Изключително драматична победа над Естония с 3:2 сета в двубоя на двойки постигна България. Нашите, които бяха в състав Тихомир Грозданов - Александър Лазов, изоставаха с 0:2 сета, но с воля, мъжество и характер успяха да осъществят пълен обрат и се поздравиха с успеха с 3:2 сета. В отделните части 4:6, 6:7 (4), 7:6 (2), 6:4, 6:3 след повече от 4 часа игра на кортовете „Локомотив" в Пловдив.

Така след двете победи на сингъл в петък и успехът на двойки в събота, България спечели дуела в Естония и запазва мястото си във втора група на зона Европа / Африка за Купа „Дейвис". След последната точка пък естонските състезатели - Владимир Иванов и Мик Ирдоя, не скри сълзите си и едвам намериха сили да напуснат корта, информира Tennis24bg.

В неделя ще се изиграят последните два двубоя на единично, които ще имат чисто формална цел. Точно поради тази причина ще бъдат и във формат 2 от 3 сета. Очаква се за България да играят Димитър Кузманов и Валентин Димов.

Двубоят започна отлично за нашият тим, който осъществи ранен пробив и поведе с 2:0. Малко по-късно обаче естонците не само върнаха пробива, но на двой ред поведоха в резултата с 4:3 гейма. В края на първата част Грозданов и Лазов получиха отличен шанс да поведат с 5:4 и да сервират за сета. Нашата стигна до два брейк-пойнта, но и в двата случая Мик Ирдоя намери отличен начален удар и спаси естонците, които в крайна сметка съхраниха подаването си. В ответния гейм обаче, при сервис на Александър Лазов, естонците поведоха с 0:40, което им осигури 3 поредни сетбола. Първият бе неутрализиран, но при втория Лазов допусна двойна грешка и нашите отстъпиха с 4:6.

Грозданов и Лазов започнаха много силно и втория сет, като след два пробива успяха да поведат с 3:0. Естонците обаче успяха моментално да върнат единия пробив и намалиха за 2:3. В следващите минути нови брейкове нямаше, като при 5:3 нашите получиха 2 сетбола, но със сервис на своя страна естонците се задържаха в сета. Стигна се до тайбрек, в който Ирдоя и Иванов се наложиха със 7:4 точки.

И третият сет започна като предходните два - с пробив за България и преднина 3:1! За жалост обаче и този път авансът за нашия тим не се задържа особено дълго и пробивът бе върнат за 3:3. Дежавю! Няколко минутки по-късно, при 5:4, Грозданов и Лазов поведоха с 30:40, което означаваше сетбол. Естонците обаче показаха сърцата игра и излязоха сухи от ситуацията. В крайна сметка и този сет се стигна до тайбрек, в който нашите се наложиха със 7:2 точки.

Четвъртият сет се развиваше гейм за гейм, като за разлика от предходните части дори нямаше точки за пробив. В деветия гейм обаче Грозданов и Лазов успяха да се справят с началния удар на Иванов и България проби за 5:4. Изключително драматичен и оспорван бе ответния гейм, в който „лъвчетата" пропиляха с лека ръка 4 сетбола, но при петия Грозданов пласира силен сервис и не даде шанс на съперника - 6:4 и 2:2 сета!

Страхотна битка предложи и решителния пети сет. В ключовия седми гейм нашият тим направи пробив на 15 и поведе с 4:3, като с няколко отлични форхенда се отличи Тото Грозданов. До края нашите лъвчета взеха още два гейма и вдигнаха победоносно ръце след 6:3 в петия сет.