През пролетта на 1985 година се изиграха три паметни мача, които класираха България за Световното първенство в Мексико. Този отбор, ръководен умело от Иван Вуцов, стана нещо като предтеча на знаменития тим, стигнал до полуфинал в САЩ през 1994 година.

Берое спечели титлата през 1986 г. след страхотна гонитба с Тракия

Вижте хронологията на един от най-оспорваните футболни шампионати на България

Българският футбол изпадна в дупка след Мондиал 1974. Нашите футболисти вече не бяха това страшилище на "Васил Левски" и в пет поредни квалификации за европейски и световни първенства се проваляха. Отборът достигна до най-ниската си точка след квалификациите за Испания 1982 и началото на пресявките за Евро 1984 във Франция.

Иван Вуцов започва с домакински провали срещу Норвегия и Югославия през есента на 1982 година, но след това коренно преобрази играта. Въпреки почти безнадеждната позиция, въвелият "пакетното придвижване" специалист за малко не класира отбора за турнира във Франция. Шансът не беше на наша страна в един зрелищен и инфарктен мач срещу Югославия в Сплит, загубен в 96-ата минута с 2:3.

В квалификациите за Световното първенство в Мексико България попадна в "групата на смъртта". Съперниците ни бяха европейският шампион Франция, който беше и един от фаворитите за световната титла, супер техничният състав на Югославия и тимът на Източна Германия, отличаващ се с прословутите немски дух, борбеност и неизчерпаема физическа енергия.

Снимка 474354

Източник: Фейсбук

Иван Вуцов взе нещата в свои ръце и успя да подреди програмата, така както на него му е удобно. Започнахме с двете трудни гостувания на Югославия и Франция. Последваха четирите домакинства. Първото беше за самочувствие с аутсайдера Люксембург. А следващите три се играха през пролетта на 1985 година – през един месец и то в почивни дни. За накрая бяха оставени гостуванията на Люксембург и "братската" ГДР.

В първия мач на 29 септември 1984 година беше взета скъпоценна точка в Белград срещу Югославия при едно неособено атрактивно 0:0. След това Франция ни излъга на "Парк дьо Пренс" с гол от дузпа на Платини на 21 ноември. Две седмици по-късно си осигурихме трите точки срещу Люксембург след победа с 3:0 и зачакахме пролетта на 1985 година.

Снимка 473108

България - ГДР 1:0 – голът на спасението

Мачът на 6 април, събота, с бившата ГДР беше първият от "задължителната серия". На пръв поглед това изглеждаше най-лесният двубой. Но германците бяха много тежък съперник с оглед на стила си на игра и вече бяха направили грешна стъпка след  равенството 1:1 у дома срещу Югославия.

През първото полувреме играта беше груба и накъсана, което допадаше на търсещите нулево равенство гости. Веднага след почивката "лъвовете" обсадиха вратата на Мюлер, който правеше чудеса. Въпреки многото ситуации, гол така и не падаше, а времето изтичаше.

В 84-ата минута хубава контра на българите беше спряна с фаул пред наказателното поле. Дистанцията от 18 метра – леко отдясно, предполагаше изпълнение на Пламен Гетов. Изненадващо Ради Здравков чукна с пета топката към Стойчо Младенов, който стреля по земя. Получи се рикошет в стената и топката промени леко посоката си. Мюлер се беше хвърлил наляво и се опита лазейки да стигне до кълбото, което пред очите му влезе в мрежата. Стадионът избухна след този гол на облекчението.

В последните минути резултатът можеше да стане по-голям, но така и така много важната победа беше постигната. Оставаха следващите две стъпки.

Пълен запис: България - ГДР 1:0

1:0 Стойчо Младенив 87'

България: Борислав Михайлов, Николай Илиев, Николай Арабов, Петър Петров, Георги Димитров, Ради Здравков, Руси Гочев (26-Пламен Гетов), Наско Сираков (58-Бойчо Величков), Аян Садъков, Стойчо Младенов, Божидар Искренов. Старши-треньор: Иван Вуцов.

ГДР: Мюлер, Креер, Дьорнер, Щаман, Дьошнер, Ююбнер, Краузе, Бакс (88-Шулц), Минге (88-Вайдеман), Ернст, Том. Старши-треньор: Бернд Щанге.

Стадион "Васил Левски" - 50 000 зрители. Съдия : Фр. Вьорер (Австрия)

Снимка 473107

България - Франция 2:0 – Европейският шампион на колене в София

Двубоят с Франция се игра на 2 май, четвъртък. В тези времена в този ден на трудещите се предоставяше възможност да почиват след празничната първомайска манифестация.

Европейските шампиони бяха фаворити, както в групата, така и в срещата. Те започнаха с много висока преса и нашите почти не можеха да минат центъра. Но в 11-ата минута спечелихме корнер отляво. Пламен Гетов центрира топката, така че тя да падне на задната греда, където Георги Димитров я засече с шпагат в мрежата за 1:0.

Попадението даде сериозно психологическо предимство на българите и "петлите" започнаха да се изнервят. "Пакетното придвижване" казваше своята дума, защото отзад нашите винаги имаха предимство. На няколко пъти и Михайлов се намесваше отлично.

Вторият гол, който пречупи съперника, падна отново след корнер. Този път отдясно центрирането беше на влезналият от скамейката Андрей Желязков. Той подаде много остро. Майсторът на играта с глава Наско Сираков влезе напред и засече топката до близката греда, разстрелвайки Батс. Кълбото връхлетя под напречната греда в 62-ата минута.

Французите така и не можаха да върнат поне едно попадение и за пореден път бяха прекършени на стадион "Васил Левски". Двете попадения в тяхната врата се оказаха единствените в целия квалификационен цикъл, който завършиха с голова разлика 15:2.

Пълен запис: България - Франция 2:0

1:0 Георги Димитров 11', 2:0 Наско Сираков 62'

България: Борислав Михайлов, Пламен Николов, Николай Арабов, Петър Петров, Георги Димитров, Ради Здравков, Пламен Гетов (75 - Атанас Пашев), Наско Сираков, Бойчо Величков (56 - Андрей Желязков), Аян Садъков, Стойчо Младенов. Старши-треньор: Иван Вуцов.

Франция: Батс, Аяш, Спеш, Босис, Аморос, Туре, Тигана, Фернандес (69 - Тюсо), Стопира, Платини, Белон. Старши-треньор: Мишел Идалго.

Стадион "Васил Левски" - 60 000 зрители

Съдия : Брайън Макгинли (Шотландия)

Жълти картони: Здравков, Желязков (България), Спеш, Фернандес, Платини (Франция).

Снимка 474355

България - Югославия 2:1: Шоуто на Пламен Гетов

За срещата на 1 юни, събота дойдоха 5 хиляди навиячи, които да подкрепят гостите от Югославия. "Лъвовете" започнаха с натиск от първата минута. Иван Вцуов искаше ранен гол, за да не се стига до напрежение като в срещата с ГДР.

В 26-ата минута Бойчо Величков беше свален около линията на наказателното поле. Съдията от български произход Войтех Христов реши да не дава дузпа и постави топката леко отвън почти фронтално. Позицията беше идеална за Пламен Гетов, който изпълни фаула със залъгващо движение като дузпа. Голмайсторът обърна десния крак в последния момент и препарира Ранко Стоич в неговия ъгъл. Югославският вратар направи фатална за него крачка вдясно и само се наслади на изпълнението на българсия майстор

"Плавите" натиснаха веднага след центъра и Милко Джуровски с много технично отиграване отляво изравни и смълча по-голямата част от зрителите на "Васил Левски" - 1:1,

Второто полувреме започна като първото. И отново Гетов възпламени трибуните. След настойчива атака на нашите топката достигна до играча на Спартак (Плевен) в наказателното поле и той за втори път безпощадно простреля Стоич в 58-ата минута.

Постепенно нашите се прибраха и в последните минути заложиха на тактиката "грабвайте телата". Гостите имаха положения, а и в добавеното време искаха дузпа. Все пак резултатът беше запазен и третата победа стана факт.

Пълен запис България - Югославия 2:1

1:0 Пламен Гетов 27', 1:1 Милко Джуровски 29', 2:1 Пламен Гетов 58'

България: Борислав Михайлов, Пламен Николов, Николай Арабов, Георги Димитров, Петър Петров, Радослав Здравков, Пламен Гетов, Наско Сираков (53-Андрей Желязков), Бойчо Величков (46-Костадин Костадинов), Аян Садъков, Стойчо Младенов. Старши-треньор: Иван Вуцов

Югославия: Ранко Стоич, Владо Чаплич, Любомир Радованович, Иван Гудел, Велимир Зайец, Фарук Хаджибегич, Един Бахтич (35-Митар Мъркела), Марко Млинарич, Фадил Вокри, Мехмед Баждаревич, Милко Джуровски. Старши-треньор: Милош Милутинович.

София, "Васил Левски" - 60 000 зрители

Съдия: Войтех Христов (Чехословакия)

Гостуването на Люксембург беше спечелено с 3:1. БНТ така и не реши да предава мача, в който домакините вкараха единствения си гол в кампанията. Класирането за Мондиал 1986 стана факт.

В последната среща ГДР и България изиграха един "братски" мач на заснежения терен в Карлмарксщадт, сегашния Кемниц. Германците спечелиха с 2:1, но имаха нужда от победа на Югославия над Франция като гост с 5:0. "Петлите" спечелиха с 2:0 и оглавиха класирането в група 4. В Мексико те щяха да отпаднат на полуфинал от Германия.

Група 4 тчк поб рав заг голове
1. Франция 12 5 2 1 15: 2
2. България 11 5 1 2 13: 5
3. ГДР 10 4 2 2 13: 6
4. Югославия 7 2 3 3 5: 7
5. Люксембург 0 0 0 8 1: 27

България се представи достойно на Световното първенство, като прескочи груповата фаза, най-вече заради новия регламент. Отпаднахме от Мексико на осминафинала с 0:2. Иначе играхме в мача на откриването със светвония шампион Италия. В края му Наско Сираков вкара с глава изравнителния гол за 1:1.