"Държавата бави 327 млн. лв. на фирми и граждани" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Централната и местната власт трупат просрочия, а Министерството на финансите нехае за причините

Държавата дължи на граждани и фирми 327 млн. лева, за които законният срок на погасяване вече е изтекъл. Това показва отчет на Министерството на финансите (МФ) към 31 март. От публикуваните данни става ясно, че централната власт има забавени плащания за 65.114 млн. лв. Общините закъсняват с 124.553 млн. лв., а Националната здравноосигурителна каса - със 119.4 млн. лв. Според отчета просрочията на централната и на местната власт се увеличават. Само за три месеца - от началото на годината, те са нараснали с близо 20 млн. лева.

Информацията за просрочените задължения на министерства, агенции, държавни предприятия, общини и т.н. по принцип е изключително оскъдна. В отчета на финансовото министерство липсват пояснения за вида и периода на просрочията, за причините за натрупването им и кои точно държавни институции са ги допуснали. Няма данни и за потърпевшите, на които властта дължи, но бави плащането на парите.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Срокът за актуализация на касовите апарати се удължава", четем в "Капитал"

Срокът, в който регистрираните по ДДС търговци трябва да сменят или пренастроят своите касови апарати, се удължава с три месеца до март 2019 г. Това става ясно от публикувания в сайта на Министерството на финансите проект на Наредба Н-18 за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства. Ведомството имаше 6 месеца да разпише подробно изискванията към приетите през март промени в Закона за ДДС, с които се цели подобряване на отчетността на бизнеса. За всички останали търговци срокът остава непроменен - юни 2019 г. за нерегистрираните по ДДС и краят на следващата година за ползващите интегрирани автоматизирани системи за продажби - например търговските вериги.

Прочети още от " Капитал"

"Българинът шофира бързо и небрежно, най-рисково в петък между 17 и 18 ч" е заглавиe от в. "24 часа"

Невеж е в превозването на деца, сече завои, катастрофира на прави участъци, твърдят в доклад от Пътна полиция

Българският шофьор е небрежен към превозването на деца и близки, не пази околните като участници в движението по пътищата. Това е една от характерните черти на профила му в сравнение с останалите държави-членки на ЕС.

Българинът кара все по-бързо - 95% от катастрофите с убити и ранени са заради скорост. Доказва го и статистиката за издадените електронни фишове. За 2017 г. те са 391 хиляди, а за 2016 г. - 338 хиляди, с 63 хиляди по-малко.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Изнасяме скиминги за четири континента" извежда на първа страница в. "Монитор"

Произведени в България скимиращи устройства, с които се източват кредитни карти, са залавяни на четири континента по света. Това показват данните от чуждестранните служби, които работят с родното МВР и разузнаване.

Държави от Азия, Африка, Северна Америка и Европа постоянно изпращат запитвания за сътрудничество, след като залавят наши или чуждестранни групи, които работят с направени у нас скиминги, научи "Монитор". Само преди дни пък ГДБОП разби група от четирима души от Пловдив, които произвеждали подобна техника. Съдът им определи гаранция от близо половин милион лева, която обаче те отказват да платят.

В регистрите на МВР има десетки справки от южноафриканската полиция, която е залавяла множество нашенци. Трима от тях дори вече са осъдени, а един е намерил смъртта си заедно със съпругата си. Групата е разбита през 2013-а година в Кейптаун. Боравела изцяло със скиминги българско производство, които са намерени при претърсванията.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Контравизията на Корнелия", четем във в. "Стандарт"

Не мога да забравя един телевизионен репортаж в началото на 1997 година. Един старец показваше с треперещи ръце няколко банкноти, които бяха месечната му пенсия, и обясняваше как не му стигат само за хляб дори за 7 дни. Репортерката го попита защо не отива на протестите срещу Жан Виденов, а той й отговори: "Те, БСП-то, не са виновни, виновни са другите!".

Винаги си спомням за този злочест дядо, когато БСП атакува който и да е десен кабинет през последните 20 години за липса на социална политика. Припомних си го и в събота, когато червената лидерка Корнелия Нинова изведе фразата "достоен живот" като един от слоганите на поредната си кампания "Нова визия за България", с която тръгва на щурм за сваляне на кабинета "Борисов 3".

Прочети още от в. "Стандарт"

"Новата сграда в "София тех парк" ще струва 33 млн. евро", пише "Капитал"

Строителството на новата офис сграда, която "Фонд за недвижими имоти България" планира да издигне в "София тех парк" в столицата, ще струва 33 млн. евро. Дотук дружеството инвестира в покупката на земя и в проектиране. Оценката е дадена в проспекта за увеличение на капитала на публичното дружество, която тече в момента и която е ключова за финансирането на проекта. Сградата ще бъде с разгъната площ 35 хил. кв.м, което ще я направи една от големите на пазара. Скоро се очаква да бъдат обявени и първите търгове за изпълнители на строителната поръчка, като ангажиментът на инвеститора е да я завърши до 5 години.

Прочети още от " Капитал"

"Капанът на велосипеда", пише в. "Сега"

"Ефектът на велосипеда" е сред малкото нагледни аналогии, които използваме, за да обясним на студентите по финанси как работи паричната индустрия. Лесно се помни, че докато въртиш педалите, двигателната сила не позволява возилото да падне, макар да се крепи само на две точки. Въртенето на колелата добре илюстрира трансформацията на падежите - изкуството да погасяваш изтичащите заеми с нови, докато обслужваш само лихвите и само при възможност плащаш от главницата. Или ако финансираният бизнес не може дори лихвите да обслужва, внимателно увеличаваш взетите назаем суми, за да "рефинансираш натрупването", т.е. да плащаш дължимия доход чрез нарастващо задлъжняване. На това място разказваме на всеки кандидат-финансист поуките от зашеметяващия възход и упадък на Чарлз Понзи, всъщност Карло Понци (1882-1949), италиански фокусник и измамник, който през 1920 г. успява да побърка света със същия номер, който неслучайно и до днес носи неговото име - макар да е познат от векове.

Прочети още от в. "Сега"

"У нас кешът властва, а другаде смартфонът замени портфейла" четем на първа страница на в. "24 часа"

Kакъв таван за плащания в брой е разумен за България

В последните години няколко пъти се прави опит за намаление на тавана за плащания в брой, засега безуспешно. Тази тема отново излиза на дневен ред след изявлението на министър-председателя, че до края на годината ще се направи нов опит за намаляване на ограниченията - като се дискутира ограничение от 5000 или 7 хил. лв. За сравнение, през миналата година Министерството на финансите предложи намаление на тавана за плащания в брой до едва 1000 лв., но това беше отхвърлено от парламента.

Прочети още от в. "24 часа"

"Петър Андронов: Влизането в банковия съюз ще намали лихвите по кредитите" пише в. "Монитор"

Банките ще намаляват, ограниченият пазар у нас ги натиска

Bлизането на България в банковия съюз няма да повиши лихвите на кредитите, в дългосрочен план отдаването на заеми ще стане по евтино. Това ще случи заради подобреното качестве на финансовото посредничество, прогнозира председателят на Асоциацията на българските банки Петър Андронов.

"Влизането на България в банковия съюз е един дългосрочен сертификат за качество. Ако се справим успешно с това изискване, защото в момента говорим за една предварителна фаза, в която да бъде оценена българската банкова система и се случи успешно приемането ни, качеството на банковия сектор ще бъде подобрено, което означава и оценката за сигурността на сектора се подобрява и респективно кредитирането на икономиката става по-евтино", заяви шефът на асоциацията.

Прочети още от в. "Монитор"

"Миграцията като бич Божий и благословия", пише в. "Стандарт"

Миграцията, подобно на тероризма, управлява световните процеси чрез страха, безизходицата и отчаянието. Освен това всяка информация за потънали в Средиземно море емигранти, или за наръгани, сгазени или пребити хора в страните от Западна Европа, се превръща веднага в световна новина и става част от политически изявления, спорове и действия. Всяка една от тези мрачни и нерешими с политически споразумения, дипломатически преговори и полицейски мерки, събития оказват необратим по своите размери и отзвук в държавите и обществата. През годините на интензивното преселение на народите от Близкия Изток и Африка в Европа, темата се оказа ефективен инструмент за въздействие върху гласоподавателите и в драстично политическо преструктуриране в такива държави като Германия, Италия, Австрия и други членки на Европейския съюз. Засилващият своите позиции национализъм и екстремизъм се превърна в базова платформа на партии, които не само увеличават броя на своите членове, но влизат в парламента (Германия), а също така участват в правителства (Австрия,Италия).

През последните две години мощният наплив на чужденци в Европа постепенно намалява. Тези мигранти обаче, които успяха да достигнат до "обетованата земя" (Германия, Франция, Швеция, Англия) само възстановиха обществената ксенофобия със своето нежелание за интеграция. Нещо повече, те разрушават системата и променят етноконфесионалния облик на християнска Европа.

Прочети още от в. "Стандарт"