На 20 март 2019 г. Изпълнителният съвет на Международния валутен фонд (МВФ) приключи консултацията по член IV с България. Това е заключителния етап на оценката на икономическото състояние на държавата, което МВФ прави всяка година за всяка една държава - членка на Фонда. Консултацията приключва с оценка и препоръки ккъм съответната страна. За България Изпълнителния съвет на МВФ поставя акцент върху кандидатурата ни за присъединяване към Банковия съюз на ЕС и към двегодишния валутен механизъм за въвеждане на еврото - ERM II.

"Подготовката за влизане в ERM II и банковия съюз ще бъде един от ключовите приоритети на правителството през 2019 г. Българските власти и ERM II се споразумяха, че България ще се присъедини едновременно към ERM II и към Банковия съюз. България вече е изпълнила критериите от Маастрихт за присъединяване към еврозоната (с изключение на участието в ERM II за най-малко две години). Това беше постигнато при валутния борд, който от 1997 г. е способствал за устойчиви макроикономическите политики. ERM II ще бъде логичната следваща стъпка за изпълнение на окончателния ангажимент на ЕС за присъединяване към еврозоната", пише в заключението на изпълнителния съвет на МВФ.

В него се посочва, че България вероятно ще бъде първата страна, която ще се присъедини към ERM II след създаването на банковия съюз и се очаква да създаде прецедент за бъдещите кандидати. От Фонда обръщат внимание на факта, че процесът на кандидатстване ще включва адаптиране към сегашната форма на паричния съюз, който включва мерките за банков съюз и борба с изпирането на пари.

След всички тези похвални слова обаче в публикуваното от МВФ съобщение следват някои изречения, които създават усещането, че кандидатурата ни за влизане в ERM II няма да получи одобрение толкова бързо, колкото се надява българското правителство. Например, там се намеква, че прегледа на качеството на активите на шестте български банки, които провежда в момента ЕЦБ, може да приключи с препоръки към тях, които те трябва да изпълнят, преди страната ни да бъде обявена за годна да се присъедини към банковия съюз. Препоръки - означава надзорни мерки, които могат да включват широк нарор от задължителни мероприятия - от преструктуриране и продажба на активи до сериозно увеличаване на капитала.

Дори и тези препоръки да бъдат изпълнени и страната ни да бъде поканена да влезе в Банковия съюз, това въобще не значи, че автоматично ще получи и покана за присъединяване към ERM II. В съобщението на МВФ се казва, че представителите на страните участници в еврозоната са подчертали, че България трябва да извърши задълбочени реформи в съдебната власт и в сферата на борбата с корупцията и огранизираната престъпност. А няма обективни измерители, които безпристрастно да посочват, дали тези реформи се правят и колко задълбочено става това. Поради това оценката дали страната ни е изпълнила поетите ангажименти в тези области изцяло зависи от субективнотот мнение и благоразположението на станите в Еврозоната.