Лявото крило на националния отбор и Атлетико (Мадрид) Мартин Петров е на пето място в голмайсторската листа на евроквалификации до момента.

Футболист №1 на България за 2006 г. има 5 гола в актива си, като пред него са единствено Дейвид Хийли (9 гола), Лукас Подолски и Давид Вия (с по 7) и Роберто Колаути (6). Важно е обаче да се отбележи, че Марто не взе участие в два от мачовете (срещу Люксембург и Албания) на "трикольорите" заради контузии.

Той реализира петте гола в 5 срещи, като единствено в двубоя с Беларус в Минск не успя да се разпише. Бързоногият играч бе на терена общо 424 минути, което означава, че бележи средно по едно попадение на 84 минути. Спокойно можем да кажем, че Марто и Бербатов са най-ефективните ни играчи.

Звездата на Тотнъм и капитан на България най-често заплашва противниците. За 512 минути на терена Митко е отправил общо 18 удара към вратите, от които два опънаха мрежата - срещу Беларус в Минск (2:0).

В класацията за отбелязани голове България заема 22-ото място с 11 гола. Лидер по този показател е Германия с цели 29 попадения. Факт е, че не бележим често, но за сметка на това рядко топката влетява в мрежата ни. До момента "трикольорите" са пуснали едва 4 гола, като само Русия (1 гол), Франция (2), Англия (2) и Холандия (2) са били разпечатвани по-малко от нас.

В изминалите 7 квалификации на България единствено Радостин Кишишев, Лусио Вагнер и Стилиян Петров играха във всички двубои. Стенли е най-фаулираният играч от нашия тим - 13 пъти.

В срещата с Холандия на 8 септември "трикольорите" трябва да се отърсят от един лош навик - да поглеждат рядко към вратата на противника. Любопитното е, че дори играчите на Албания отправят повече удари от нас. По този начин няма как да измъкнем нещо при гостуването си на "лалетата"...