Хокейният национален отбор на Финландия за трети път стана Световен шампион по хокей на лед. На финала в словашката столица финландците се наложиха над Канада с 3:1 и опровергаха прогнозите на специалистите.

Марко Антила беше големият герой за победителите. Той изравни в началото на втората третина, след като Ший Тиъдър беше дал предимство за "кленовите" листа.

В началото на последната част Антила осъществи пълния обрат. Това пренесе играта изцяло в третината на Суоми до края на срещата. Четири минути преди сирената Хари Песонен даде спокойствие за финаландците, като успя да прокара шайбата в канадската врата.

Снимка 425479

Изваждането на вратаря не доведе до нищо, въпреки че финландците имаха няколко възможности за отбелязване на четвърти гол. Канадците така и не можаха да стигнат до чисто положение.

Финландия заслужено спечели титлата след победи в елиминациите последователно срещу Швеция, излязлата с най-доброто Русия и на финала срещу Канада. Особено драматичен беше успехът срещу съседите от Швеция, които водеха с 3-1. Изравнителният гол падна минута преди сирената, а победният в продължението.

Канада има 26 световни титли, но и 15 загубени финала.

В мач за третото място Русия се утеши с победа след дузпи срещу Чехия с 3-2. Редовното време завърши 2-2, а при наказателните удари руснаците бяха точни два пъти, а чехите изобщо не можаха да се разпишат.

От елита изпадат Франция и Австрия. На тяхно място догодина ще играят Казахастан и Беларус.