"Е-услугите проникват мъчително бавно в аналоговата администрация" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Държавната агенция за електронно управление твърди, че вече са направени важни крачки. Засега услугите й се ползват от малко граждани и фирми

България е позната в различни точки на света с добрите си програмисти и софтуерни фирми. Това обаче по никакъв начин не личи по електронните продукти и услуги на българската държавна и общинска администрация. Понятията "е-услуги" и още невижданото от никого "електронно правителство" отдавна са се превърнали в един от символите за мащабно, непрозрачно и безрезултатно харчене на огромни обществени средства.

Интернет страниците на агенции, комисии и други публични структури от години предизвикват смях сред гражданите и потребителите. Те и досега не могат ида си обяснят например как е възможно платформата за онлайн продажби на БДЖ да е толкова неудобна и тежка за използване и да изглежда като от зората на интернет. Питат се и дали началниците на фирмата някога са се интересували как се предлага същата услуга в други страни. Последните месеци дадоха и още много примери за кошмарните е-услуги у нас - срива на Търговския регистър, краха на системата за продажба на електронни винетки, бъга в информационните системи на митниците и МВР и т.н.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"САЩ може да наложат санкции на "Булгартрансгаз" заради "Турски поток"", четем в "Капитал"

Американският посланик в Германия обяви, че компаниите, които се занимават с руски газопроводи, са изложени на риск от санкции

Плановете на българското правителство да изгради транзитен газопровод като продължение на руския "Турски поток" до сръбската граница не се одобряват от САЩ и може да доведат до санкции срещу газопреносния оператор "Булгартрансгаз". Това става ясно от изпратено в края на миналата седмица писмо от американския посланик в Германия Ричард Гренел до ръководството на компаниите BASF и Uniper, които работят по проекта "Северен поток". Директна заплаха към българската компания няма, но Гренел казва, че компаниите, които подкрепят изграждането на двата газопровода, "активно подкопават сигурността на Украйна и Европа" и действията им носят "значителен риск от санкции".

Прочети още от " Капитал"

"6,669 млрд. лева, или 28%, са реално платените пари по европрограми" е заглавиe от в. "24 часа"

6,669 млрд. лв. са реално разплатените пари по всички европейски програми за програмния период 2014-2020 г., показва справка за изпълнението им към 20 януари. Това прави 28,03% от общата сума, която е 23 789 747 243,07 лв.

Сключените договори са за 15,576 млрд. лв., което е 65,47% от определените за България пари в този програмен период.

Най-напред в усвояването на евросредства е Оперативната програма "Храни", която е с реално разплатени 152,37 млн. лв. от бюджет от 241 млн., което е над 63%.

От тежките милиардни програми най-напред е ОП "Развитие на човешките ресурси", чийто бюджет е 2,136 млрд. лв., усвоени са над 39,39%, или над 841 млн. лв., а са договорени 76,68%, т.е. 1,638 млрд.

По "Региони в растеж", чиито бенефициенти са най-вече общините, са разплатени 38%, което е 1,146 млрд. лв., а са договорени 2,54 млрд., което е над 84% от финансирането за периода. Общият бюджет на програмата е над 3 млрд. лв.

Прочети ще от в. "24 часа"

"592 лекарства за тежки болести изчезват от аптеките" четем на първа страница на в. "Монитор"

Малко над 1000 са обектите, които ги предлагат, 1/2 щели да спрат да ги продават

592 илача, покривани на 100% от НЗОК и лекуващи тежки болести, са на път да изчезнат от щандовете на огромна част от аптеките в страната. Причината е, че Касата възнамерява да ореже двата лева за обработка на всеки от протоколите и рецептите за тях, които в момента им превежда. Очаква се предложението за това орязване да бъде разгледано на заседанието на Надзорния съвет на НЗОК днес.

Аптеките, регистрирани на територията на страната, са 4323, като само 2492 от тях имат аптечен софтуер и работят с Касата, обясни Аделина Любенова - експерт във Висшия съвет по фармация. От въпросните обекти обаче само малко над 1000 предлагат т.нар. "скъпоструващи лекарства". Те са реимбурсирани напълно от хазната и са за особено тежки заболявания, сред които онкологични, автоимунни и редки болести. Ако бъде въведена мярката, половината от тези аптеки ще спрат да предлагат илачите и ще останат едва около 500-550 обекта в цялата страна, където те ще могат да бъдат намирани, алармира председателят на Асоциацията на собственици на аптеки Николай Костов.

По изчисления на НЗОК ако въпросните 2 лева за обработка на протоколите и рецептите не бъдат превеждани на аптеките, финансово-осигурителната институция ще пести годишно около 16 млн. лева. Така можело парите да се пренасочат към други пера, например за закупуването на нови скъпоструващи лекарства.

Прочети още от в. "Монитор"

"За батките и кича в бг туризма", четем във в. "Стандарт"

"Като тръгнеш от разораната дюна" - скоро това ще бъде един от основните ориентири за туристите, които отидат на "Смокините". Точно както от 20 години за посетителите на Средна гора, които търсят пътя до връх Богдан, упътването е: "Първо стигни до изгорялата хижа".

Какво да се прави - каквато е държавата, такива са и туризмът, и ориентирите.

Тъй като парите на страната ни са кът, ние не разчитаме на маркировки и подновени обекти, а на съсипани, разрушени и затънали в руини места, които да ни упътват към плажа или към върха. Е, затова и върховете ни са такива. Да не говорим за плажовете. В момента държавата ни губи уникални места, с които би привлякла туристи, заради безхаберието си.

И налива милиони в кичозни атракции, които са насочени единствено към чужденците, но след второто-третото посещение не биха привлекли и тях, тъй като вече са ги виждали.

Един батка плати на багерист да срине дюна на "Смокините", защото му пречела на гледката.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Samsung е продала соларните си паркове в България за 150 млн. лв.", пише "Капитал"

Корейската корпорация Samsung е финализирала продажбата на седемте си фотоволтаични парка в България на консорциума между чешката Portanero и германската KGAL на 7 януари. Това съобщи SeeNews, като цитира консултанта на Samsung по сделката Raiffeisen Bank International. Оттам не уточняват цената, но справка в Търговския регистър показва, че целият пакет с обща инсталирана мощност 43 мегавата е продаден за 77.4 млн. евро (малко над 150 млн. лв.), или по 1.8 млн. евро на мегават. Такива бяха и очакванията на представители на сектора, до които "Капитал" се допита при обявяването на сделката в края на миналата година. 

Цена на пакета 

Купувач е новорегистрираното българско дружество "Алсинда", в което чешката Portanero Invest SE държи 40%, а люксембургският фонд на германския й партньор KGAL ESPF 4 Holding е собственик на останалите 60%. Чрез сделката "Алсинда" на практика придобива седемте компании, които управляват едноименните паркове. Това са "Веселиново енерджи", "Екоенерджи солар", "Екосолар", "Фиштрейд", "Солар парк", "Мениджпроект" и "Агриплам".

Прочети още от " Капитал"

"Комисията по досиетата се оплака от разузнаване, църква и партии", пише в. "Сега"

Те не давали списъци с лица, които по закон трябва да бъдат проверени за принадлежност към бившата Държавна сигурност

Комисията по досиетата се оплака от разузнавателните служби, църквата и партиите и на практика директно ги обвини, че не изпълняват закона. "Служба "Военна информация", Държавна агенция "Разузнаване" и Българската православна църква не предоставят списъците с имена за проверка въпреки задължението си по закон и независимо от многогодишната кореспонденция". Това пише в доклада за дейността на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност (ДС) и разузнавателните служби на Българската народна армия. Докладът е за периода от 20 юли до 20 декември 2018 г.

В документа, който е изпратен на Народното събрание и е качен на сайта на институцията, комисията твърди, че разузнавателните служби отказват да дадат списъците с имената на директоритe, зам.-директорите, директорите на дирекции, началниците на отдели и началниците на сектори в служба "Военна информация", както и на председателя, зам.-председателите, директорите на дирекции и началниците на отдели в Държавна агенция "Разузнаване". Същото оплакване е отбелязано изрично и за Българската православна църква. Споровете с разузнаването и църквата са единствено изрично посочените в раздел "Проблеми, свързани с изпълнението на закона".

Прочети още от в. "Сега"

"Еврогаранция да има за колите 2-а ръка" пише в. "24 часа"

6 месеца или 5000 километра - толкова да покриват автокъщите след продажбата

Очевидно е, че както в България, така и в много други държави в Европа колите втора употреба са най-достъпният начин семействата да имат собствен автомобил. Ето защо за мен е изключително важно тези коли на пазара да бъдат в максимална степен годни и безопасни за хората. Затова инициирах европейската програма O.R.E.L., която се бори с превъртането на километража, и се радвам, че Европейската комисия я одобри и финансира с 300 000 евро.

Надявам се много скоро - още в началото на 2020 година, по силата на тази програма да започне да тече обмен между пунктовете за годишен технически преглед. И всеки човек, като влезе през телефона си в базата данни на единна платформа, в която всяка автокъща ще подава информация за всяка кола, да може да види миналата година на колко километра е била. Като влезе в сайта на автокъщата и хареса автомобил, да може да го провери. Или като го види в интернет, или като отиде в автокъщата, по номера на шасито да може да провери миналата година в Италия например тази кола на колко километра е била, като е минавала на преглед.

Прочети още от в. "24 часа"

"Заловените финансисти на тероризъм забъркани и с чейндж бюра" четем във в. "Монитор"

Oрганизираната престъпна група за финансиране на тероризъм в чужбина, която бе разбита в петък, е била съпричастна и към дейността на две чейндж бюра в София. Това стана ясно от думите на наблюдаващия делото прокурор Евгения Станкова.

На територията на София в петък бяха претърсени две чейндж бюра. Събрани са доказателства", каза пред журналисти Станкова.

След едногодишна работа при съвместна операция на ДАНС, ГДБОП и спецпрокуратурата бяха задържани 43-ма. Част от тях са разпитани и освободени, късно в петък обвинения са повдигнати на 6-ма - петима мъже със сирийско гражданство и една българка. Един от сирийците не е в страната и ще бъде обявен за международно издирване. Останалите 5-ма бяха изправени пред спецсъда в неделя за гледане на мярката им за неотклонение. От държавното обвинение заявиха, че искат те да бъдат задържани под стража, както и съдебното заседание да бъде засекретено. Съдът го засекрети с мотива, че ще бъде изнесена информация, представляваща държавна тайна. Около 17,30 часа съдията излезе с решение, че те трябва да останат в ареста.

На подсъдимата скамейка застанаха Мустафа Алибрахим, Абдалхай Халум, Атеф Хсара, Сулейман Али и българката Исения Асенова. Само двама от тях бяха с упълномощени адвокати, останалите разчитаха на служебни защитници. Прокурорът по делото обясни, че на всеки от тях са повдигнати по 2 обвинения.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"26-ма държат пари колкото половината свят", пише в. "Стандарт"

26-има милиардери вече притежават толкова пари, колкото и половината най-бедно население в света. Това се посочва в доклад на неправителствената организация Oxfam. Тя констатира увеличаване на концентрацията на богатството през 2018 и апелира държавните да облагат най-богатите хора.

"Пропастта, която се е увеличила между богатите и бедните, възпрепятства борбата срещу бедността, вреди на икономиката и подхранва гнева в света", посочва Уини Бианийма, изпълнителен директор на Oxfam интернешънъл, цитирана в съобщението

Правителствата трябва да гарантират, че компаниите и най-богатите хора плащат своя дял от данъците, допълва тя по случай традиционното публикуване на годишния доклад на Oxfam за неравенствата в света в навечерието на Световния икономически форум в Давос, който ще се проведе от 22 до 25 януари в швейцарския зимен курорт.

Прочети още от в. "Стандарт"