Валентино Роси ще стартира от първа позиция на предстоящото Гран при на Холандия в Moto GP.

Роси счупи рекорда за една обиколка с мотоциклет на пистата "ТТ Асен", с което зае и първо място на стартовата решетка.

Италианският пилот на заводския тим на Ямаха завъртя един тур на 4.5-километровото трасе с време 1:32.627 минути, подобрявайки рекорда на Кейси Стоунър от 2012 година.

Роси постави невероятно време под слънцето над Холандия, което нагорещи асфалта до 38 градуса по Целзий. С това италианецът спечели първия си пол-позишън от 2014 година насам, като той е под номер 61 в неговата кариера.

9-кратният световен шампион счупи рекорда на Кейси Стоунър, след като по-рано беше най-бърз и в последната свободна тренировка.

Алейш Еспаргаро ще застане до Роси на стартовата решетка, след като пилотът на "Сузики Екстар" даде с 0.231 секунди по-лошо време от това на италианския пилот от заводския тим на Ямаха. Марк Маркес от "Репсол Хонда", най-бърз в четвъртата свободна тенировка, водеше в подреждането на втората квалификационна сесия след първите скоростни обиколки, но загуби битката с Еспаргаро и Роси, което го поставя на втора линия за Гран при на Холандия.

Неговият съотборник Дани Педроса е четвърти, а Пол Еспаргаро с Ямаха зае пето място като най-добре представил се състезател от сателитен отбор.

Съотборникът на Роси - Хорхе Лоренсо, ще стартира от осмо място на решетката. Испанецът, който води в 103 поредни обиколки за последните четири Гран при от Кралския клас, изостава само с една точка от лидера в генералното класиране при пилотите Валентино Роси.