Българският национален отбор по футбол записа второ поредно равенство в квалификациите за Евро 2020. Селекцията на Петър Хубчев си тръгна с точка от гостуването на Косово (1:1). Двубоят беше изключително тежък за "лъвовете", които въпреки това, че откриха резултата в 38-ата минута чрез Васил Божиков, почти цял мач се бранеха от непрестанните атаки на съперника.

Николай Михайлов: Ако има нещо сериозно, Левски и националният отбор ще се разберат за Хубчев

"Работата ми е да спасявам головите положения"

Планът ни за победа беше осуетен от Арбер Зенели в 61-ата, когато той матира с перфектен шут представилия се добре тази вечер Николай Михайлов. Новосформираната държава можеше да стигне и до бленувания триумф, ала Мурики удари гредата, а пък Рашица пропусна на два пъти от непосредствена близост. Пет минути преди края Зенели можеше да се разпише от пряк свободен удар.

Косово - България, на живо

Косово - България 1:1 (Развой на срещата по минути)

Резултатът е изравнен в 61-ата минута

Въпреки неубедителното ни представяне, към този момент България заема второто място в група "А" с актив от 2 точки. С пълен актив до този момент е тоталният хегемон Англия. На 7 юни българският тим ще има много важно гостуване в Прага, където трябва да се борим минимум за точка срещу традиционно неудобен за нас съперник като Чехия.

Снимка 414406

Източник: EPA/БГНЕС

Атмосферата на стадион "Фадил Вокри" предразполагаше за един сериозен балкански сблъсък. Типично за тези географски ширини, домакините не показаха нужното уважение към нашата държава, тъй като близо 14 хиляди души освиркаха бурно националния ни химн!

"Лъвовете" на Петър Хубчев демонстрираха сериозните си амбиции в тази квалификация, като бяха първите, които достигнаха до интересно положение в Прищина. Ивелин Попов получи разсичащ пас зад гърба на отбраната, но вместо да напредне към наказателното поле на Косово, той предпочете да прехвърля стража Мурич. В крайна сметка, това се оказа голяма грешка.

Първоначалният замисъл на българския тим беше да "убие" желанието на съперника за домакински натиск. Планът ни сработи едва до 9-ата минута, когато само късметът ни спаси от инкасирането на гол. Звездата на Вердер (Бремен) Милот Рашица изскочи зад гърба на защитата ни след отличен извеждащ пас. Атакуващият халф елегантно премина пробвалия да го спре Николай Михайлов, след което стреля към опразнената врата. В този момент обаче сякаш от нищото се появи Антон Недялков, който с решителен шпагат изчисти от голлинията.

Снимка 414412

Напрежението между двата тима растеше с всяка една по-спорна ситуация. В 18-ата минута Мергим Войвода влезе брутално в краката на Антон Недялков, след което нашият краен бранител моментално потърси сметка на гореспоменатия, по възможно не най-джентълменския начин. И двамата бяха декорирани в жълто от съдията Мажейка.

Петър Хубчев: Сега сме втори и се класираме

"Трябва да подобрим някои неща в чисто футболен аспект"

Определено Антон Недялков беше футболистът на България, който имаше най-много работа до 23-ата минута. Бившият играч на ЦСКА трябваше да действа с вещина в мига, когато Кололи проби по фланга и пусна остро в полето на България. Мурики пропусна майсторски за дебнещия Рашица, но Недялков бе отлично позициониран и изчисти надалеч.

Снимка 414416

Нова критична ситуация сполетя "трикольорите" в 34-ата. Симеон Славчев загуби в центъра на терена, което позволи на Берсант Целина да пробие мощно през центъра. Нападателят на Суонзи размина няколко наши играчи, след което отправи много тежък изстрел, отразен с вещина от Николай Михайлов.

Черна гора загуби от Англия с 1:5

Звездите на Англия отново вкараха 5 гола, този път в Подгорица!

Тежко поражение за домакините

Макар и от нищото, голямата радост за България настъпи в 38-ата минута. Тогава Тодор Неделев центрира по акуратен начин от корнер. Централният ни бранител Васил Божиков се измъкна от капитана на Косово, след което с глава не остави никакъв шанс на Мурич! Момчетата ни пък посветиха своето безценно попадение на контузилия се тежко срещу Черна гора - Ивайло Чочев.

Снимка 414432

Последните акорди на първата част бяха изключително тежки за нашите футболисти, които повече от всичко искаха да задържат своята преднина. Срещу себе си обаче имаха едни доста агресивни косовари, които търсеха всевъзможни варианти за попадение. Пореден шанс в тази квалификация се откри пред Милот Рашица, който в 44-ата пак беше разочарован от Михайлов, действал със страхотен рефлекс при негов изстрел отблизо.

Бернар Шалан: Не съм доволен, трябваше да победим България

Шалан: Не съм доволен, трябваше да победим България

"Можем да наречем представянето си добро, но това не ме прави щастлив"

60 секунди по-късно националният ни вратар пак трябваше да укротява топката в своите прегръдки, след като Войвода бе забравен на далечната греда, ала за щастие ударът му с глава беше изключително слаб.

Снимка 414415

Нямаше нищо изненадващо, че селекцията на Бернар Шалан продължи натиска си и след паузата. Пред Михайлов се изпълниха два последователни корнера, които бяха превъзмогнати от българската отбрана.

Васил Божиков: Показахме характер, не сме били стреснати

Голмайсторът за България: Показахме характер, не сме били стреснати

"Ще видим дали тези две точки ще бъдат достатъчни или не"

И докато косоварите се мъчеха в офанзивен план, "лъвовете" можеха да нанесат своя втори удар. Отбита топка попадна в краката на Малинов, който насочи много хубаво към незащитения ъгъл на Мурич. За жалост бранителят Алити бе застанал на пътя на топката и спаси домакините от доста кошмарен за тях момент.

Снимка 414434

Щастлив рикошет беше много близо до това да обърка сериозно нашите сметки. Зенели пробва пас към Рашица, но заради лек допир в крака на български футболист, коженото кълбо стигна до Мурики, стрелял моментално към далечния ъгъл, където за радост топката се отби в страничната греда. Миг по-късно, косоварите не съумяха да вкарат и от опита за добавка.

Тимът на Косово направи две бързи смени, които дадоха необходимия резултат. В 61-ата минута късметът обърна гръб на националите ни, когато Арбер Зенели получи "щедро" пространство от българската защита и с техничен удар не остави никакъв шанс на безгрешния до този миг Николай Михайлов.

Снимка 414435

Арбер Зенели можеше да се превърне в големия кошмар на българския тим, ако бе успял да отбележи и втори гол в 86-ата минута. Футболистът на Реймс изпълни отличен пряк свободен удар. Незнайно защо Михайлов тръгна да тича към другия си ъгъл и така остави незащитена зоната, към която бе насочена и топката. Тук обаче съдбата покри родната селекция и въпросният изстрел излезе в аут.

Ники Бодуров горд от спечелената точка срещу Косово

"Представянето ни е крайно незадоволително"

Финалните 180 секунди от мача се превърнаха в изпитание за волята и характера на нашите футболисти. Най-лошият сценарий за нашите можеше да се случи в 90-ата минута, когато Рашица пак излезе на стрелкова позиция, но и този път загуби сблъсъка си с Михайлов.

Снимка 414429

На 7 юни българският тим ще има много важно гостуване в Прага, където трябва да се борим минимум за точка срещу традиционно неудобен за нас съперник като Чехия. На Косово пък предстои ново балканско дерби - този път срещу Черна гора.