Изиграха се срещите от втория кръг от груповата фаза на мъжкото световно първенство по водна топка, провеждащо се в Гуанджоу (Южна Корея). Надпреварата е част от Мондиала във водните спортове "черешката на тортата", в който е започващото в неделя плуване.

В група "А" има три много силни отбора. Двата мача мржду тях завършиха с идентичен резултат 10-10. Черна гора и Гърция направиха шоу, след като ватерполистите от бившата югославска република поведоха с 8-4, но допуснаха 5 поредни гола. Победителят от потока, който отива директно на четвъртфинал, ще бъде определен от дуела Сърбия - Гърция. Западните ни съседи играят на практика с втория си състав, след като спечелиха "Световната лига" и си осигуриха квота за Токио 2010. Първите два тима от Мондиала, без Сърбия и Япония, също ще се класират за игрите догодина.

Интересни развръзки във втория ден на дамското Световно първенство по водна топка

Много голове и голяма борба имаше в басейна в Гуанджу

В групата са и домакините от Южна Корея, които са слаб отбор дори и за зона "Азия". Те бяха на прага да вкарат трети гол на олимпийския шампион Сърбия, но изпуснаха дузпа в последните секунди.

Световният шампион Хърватия си осигури първото място в група "B" след разгром над САЩ със 17-7. Второто място ще бъде определено в директен сблъсък между Австралия и САЩ утре. Казахстан ще играе срещу Южна Корея за разпределение на местата между 13-о и 16-о.

Снимка 434560

Най-силният в исторически план отбор на Унгария победи Испания с 13-11 и също спечели потока си. Маджарите не могат  да използват капитана си Денеш Варга, но винаги са фаворити за титла в турнирите, в които участват.

Двата аутсайдера Нова Зеландия и Южна Африка, които незнайно как попаднаха в една група, направиха зрелищно 8-8. Африканците, които имат много атрактивен вратар, водеха до средата на третата част, но отпаднаха физически. Новозеландците поведоха с 8-7, но допуснаха изравнителен гол в последните секунди.

Така третото място ще бъде определено с голова разлика. Целта и на Нова Зеландия, и на Южна Африка ще бъде да падне с по-малък резултат съответно от Испания и Унгария. В момента представителите на Океания имат 1 отбелязан го в повече.

В група "D" фаворитът Италия не допусна изненада срещу Япония, въпреки че през целия мач се игра гол за гол. За второто място Германия разгроми Бразилия с 15-8 и взе сериозно предимство пред "самураите".

Германците могат и да спечелят потока, ако победят италианците. Япония показва страхотно израстване, за разлика от бразилците, които след Рио 2016 регистрират упадък.

Утре са последните срещи в групите, а в неделя са плейофите между вторите и трети отбори от потоците. Първенците ще скочат в басейна отново във вторник за четвъртфиналните битки.

Снимка 434562

Резултати от втория ден на мъжкото световно първенство по водна топка в Гуанджоу (Южна Корея):