"Информатиката, завършена в СУ, носи най-висок доход" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Безработицата сред завършилите ВУЗ устойчиво намалява според рейтинговата им система

Приближаването на висшето образование до нуждите на пазара на труда продължава за втора поредна година. Безработицата сред висшистите намалява, заплатите им нарастват, като все повече от тях си намират работа по специалността. Все още обаче системата не може да се справи с един от сериозните си дисбаланси - огромната разлика в качеството на образование, предлагано от различните вузове в еднакви специалности. Така например информатиката в Софийския университет "носи" на завършилите тази специалност близо 3500 лв. заплата, докато студентите информатици в Шуменския университет могат да се надяват на едва 900 лв.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Валери Симеонов се чувства "изработен" от Борисов за Банско", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Премиерът подкрепял втори лифт, но в обсъжданите промени в плана за управление на "Пирин" и концесионния договор не ставало въпрос за това

Лансираният за пореден път проект за строителство на втори кабинков лифт в Банско е на път да създаде сериозно напрежение в управляващата коалиция след като вицепремиерът от "Обединени патриоти" Валери Симеонов, вносител на предложението, съобщи в телевизионно интервю, че премиерът Бойко Борисов го е саботирал и дори "не иска да го вижда" след "това изработване".

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Вижте кои дипломи за висше дават най-високите заплати" е заглавиe от в. "24 часа"

Близо 3500 лева е средният месечен облагаем доход на завършилите "Информатика и компютърни науки" в Софийския университет.

3061 лв. месечен доход обещава дипломата по "Администрация и управление" от Американския университет в Благоевград.

2971 лева е средния доход на завършилите "Информатика и компютърни науки" в Нов български университет, 2525 лв. на завършилите в направление "Комуникационна и компютърна техника" в Техническия университет - София.

Прочети ще от в. "24 часа"

"По 1 лев да струва кубик вода за социално слабите" извежда на първа страница в. "Монитор"

Един лев за кубически метър вода при потребление от 1.5 куб метра на месец за социално уязвимите групи, за да се защити адекватно населението, предвижда новата Стратегия за финансиране на ВиК отрасъла. Това съобщи заместник - министърът на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова в интервю за Българското национално радио днес.

В документа се предвижда промяна в начина на определяне на цената на водата, за да се постигне по-адекватно събиране на средства за поддръжка на ВиК инфраструктурата, стана ясно от думите на Крумова. Тя съобщи, че се предвижда през януари проектът на Стратегията да бъде представен за публично обсъждане.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Дъмпингът е опасен за бизнеса и купувачите", четем във в. "Стандарт"

- Госпожо Кукушева, по време на дискусията на вестник "Стандарт" "Да! На българските храни" алармирахте за хляб, който се продава за жълти стотинки в търговска верига у нас. Става дума за самун от 550 грама, който струва 49 стотинки с ДДС, което означава, че е доставен за 20 ст. Как е възможно това ?

- Липсата на закон за храните в България позволява да има нелоялни търговски практики в големи хранителни вериги, които по принцип имат претенции да въвеждат и осъществяват модерната търговия. Миналата седмица във всички телевизии медии беше рекламиран въпросния хляб за 49 стотинки. А това определено е продажба на стока под себестойност. Нищо обаче не последва от страна на контролните органи. Говорим за единичен пример, но важното е такива практики да бъдат преустановени в България. От тях не печели никой. Резултатът е от една страна фалит на доставчика, а от друга- неиздължаване към бюджета. От трета страна пък се стига до закриване на работни места, а не по-малко важно е съмнението за качеството на определената храна.Копирано от standartnews.com

Прочети още от в. "Стандарт"

"Повече фирми ще могат да получат субсидии за предприемачество", пише в. "Капитал"

Кръгът на предпочитаните кандидати по "Конкурентоспособност" леко е разширен, а таванът на безвъзмедните средства - по-нисък

Младите жени от Северозападна България отново ще имат предимство при кандидатстване за европейска субсидия за предприемачество, но то няма да е толкова голямо, а освен това шанс за безвъзмездни средства ще имат и други кандидати. Това става ясно от публикуваните ревизирани документи по процедурата "Насърчаване на предприемачеството" по оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност", по която ще бъдат разпределени 67.2 млн. лв.

Прочети още от в " Капитал"

"МВФ: Без съдебна реформа няма силна икономика", пише в. "Сега"

Икономиката на България се възстановява със стабилни темпове, но все още има много дълъг път, който трябва да се извърви, за да може доходите да достигнат средните нива в ЕС. Това заяви Йорг Декресин, ръководител на мисията на МВФ в България, която приключи вчера. Две са ключовите реформи, без които икономиката на България не може да дръпне осезателно напред - в съдебната система и в образованието. Прогнозите на МВФ са за 3.9% ръст на БВП през тази и през следващата година, което е доста под икономическия растеж, постигнат от повечето страни от Централна и Източна Европа.

Прочети още от в. "Сега"

"На практика и сега сме член на еврозоната, но без ползите" пише в. "Монитор"

- Г-н Андронов, в края на годината е време за равносметка. Каква оценка за 2017 г. ще дадете на банковия сектор у нас?

-2017 г. беше една от най-добрите години, всъщност най-добрата от 2007 г. насам. Годината едновременно отбеляза няколко важни тенденции. Първата беше подобряването качеството на кредитния портфейл, a втората - нарастването му с 5% годишно. Следващата бе засилване на собствения капитал. Продължава и консолидацията в банковия сектор. Печалбите и резултатите на почти всички банки са отлични, така че можем да изпратим една добра година за сектора. Естествено, това върви ръка за ръка с добрите икономически резултати на цялото стопанство.

Прочети още от в. "Монитор"

"Рекордните 15 млрд. лв. в обращение доказват, че икономиката и доходите растат, а дефицитът се свива", пише в. "24 часа"

Инфлацията също, след като повече пазаруваме с банкноти от 50 лева, а петолевките са на изчезване

Рекордните 15 милиарда лева са вече парите в обращение към края на септември, отчете наскоро БНБ.

За една година в оборот са влезли още 1,7 млрд. лв., което е с 12,6% повече в сравнение със септември 2016 г.

В сравнение с предходните две тримесечия на отиващата си 2017 г. ръстът на банкнотите и монетите, които се намират извън касите на БНБ, се е увеличил с над 3 пъти.

Прочети още от в. "24 часа"