната схема. Мико отказа силния сръбски тенисист Ласло Джере, а Адриан обърка сметките на домакините, елиминирайки  местната надежда Марсел Илхан. Организаторите криво си бяха направили сметките, че нашето момче ще бъде "лесна плячка" за техния представител. В квалификациите игра и Александър Лазаров, отпаднал драматично от австриеца Лукас Миедлер.

Андреев остана в Анталия, за да играе в ежеседмичния турнир на червени кортове, където жъне победа след победа. Очевидно тази надпревара е под нивото на младия ни талант, но от друга страна е прекрасна възможност за трупане на игрови опит и тренировки.

Снимка 514709

Източник: GettyImages

Кузманов, Андреев и Лазаров имат една много отговорна задача. През март в София те трябва да победят Мексико за "Купа Дейвис", за да  продължи изкачването на националния отбор. Току виж и Григор Димитров се присъединил на следваща фаза, когато съперникът ще бъде много по-силен. Преди година в Австралия нашите национали направиха фурор и на косъм пропиляха "златния шанс" да попаднат в Топ 8 в света на турнира ATP Cup. Сега те няма да участват в тази надпревара заради променените условия, въпреки че ако се използваха критериите за "Купа Дейвис", те трябваше да са в Мелбърн.

Снимка 514708

Източник: GettyImages

При дамите единственият турнир с участие на българки беше квалификацията за Australian Open в Дубай. Освен най-силната тенисистка в тази надпревара - Цветана Пиронкова, участие взеха Виктория Томова, Изабела Шиникова и Елица Костова.

И трите играха на ниво. Томова беше най-близо до квота за Мелбърн, но загуби от спечелилата потока канадка Ребека Мартино. Шиникова също преодоля първия кръг, но след това пропусна шансовете си срещу китайката Джиа-Джин Лу. Изабелла беше много близо до обрат във втория сет. Костова имаше труден жребий и загуби единствената си среща от германката Антония Лотнер.

Снимка 281994

Източник: GettyImages

Календарът е много постен при дамите след рестарта на тениса, но всяко участие и оттам трупането на точки за пробив в Топ 100 ще бъде от огромно значение. Много интересно е къде организаторите ще поставят Цвети Пиронкова в основната схема на Australian Open. Не е тайна, че жребият в тенис турнирите е силно дирижиран и случайностите са почти изключени.

И така в следващите месеци ни предстои да разберем дали поговорката, че денят се познава от сутринта, ще бъде валидна и за родните тенисисти.