"Нова такса "солидарност" ще оскъпи водата" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Бедните ще плащат символично за първите 1.5 кубика

ВиК мрежата в България се нуждае от колосални инвестиции и поскъпването на водата е неизбежно. С нова такса "солидарност" - по 10 ст. за кубик, държавата ще се опита да попълни част от дефицита от 8 млрд. лв., нужни за справяне със загубите на вода и проблемите със снабдяването. Това ще залегне в изцяло нов тарифен модел, разписан в стратегията за водния сектор. Стратегията се готви в партньорство със Световната банка и ще бъде представена в края на годината, съобщи вчера зам.-министърът на регионалното развитие Малина Крумова по време на форум за ВиК сектора.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"За Холандия - лекарства, за Франция - банки, a за България може би Шенген", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Гласуването за преместването на двете европейски агенции от Лондон се обърна в открита търговия, лобизъм и натиск

Ден след историческата победа на Григор Димитров на последния турнир на ATP в Лондон България претърпя очаквано поражение в избора на ново място за базираните в британската столица две агенции на Европейския съюз - Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ) и Европейския банков орган (ЕБО). Те трябва да напуснат Великобритания заради решението на страната да напусне ЕС и за тяхното приемане се разгоря битка между всички оставащи страни членки - в ЕАЛ например работят 900 високоплатени експерти, а...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Проф. Пламен Димитров: Над 65% от българите умират от сърце и съдови заболявания" е заглавиe от в. "24 часа"

Във формулата за добро здраве 30% е тежестта на начина на живот, 40 - на социалните и икономическите фактори, здравната система влияе с 20%. Останалите 10 са чиста биология

- Българите са европейците с най-много инфаркти, инсулти и хипертония - това показа последният анализ на Световната здравна организация. Отчитат се и положителни тенденции, но кои от отрицателните остават проблем за здравето на нацията, проф. Димитров?

- Продължаваме да се отличаваме значително от другите страни в Европа по сърдечносъдови заболявания. Тенденцията показва лек спад в това отношение, но такъв има и в останалите държави, затова ножицата се запазва. Наблюдава се и увеличаване на преждевременната смъртност от рак.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Секира за джигитите на пътя, гласят жестоки наказания" извежда на първа страница в. "Монитор"

Жестока секира очаква нарушителите на правилата за движение по пътищата. В момента се обдъжда драстично завишаване на санкциите за джигитите, стана ясно от коментар на транспортния министър Ивайло Московски.

"Всички институции полагат и към момента и предстои да се положат допълнителни усилия, за да се преборим със смъртта по пътищата. Всички системи за безопасност, които притежава едно превозно средство, не биха били достатъчни, ако водачът, който го управлява няма в поведението си инстинкт за самосъхранение", каза в ефира на bTV Московски, коментирайки спешната среща в неделя, свикана от премиера Бойко Борисов заради катастрофите с много жертви край Микре.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Няма данни за опасна радиация над България", четем във в. "Стандарт"

Русия призна за замърсяване с радиоактивен изотоп в някои области от страната. В началото на октомври няколко европейски държави съобщиха, че са отчели по-високи от обичайните стойности на изотопа Рутений-106, като потенциалният източник на замърсяването идва от района на Южна Русия или Казахстан. Тогава от руския държавен холдинг "Росатом" отрекоха някоя от компаниите им да е регистрирала завишени радиационни нива и заявиха, че замърсяването вероятно идва от страна от Източна Европа. Днес обаче Руската служба по хидрометеорология и мониторинг на околната среда изнесе данни, че в края на септември в няколко области на страната действително са отчетени нива на изотопа от близо 1000 пъти над нормата, съобщи "Дарик радио". От службата обаче уточняват, че дори и в този случай стойностите на Рутений са останали в пъти по-ниски от опасните за човека.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Датската Viking инвестира 12 млн. лв. в нов завод за салове край Пловдив", пише в. "Капитал"

Производството започна през 2014 г. в цех под наем, сега изгражда свой обект за най-големите си изделия

Датската Viking Life-Saving Equipment откри България като място за производство през 2014 г. Постепенно оборотът от изработените до Пловдив спасителни салове за кораби надхвърли 12 млн. лв. Сега компанията започва да строи нова фабрика за 12 млн. лв. Явно доволна от българското си звено, произвеждащо за eвропейския пазар, датската компания изнася и офис дейности към страната. А новата инвестиция се определя от датския мениджмънт като "само началото".

Прочети още от в " Капитал"

"Кабинетът високомерно зачеркна 267 000 пенсионери", пише в. "Сега"

2017 г. може без преувеличение да се нареди сред най-несправедливите за мнозинството пенсионери и за осигурителната система. С лека ръка и без много мисъл управляващите задълбочиха противопоставянето между различните групи възрастни хора. На едни увеличиха пенсиите в пъти повече, отколкото на други. А на хиляди и стотинка не дадоха отгоре. Проблемът обаче съществува само за потърпевшите, за управляващите - не. Преди дни правителството пропиля и последния шанс за тази година да възстанови частично справедливостта или поне да компенсира ощетените пенсионери, които за първи път от години вместо индексация на парите си от юли, получиха нескопосани оправдания за объркан закон, написан от същото това правителство.

Прочети още от в. "Сега"

"81% от българите: Жената трябва да е домакиня" пише в. "Монитор"

81% от българите смятат, че най-важната роля на жената е да се грижи за дома и семейството. Това сочи ново проучване на "Евробарометър" за половото равенство в страните от ЕС. На противоположно мнение са почти всички жители на Швеция. От тях едва 11% смятат, че най-важната роля на жената е да гледа семейството. Като цяло в ЕС 54% смятат, че не това е най-важната роля на жената. Също така 81 % от българите смятат, че най-важната роля на мъжа е да печели пари. В същото време в Швеция едва 10% разсъждават по същия начин.

България попада и в челната четворка на общества, които смятат, че е по-вероятно жените да взимат решения, базирани на емоциите си - 83% са отговорили с "да", което е равно на данните за Чехия и Словакия.

Прочети още от в. "Монитор"

"Докато ние умуваме, около нас строят атомни централи", пише в. "Стандарт"

- Г-н Тасев, енергийният министър Теменужка Петкова цитира извода от доклада на БАН за строителството на АЕЦ Белене, че най-глупавото нещо е да не правим нищо с атомната централа. Вървим ли към възобновяване на строителството?

- Анализът на БАН разглежда възможностите за строителството на АЕЦ "Белене". Но той е асиметричен - направени са 90 сценария в зоната, която няма решение, и само 1, в която има. Би трябвало да е обратното. В момента когато си намерил решение, да видиш доколко той е подобрено. БАН дава пределните стойности, надвишаването на които прави проекта нерентабилен от икономическа гледна точка. Но не това е основното. БАН разглежда различните решения, като ги подрежда по най-разумния начин.

Прочети още от в. "Стандарт"