Чехия, България, Унгария, Германия, Испания, Гърция, Англия, Италия – осемте кандидати за европейска слава през следващия месец в страната на средновековните реформатори, страната, дала на футболната игра през последните години може би най-много качествени попълнения за силните шампионати. Време е за анализи. За прогнози. ЗА и ПРОТИВ. Кой е фаворит? Аутсайдерите...

 

По географски принцип е видно, че първенството до 19 години в Чехия групира осемте финалиста като представители на четири специфични европейски футболни зони. Балканите са представени от България и Гърция. Елините бяха финалисти на първенството през миналата година. Доказаха сила, излизайки победител в група с Русия, която преди две години на тази възраст бе европейски шампион. Ние ще се изявим на такъв форум след 22 години прекъсване, поради което селекционерът на домакините Якуб Довалил иронизира, че за последно сме се срещали, когато сме били част от Варшавския договор, а отдавна сме съюзници в НАТО. Истина е.

Унгария, Чехия и Германия. Три отбора със сходен стил от централноевропейската зона. За германците е добре да замълчим. Те винаги са фаворити, а понякога обезсмислят играта с рационално поведение. Конкретно на тази възраст – доказано силен тим. Чехите преди две години при родени 1989-а бяха финалисти и загубиха с дузпи. Много силни. Унгария – младите се завръщат. Маджарите хвърлиха бомбата и излъгаха латинската надменност на Португалия и се класираха, въпреки колебанията, срещу далеч по-непретенциозни съперници.

 

Дуото на големите фаворити е безспорно именно в латинската школа – Испания и Италия. Испанците са действащият европейски шампион на тази възраст. Наскоро за пореден път извоюваха отличието при 17-годишните в Анталия. Дотук Италия е умопомрачително силна. В елитните квалификации пречупи и Франция, и Швеция, подчини Швейцария. Със спокойствие и майсторлък. Не допусна гол.

 

Англия. За радост на своите шефове отборът устиска с много мъка последния мач с Беларус и се класира. Албионът е жив, но има много остри проблеми и значителни колебания. За тях може би не, но за останалите този факт е оптимистичен.

 

Нашият двор. След отчайващото игрово поведение на нашите момчета на първите квалификации в Бургас и Несебър, в елитните се държаха елитно и заслужиха място под парещото слънце на славата. Изпитаха я временно, празнуваха кратко, медийте позадремаха. Те все още не са толкова интересни. А и кой ли им вярва!?

 

Момчетата на България. Те са едно изпълнено с талант поколение. Но когато си лъв, а под път и над път ти внушават, че си мишка, е твърде възможно да се плашиш и от хлебарките. Но няма съмнение – те могат. И е нужно само да се целят висико в звездите. Там където няма дребни сплетни. Да поддържат „лакетната връзка” в бойния ред, която изградиха в страната на фиордите. И ако не друго, то поне ще могат да се здрависат с фараоните на световното догодина в Египет. Сигурно е, че не трябва да слушат разборите на своите бащи и агенти. Те вече разбират играта. Националната спортна академия им писа ОТЛИЧЕН в дисциплината „Футбол” и те са поканени студенти лично от ректора – Професор-Доктор Лъчезар Димитров. Нека си слушат треньорите. Няма да сбъркат.

 

Треньорите на България. Пътят на успеха бе белязан от треньорска рокада. Альоша Димитров тръгна да си търси хляба, Доцент-Доктор Михаил Мадански поведе футболния кораб в дълбокото. В началото обстрелван с недоверие. Но показа здрави топки. В оня здрав мъжкарски смисъл. Остава да устиска на месомелачката на натиска – клубове, родители, агенти. А и те трябва да знаят, че никакви трансфери няма да има, ако отборът не побеждава.

 

Българският футболен съюз. Обърна много сериозно внимание на ангажиментите си. И това е безусловно. Дълга и добре планирана подготовка преди елитните квалификации. Финансови стимули след класирането. Готова програма за подготовка и участие, включително до финала. Това е и доверие и оптимизъм. Дано. Отличен и за обществените структури. Конференцията по проблемите на футбола при подрастващите през декември сякаш пробуди неверниците. Председателят на обществени начала Александър Александров създаде и понапълни сериозно специален финансов фонд. Явно има смисъл.

 

Заключението и надеждата. България и Унгария са аутсайдерите. Заключението е обективно. Но и двата отбора вече са играли тази роля. А и субектите понякога не се държат обективно. Такъв е животът. Дано някой си изпати в тази „треска за билети” до Египет. От 14 до 26 юли. А ние да бъдем отново аутсайдери на шампионата в страната на фараоните. Пък макар и минали през своя Еверест. Дано.