Дания, макар и с малко развали големия спортен празник на Сърбия в неделя. След победата на Новак Джокович на Australian Open и европейската титла по водна топка, препълнената "Белградска арена" очакваше и хандбалистите да спечелят Евро 2012.

В интерес на истината в този спорт нашите западни съседи нямат супер отбор. Те достигнаха до финал преди всичко благодарение на фактора домакинство. След победата на полуфинала срещу вечния съперник Хърватия с 26:22 апетитът се повиши неимоверно.

Този мач беше изключително скандален. Сръбски фен уцели в окото със стреличка от дартс своя състезател Жарко Сесум. Целта беше плеймейкърът на хърватите, Ивано Балич. През цялата среща публиката заслепяваше вратаря на гостите Алилович. В последните минути хърватите, като че ли мислеха повече как ще се приберат в хотела, отколкото да се опитват да спечелят мача.

На финала все пак логиката възтържествува. Ледените датчани въобще не се повлияха от публиката и дори влязоха в игровия ритъм характерен за сърбите. Двата отбора започнаха предпазливо с много стегната защита и прекрасни изяви на вратарите. Първото полувреме завърши при 9:7 за Дания, като максималната разлика беше 3 гола.

През втората част на няколко пъти сърбите се връщаха в мача, но нито един път не можаха да изравнят резултата. В последната минута глупава грешка в атака предостави топката на Микел Хансен, който абсолютно сам реши крайния изход. Краен резултат 21:19.

Независимо, че заслужено взе титлата, Дания с огромен шанс стигна до полуфиналите. След загуби от Сърбия и Полша в предварителните групи, датчаните нямаха право да губят и една точка. Обратът започна в мача с Македония. В последната минута на срещата балканците имаха топката при резултат 32:32.

Треньорът Звонко Шундовски взе почивка да даде указания кога и как да бъде завършена атаката. Всичко беше изпълнено перфектно, като 8 секунди преди края беше изведен голмайстора на турнира Кирил Лазаров за стрелба. Тогава датският вратар Ландин спаси отскочилата топка попадна в Хансен, който веднага я прехвърли пред другата врата, където Линдберг завърши успешно атаката 2 секунди преди последния съдийски сигнал.

Когато завършиха всички срещи от груповата фаза се оказа че, равният резултат щеше да класира македонците за полуфиналите. Македонската преса обвини Шундовски и вратаря Ристовски за загубата. В следващия кръг Македония победи Полша. Но и това не беше достатъчно.

"Червения динамит" се нуждаеше от две загуби на Германия. Първата стана факт след директния двубой, а втората от вечно неудобната Полша. След тази загуба германците от почти сигурни полуфиналисти изхвърчаха на 7-мо място в крайното класиране, с което загубиха и последния си шанс да участват в олимийските квалификации.

Срещу Полша германците водеха с 2 гола разлика 4 минути преди края. Отпадането на Германия възстанови до известна степен справедливостта, защото при победата на Бундестима срещу Македония, съдиите скандално не признаха чист гол на Лазаров 13 секунди преди края. Македонската федерация подаде контестация, която не бе уважена.

Това европейско първенство се оказа изключително оспорвано, като и 16-те отбора имаха своите шансове. Доминатора в мъжкия хандбал през последните години Франция се класира едва на 11-то място. Супер силата от миналото Русия остана 15-та, като постигна само един равен резултат. Прави впечатление че сред първите шест, четири отбора са от бивша Югославия.

Крайно класиране: 1. Дания, 2. Сърбия, 3. Хърватско, 4. Испания, 5. Македония, 6. Словения, 7. Германия, 8. Унгария, 9. Полша, 10.Исландия, 11.Франция, 12.Швеция, 13.Норвегия, 14.Чехия, 15.Русия, 16.Словакия

Сърбия и Македония се присъединиха в Олимийските квалификации към Хърватия, Испания, Унгария, Исландия, Швеция и Полша. С титлата Дания се класира директно за Олимпийските игри. Франция като действащ световен шампион също има квота за олимпиадата.

За МВП беше избран Момир Илич (Срб). Голмайстор стана Кирил Лазаров (Мкд) с 61 гола. Най-добър вратар - Дарко Станич (Срб). Най-добър защитник - Виран Морос (Исп). В идеалния отбор попаднаха Микел Хансен и Рене Хансен (Дан), Сигурдсон (Исл), Зорман (Сло), Копляр (Хър) и Спренгер (Гер).

Вижте видео от последните секунди на срещата между Дания и Македония.