Преди две години португалският национален отбор реализира мечтите на една малка европейска нация влюбена във футбола. Няколко поколения футболни "мореплаватели" преправяха пътя на Кристиано Роналдо и компания до европейската титла. И както се случва често големият трофей не беше спечелен от най-талантливите.

Португалия е малко по-малка от България и преди години имаше население малко по-голямо от нашето. Двете нации си съперничеха на футболното поле, с лек превес за България и бяха малко зад най-силните. Сега Португалия е на върха и влиза в големите първенства като един от фаворитите за трофея.

Снимка 356782

Два полуфинала от шест участия

Португалия направи първия голям удар на световното първенство през 1966 година. Тогавашната колониална сила изгражда отбор, събран и от африканските колонии Мозамбик и Ангола. Единственият друг силен отбор с футболисти с неевропейски корени е Бразилия. "Мореплавателите" водени от родения в Мозамбик Еузебио показват най-зрелищната игра и малко не им достига да спечелят титлата. Това прави футболистите полубожества в управляваната от диктатора Салазар страна.

През 1966 първенството е само с 16 отбора. Португалците попадат в група на смъртта със световния шампион Бразилия и силните тимове на Унгария и България. "Мореплавателите" печелят и трите мача, като показват зрелищен и нападателен футбол. Четвъртфиналът със Северна Корея е легендарен. В него поданиците на Ким Ир-Сен повеждат с 3:0 в 18-та минута. Те играят с голямо самочувствие, защото в групата са отстранили Италия. Тогава се развихря "Черната перла от Мозамбик" Еузебио, който отбелязва четири гола и Португалия печели с 5:3.

Полуфиналът с Англия е най-джентълменският мач на такова ниво. Тогава съдията Пиер Швинте от Франция решава да надуе свирката за тъч, след като няколко минути не му се е налагало да отсъжда нищо. Еузебио става голмайстор на турнира, а португалците трети в света.

Следващото участие на Португалия е след 20 години в Мексико. Отборът е полуфиналист от Евро 1984 и заминава за първенството с огромно самочувствие. В квалификациите португалците нанасят първо поражение в елиминации на световния вицешамапион Западна Германия и то на негов терен. В първия мач е победена с малко късмет Англия. След това следва малшанс и загуба с 0:1 от Полша. Мачът срещу аутсайдера Мароко е един от най-черните в португалската футболна история. Поражението с 1:3 води до край на надеждите на едно добро поколение.

Новото чакане е "само" 16 години. През 2002 година Португалия отново е полуфиналист от европейско първенство и отново се проваля в групите. Първият мач със САЩ е загубен с 2:3, след като в 32-та минута резултатът е 0:3. Голмайсторът Паулета избухва във втората среща с Полша и след негов хеттрик е оформен разгрома с 4:0. Но третият двубой срещу фаворизираните домакини от Южна Корея се оказва фатален. Парк Джи-Сун бележи в 70-та минута и приключва с надеждите на европейците.

В Германия през 2006 година в отбора вече е Кристиано Роналдо. Добрата игра е подплатена с втори полуфинал. Срещу Англия в мача за попадане сред четирите най-добри Роналдо хитро провокира своя добър приятел Уейн Рууни и му изкарва червен картон. Португалците се възползват от неумението на англичаните да изпълняват дузпи, но отпадат на полуфинал от вечно побеждаващата ги Франция.

Четири години по-късно в Южна Африка жребият прави лоша услуга на Португалия. Тимът попада в група с вечния фаворит от Бразилия. "Мореплавателите" наказват лошо Северна Корея със 7:0. Това направи много лоша услуга на треньора на корейците, който загуби мястото си и трябваше да продължи трудовия си стаж в лагер. Мачът беше първият, излъчен по телевизията на азиатската страна.

За съжаление съперник на осминафинала беше най-силният отбор на първенството Испания. Португалците бяха равностойни, но загубиха след гол на Давид Вия в 63-та минута.

Бразилия 2016 донесе трети провал в първата фаза. Жребият отреди група с бъдещия световен шампион. Разгромът от Германия с 0:4 се оказа фатален. Във втория мач срещу САЩ Нани измъкна равенство дълбоко в добавеното време. Победата с 2:1 срещу Гана беше крайно недостатъчна за продължаване на осминафинал.

Класирането

Класирането на европейския шампион за Русия 2018 висеше до последно на косъм. Група "B" се оказа изключително неравностойна. Два отбора Португалия и Швейцария бяха много над всички и не загубиха точки срещу останалите четири тима. В първия мач в Базел "кръстоносците" спечелиха с 2:0 и това им осигури водачеството до последния двубой на стадиона на Бенфика. В него Португалия взе реванш също с 2:0 и победителят в групата беше определен от головата разлика. Головете вкарани от звездата Кристинао Роналдо се оказаха решаващи. Швейцария също се класира за световното първенство след плейоф със Северна Ирландия.

Звездата

Лидерът на отбора е безспорно Кристиано Роналдо. Освен голмайстор той е и голям мотиватор за своите съотборници. Неговите футболни качества не се нуждаят от коментар.

Бившият фуболист на Манчестър Юнайтед Нани също може да води своите съотборници. По правило португалците имат перфектни технически умения, доближаващи ги до бразилците. Но те умеят да подчиняват уменията си на ювелирната тактика на селекционера Фернандо Сантош. От това страда зрелището и сегашният отбор не предлага шоуто сътворявано от предишните поколения. Но когато резултатите говорят и боговете мълчат.

Сел инженер

Фернандо Сантош сбъдна мечтата на цялата португласка нация, като изведе Селесао до европейската титла преди две години. Стилът му на игра е прагматичен - здрава защита и Кристиано Роналдо напред. Неговите възпитаници имат перфектна техника и могат да изпълняват стриктно поставените им задачи. Португалците спечелиха само един мач в редовното време на Евро 2016 - този срещу Уелс на полуфинала. Но Сантош има своите решения и без Роналдо, както се видя в победоносния финал с Франция.

Прякорът му "Пента инженер" беше измислен от феновете, когато успя да спечели пет поредни титли начело на Порто -¸ нещо уникално в португалската лига. Сантош е дипломиран инженер по електротехника.

Снимка 356783

Прогноза

От Португалия може да се очаква всичко. "Мореплаваталите" не се страхуват и излизат във всеки мач да се надиграват. Те са уязвими в мачове със слаби отбори и понякога стават жертва на комплекса на "малката нация". Преодоляването на груповата фаза изглежда задължително. Осминафиналът ще бъде срещу Русия или Уругвай. Реално четвъртфинал е добро постижение, но нищо не пречи на "пента инженера" да вдигне нова купа след серия равенства. Да не забравяме, че в отбора е роденият победител Кристиано Роналдо.