Финалистът от US Open 2019 Даниил Медведев се класира за четвъртфинал на турнира "Мастърс" 1000 в Шанхай.

Световният №4 имаше неочаквано тежък мач с намиращия се с 244 позиции зад него в ранглистата канадец Поспишил, но успя да се наложи след повече от два часа игра със 7-6(7), 7-5.

Срещата премина през доминация на сервисите, но имаше общо пет пробива. Поспишил направи първи брейк и имаше инициативата в края на първия сет. Той допусна рибрейк, когато сервираше за частта при 5-3 и след това пропиля три сетбола, когато посреща.

Днес са осминафиналите на турнира "Мастърс" 1000 в Шанхай

Новак Джокович и Роджър Федерер са големите фаворити за спечелването на трофея

В тайбрека отново Поспишил водеше, но при 6-5 на собствен сервис и при 7-6, когато посреща отново не можа да затвори частта. Медведев, който игра страхотно през август и септември, взе последните три точки за 9-7 в дългия гейм и получи психологическо предимство.

Във втората част руснакът бързо поведе с 2-0, давайки само една точка на съперника си. Вашек се заинати и върна брейка в дълъг гейм, продължил 14 разигравания. Седмата партия, в която сервисът беше на Медведев, двамата разиграха общо 16 точки. Руснакът отрази 3 възможности за пробив и се измъкна.

И когато сетът отново отиваше към тайбрек Поспишил се пропука. Той поведе с 40-15, направи грешки и малко неочаквано предаде мача. Медведев въздъхна с облекчение.

Снимка 286031

Източник: EPA/БГНЕС

Руснакът ще срещне утре поставения под №12 Фабио Фонини. Италианецът победи на другия корт в Шанхай сънародника на Медведев - Карен Хачанов с 6-3, 7-5 за 1 час и 48 минути.

В първия сет Фонини доминираше и го измъкна след пробив за 3-1. Във втората част Хачанов дръпна с 2-0 след много труден пробив. Фонини веднага върна брейка също в дълъг гейм

И двамата имаха своите шансове, Хачанов при 3-2 и Фонини при 4-4, за да се стигне до предпоследната партия, когато Фабио реализира третия си брейкбол. След това той рутинно взе гейма, в който сервира за 7-5.

Така Фонини предотврати изцяло руски четвъртфинал в Пекин. Преди два дни той беше замесен в дълъг скандален мач с бившия световен №1 Анди Мъри.