"Държавата загуби 40 млрд. заради емигрантите ни", четем във в. "Стандарт"

"Президентът има пълно право да налага вето или да провери чрез Конституционния съд бюджета. Защото не става въпрос за 15 лева". Това заяви в предаването "Офанзива с Любо Огнянов" по Канал 3 икономистът проф. Боян Дуранкев по отношение на решението на Румен Радев да сезира Конституционния съд по някои точки от приетия Бюджет 2019.

Той коментира и пенсионната система. "Тя е в кавички българска пенсионна система. Защото напряга бюджета, а напряга и живота на българските пенсионери. Например във Франция - едно 45-те им искания е да нямат пенсия под 1200 евро. А аз не мога да си представя какво се случва, ако българският пенсионер поиска пенсия от 300 лева. Т.нар. "Патриоти" обещаха по-високи пенсии - според тях те не управляват, според мен обаче управляват. Това е като разкрачен стоеж", каза икономистът.

"Има достатъчно пари за събиране, но държавата не иска да събере средствата. В момента имаме геноцидна политика по отношение на пенсионерите.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Новото ръководство на Търговския регистър е двойно по-щедро" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Бонусите, които се раздават за всяко тримесечие в Агенцията по вписванията, са скочили двойно за по-малко от година. Премиите "за постигнати резултати", раздадени за юли, август и септември, са толкова, колкото са разпределени общо за първите 6 месеца на годината, показват данните на агенцията, получени от "Сега" по Закона за достъп до обществена информация. През август регистърът беше извън строя цели 18 дни и причини тежки щети на бизнеса.

Значителното увеличение идва, след като през август Габриела Козарева оглави агенциятазаради скандала със срива на Търговския регистър. Тя лиши от премии само трима души, които според нея били пряко отговорни за рухването на системата. Преди това допълнително заплащане не е имало за над 30 души от агенцията.

Числата са красноречиви: За периода януари-март на 511 служители, в това число и на тогавашния шеф на агенцията Зорница Даскалова, са платени общо 348 581 лв. плюс 57 659 лв. осигуровки. 30 души са останали без бонус. Най-голямата сума е 2067 лв., а най-малката - 33 лв.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Столичната община не може да обясни липсата на над 8000 тона павета", четем в "Капитал"

Прокуратурата проверява липсата на над 8000 тона квадратни сиви гранитни павета, които имат статут на културно-историческо наследство. Сигналът за несъответствие между премахнатите при ремонти павета, положените обратно и наличните в депото във "Враждебна" е подаден от общинските съветници Иво Божков и Марта Георгиева, след като повече от година те са правили неуспешни опити да получат информация от кмета Йорданка Фандъкова за наличността на настилката. 

Сивите квадратни павета са обявени за недвижима културна ценност от местно значение - "керамични и гранитни паважи, положени преди 1944 г. на територията на град София". Наричат се още сегментен паваж или среден паваж и представляват кубични блокчета от ръчно дялан гранит. Сигналът, подаден от двамата общинари, се отнася за паветата с размер на страната между 8 и 10 см. Към същата категория "недвижима културна ценност" се числят и жълтите керамични павета, емблема на столичния център.

Прочети още от "Капитал"

"От 1 януари водата поскъпва от 0,72 до 22%" е заглавиe от в. "24 часа"

В 24 области и общини водата ще поскъпне от 1 януари от 0,72% в Пловдив до 22% във Видин. Само в Кърджали има поевтиняване - от 2,42 лв. на 2,39 лв.

В понеделник в КЕВР ще се проведе открито заседание за цените на ВиК дружества за 2019 г. Това е второто поскъпване от тъй наречения петилетен план за увеличаване на цената на водата, за да се осигурят инвестиции.

В София поскъпването е с 9,81%, или кубик вода с ДДС, отвеждане и пречистване ще струва 2,585 лв.

Във Варна поскъпването ще бъде с 4,12%, или за кубик ще се плаща 3,097 лв., досега цената е била 2,974 лв.

В още няколко района цената на водата е над 3 лв.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Проф. Едуар Бар: За 100 години морското равнище се е повишило с 20 см" четем във в. "Монитор"

Черно море играе ролята на модератор, но няма да спаси България от глобалното затопляне, каза в интервю пред "Монитор" проф. Едуар Бар, световноизвестен климатолог и ръководител на катедра "Климат и еволюция на океаните" в Collège de France

- Проф. Бар, мит или реалност е глобалното затопляне? 

- За съжаление, е истина. Разбира се, има много скептици, които твърдят обратното, но това се дължи на факта, че климатичните промени се случват много бавно. Човек в нормалния си живот не може да си даде сметка за тях, така че би трябвало да се гласува пълно доверие на статистиката, която се дава от метеоролозите. Въпреки общите тенденции, всяка държава и всяко географско място си има своите особености, т.е. ние не може да очакваме нещо хомогенно като промяна на всякъде - това е и една от основните причини на скептицизма. Аз също бих предпочел да не казвам лоши новини, но з

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"България е пета по ръст на разходите за труд в ЕС за периода юли - септември", пише "Капитал"

Разходите за труд на компаниите продължават да се повишават и през третото тримесечие на годината. В България темпът на растеж се ускорява до 8.9% на годишна база при 8.5% през второто тримесечие, показват данните на Евростат от петък. Така страната се позиционира на пето място в ЕС, а лидери са Румъния с 13.9%, Латвия с 13.2% и Литва с 10.7%. Като цяло в Централна и Източна Европа темпът на растеж на разходите за труд остава значително над средните европейски стойности - 2.7% в ЕС и 2.5% в еврозоната.

Увеличението не е изненада предвид растящите заплати в страната. През третото тримесечие средното възнаграждение в България е с ръст 7.7% на годишна база. Ключови фактори за бързия темп не само тук, но и в други държави в ЕС са повишението на минималните работни заплати и недостигът на кадри.

Прочети още от " Капитал"

"Зелените изненадаха в гръб Юнкер, Борисов и Цацаров", пише в. "Сега"

Крадат ви и ще продължават, докато си мълчите, обърна се Групата на Зелените в Европарламента направо към европейските граждани. По повод Международния ден за борба с корупцията (9 декември) тя внесе в ЕП доклад под заглавие "Цената на корупцията в ЕС", от който се вижда, че никой от 500-те милиона граждани на съюза не е пощаден, защото злото е повсеместно. Разликата е, че в някои държави се спазва относително приличие, докато другаде се краде безобразно.

За да разберат хората какво им се случва и за да не си мислят, че проблемът не ги засяга пряко, Зелените са сметнали колко хляба им изяжда националната корупция, колко бира и вино им изпива, колко заплати им вади от джобовете и пр. Получила се е картина, от която европейските лидери нямат причина да се гордеят.

Прочети още от в. "Сега"

"Евтините полети качиха шопинг пътуванията с 80%" пише в. "Монитор"

Най-често за по 2-3 дни в чужбина отиват IT специалистите, лекари, архитекти, юристи

3а последните години евтините авиопревозвачи качиха входящия и изходящия туризъм, свързан с кратки пътувания за пазаруване, с около 80%, научи "Монитор".

"Причината е, че вече пътуванията стават много по-лесни", обяснява Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. "През интернет много удобно се резервират билети, запазват се квартири и таксиметров превоз. Най-често от евтините превозвачи се ползват заетите хора с добри доходи - IT специалистите, зъболекари, лекари, архитекти, инженери, юристи.

По думите му някои нашенци още преди празниците отиват да обиколят коледните базари по Европа. Те пътуват дотам и да видят непозната атмосфера около елхата в центровете на големите градове, където са коледните базари и обикновено се предлагат основно местни специалитети, а не само за намаленията по магазините там преди празниците.

Прочети още от в. "Монитор"

"Над 700 000 работят в София, там е 1/6 от производството" четем в "24 часа"

В София работят над 700 000 души. Това каза главният изпълнителен директор на Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции /СОАПИ/ Владимир Данаилов на семинара за проект за бюджет на Столична община за 2019 година в Правец.

Владимир Данаилов допълни, че работната сила в София е млада и високообразована. Освен това 21,6 процента от работната сила на България е съсредоточена в София. Работещите в столицата произвеждат 40 на сто от брутния вътрешен продукт на страната. Годишният ръст на БВП в София е около 5 процента. "През 2018 година имаме рекордно нисък процент на безработица", добави Владимир Данаилов.

Прочети още от в. "24 часа"

"Проклятието секретарка на прехода", пише в. "Стандарт"

Един от най-известните вицове през последните години на миналия век бе за разликата между добра и много добра секретарка. Първата казвала: "Добро утро, шефе", а втората: "Вече е сутрин, шефе". Той се предаваше с кикот от уста на уста в гилдията на любовниците на новобогаташите от прехода, много от които днес вече са официални съпруги - милионерши. Историята на една от тях българската Пепеляшка Евгения Банева обаче не буди съчувствие, а отвращение. Няма хепи енд, а завършва с разбити сърца, изпразнени джобове и окови, вместо брилянти.

Всичко започва, когато бай Данчо - комунист с морал и баща на Николай Банев, назначил момчето си за стругар в завода в Харманли. Там директор бил бащата на първата жена на Николай - Красимира. Младият коцкар веднага преценил ситуацията. Преследвайки добрата партия, завъртял главата на Красимира и не след дълго се издигнал в щатен комсомолски секретар, а после и в инструктор в организационния отдел на ОК на Комсомола в Хасково.

Прочети още от в. "Стандарт"